Успелите

Ивайло Трайков: Не си губи времето в колебания, а действай!

Ивайло Трайков в момента работи като ръководител на лаборатория към завод за производство на технически каучукови смеси. В свободното си време свири на барабани, кара колело. Също така обича да прекарва по-дълго време сред природата. Той е следващото лице от класацията „40 до 40“, с което ще те запознаем днес.

Поводът да се срещнем е класацията „40 до 40“ вдъхновяващи българи, в която попадна. Какво означава това признание за теб?

Първо е признание от страна на прекия ми ръководител, който ме номинира за „40 до 40“. Признание за научния ми ръководител доц. Милчо Иванов и за мен, като хора, занимаващи се с наука, тъй като основна роля за това да съм един от „40 до 40“ изигра дисертацията ми. Може би признание за мен, като личност, но си мисля, че има и по-достойни от мен, но не участвали в „40 до 40“, млади хора в България.

Кое те запали да се занимаваш с науката и кога се случи това? Защо точно с химия и металургия?

Бих казал, че се занимавах активно с наука по времето, когато бях редовен докторант, а сега по-рядко.

Обичам да откривам и да измислям нови неща, а след като се дипломирах като магистър реших да пробвам и докторантура именно поради тази причина. По-скоро химия и то по случайност.

Създал си иновативност в областта на производството на автомобилни гуми. Каква е тя?

Създали сме заедно с научния ми ръководител. Идеята е чрез различни способи, повече от които са си наша разработка, да се намали съпротивлението при търкаляне на автомобилната гума, без останалите ценни качества на автомобилната гума да бъдат влошени. С намаляването на това съпротивление и по-скоро на протектора ѝ се намалява консумацията на гориво и респективно отделилите се вредни емисии в атмосферата.

Както обясних в „Дарик“, ние съдим за тези показатели косвено, а не директно, тъй като в лабораторни условия не може да създадем същинска автомобилна гума, а смеси за протектори на гумата, които смеси модифицираме и изследваме.

Какви са основните проблеми, с които се сблъскваш като ръководител на лаборатория и как се справяш с тях?

Проблемите могат да бъдат от всякакво естество. От чисто технически такива до колективни.

Опитът ме е научил да не действам първично, да обмислям и оценявам дадения проблем, а решението идва рано или късно.

Има ли бъдеще науката в България и как го виждаш?

Има, но според мен университетите (не всички, разбира се) имат нужда от подмладяване и то с хора, които имат натрупан вече практически опит в съответната област. Според мен бавно, но постоянно, промишлеността и високотехнологичните производства у нас се развиват, а високите технологии вървят ръка за ръка с науката. 

Какво би казал на хората, които все още се колебаят да се занимават с наука в България?

Ако се колебаеш за нещо, по-добре не се захващай с него! Това е по принцип, а иначе: 

Да не си губят времето в колебания, а да действат!

Твоята формула за успех е?

Бъди такъв, какъвто си!

Снимки: Дарик и личен архив


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара