Ивайло Христов: Успяват тези, които бачкат здраво
Ивайло Христов е един от най-успешните предприемачи у нас в сферата на информационните технологии. Страстта му се заражда още в ранните детски години, а днес вече е председател на фондация StartUP, както и носител на редица престижни награди за предприемачество и информационни технологии, сред които „Млад предприемач на годината“ за 2010 г. и Next Generation на вестник „Капитал“.
Така той достига до идеята за Комфо - компания, предлагаща продукти за управление на присъствието в социалните медии и ефективно разпределение на рекламния бюджет, която днес е една от най-новите и развиващи се компании в Европа със 75 служители в 2 държави и над 300 бизнес клиенти. Сега Ивайло работи над следващия си стартиращ проект DEV.BG.
Как се роди идеята да създадеш Комфо?
Цял живот съм искал да се занимавам с предприемачество. Комфо е първата ми успешна компания, но преди това имаше много малки и по-големи неуспехи, имаше адски много бачкане и безсънни нощи. Идеята за Комфо се роди, докато работех в Дания. Тогава вече бях минал през една неуспешна компания и търсех къде съм сбъркал с предната си компания, какво трябва да добавя, какво да променя. Така, изваждайки си поуки, знаех, че трябва да направя новия старт в сфера, която е тясна, но ще расте бързо. Точно тогава фейсбук набираше скорост в Европа и се роди идеята да използваме социалната мрежа за маркетинг цели и да базираме бизнеса на Комфо точно върху това.
Кога и как се запали по предприемачеството?
Още в ранните си години виждах, че искам нещо повече от това да работя стандартната работа с работно време от 9 до 5. Винаги съм бил пълен с много идеи, креативност и съм знаел, че стандартното не е за мен. Исках да създавам нещо мое. Конкретният отговор на въпроса ти - може би реших, че искам да се занимавам с предприемачество, когато бях на 8 или 9 години. Не че тогава имах даже и най-малка представа какво ме очаква.
Написал си книгата "Мисия моята ИТ кариера", която има за цел да помага на младите, които искат да се развиват в тази сфера. Разкажи ни за нея.
Книгата „Мисия моята ИТ кариера“ написах, защото когато станах собственик на моя ИТ компания, видях колко грешно съм разсъждавал като по-малък. Години преди това, когато кандидатствах за работа като програмист, си мислех, че ако отида на интервю и си реша задачите и покажа колко много разбирам от програмиране и готово - ще съм нает и това е най-важното. След като започнах аз да интервюирам, разбрах колко съм грешал. И реших да напиша книга, която да помогне на всички, които отиват на интервю в ИТ сферата. В книгата правя една „дисекция“ на това какво мислят HR мениджърите и собствениците на фирми, когато на интервю задават даден въпрос, защо този въпрос се задава. Един вид повдигане на завесата и обясняване на това какво наистина е ценно за интервюиращите.
Преди Комфо ти самият си имал неуспешен опит. Какво ти помогна да не се откажеш и да продължиш?
Винаги съм искал да се занимавам с предприемачество. Един неуспешен опит или една спънка по пътя няма да ме откажат. Когато на човек му гори огън в гърдите, не може нищо да го откаже.
Имал си възможност да се развиваш в Дания, но избираш да се върнеш и реализираш у дома. Защо?
Върнах се, за да развивам офиса на Комфо в България. Беше важно за бизнеса да имаме силен офис, с най-добрите професионалисти в България и затова си стегнах багажа и се прибрах.
След Комфо създаваш нов бизнес- DEV.BG. Какво представлява и защо го правиш?
В българската ИТ екосистема липсват възможности за учене и споделяне на опит сред опитните ИТ специалисти. Има много възможности за учене на първите стъпки в програмирането, но за специалистите с над 2 години опит в ИТ сферата няма почти никакви възможности за курсове или програми за обучение. Затова създадох DEV.BG. В DEV.BG имаме потребителски групи по интереси и професии. Например, имаме потребителска група, която наричаме IT Team Leads, тя е потребителска група за всички, които ръководят или искат да ръководят ИТ екипи.
Хората в групата са технически добре подготвени кадри, старши програмисти и ръководители на ИТ екипи, които искат да се учат един от друг. В групата споделяме опита на хора, които имат богат опит в управлението на ИТ екипи и имат какво да споделят. В групата се събираме поне веднъж на месец и имаме събития с лекции, workshops, а понякога споделяме знанията, докато пием бира. Имаме различни потребителски групи за различните технологии или направления в ИТ. Имаме потребителска група за „софтуерно тестване“, IT project management, „машинно самообучение”, AngularJS и други. Постоянно създаваме нови групи. Събитията в групите са безплатни за всички, благодарение на подкрепата на бизнеса.
Кои са най-големите предизвикателства, които си срещал като предприемач?
Най-големите предизвикателства винаги са свързани с намирането на правилните хора, които да ми помагат и да са част от екипа ми.
Какви качества трябва да притежава човек, който се занимава в тази сфера?
Дисциплината е едно от най-важните качества. Предприемачеството е изключително трудно и ако човек няма дисциплина и упорство, ще се откаже понякога в процеса.
Какъв е твоят съвет към младите за тяхното бъдеще и реализация?
Бизнес в България може да се прави, изисква се яко бачкане, много упорство и себеотдаване.
Каква е рецептата за успех?
Адски много бачкане. Успяват тези, които не се отказват лесно, които бачкат здраво, а не се лигавят.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.