Иван Белчев - човекът, който създава Амбиция
Toзи материал трябваше да е поредно вдъхновяващо интервю, вместо това обаче решихме да ви представим разговора със създателя на списание "Амбиция" - Иван Белчев по един по-различен начин. А именно под формата на обръщение от страна на нашия сънародник към нас, към теб и към всички българи по света.
Иван Белчев: Намирам се в едно кафене в Мюнхен и докато отпивам своето еспресо, съм хванал телефона и пиша тези редове. Допреди малко разпространявах новия проект „Амбиция TV” и се радвам, че за няколко дни доби популярност сред българската общност в България и чужбина. Това е една онлайн телевизия, която показва видеа на български музикални изпълнители.
Отпивам от кафето и си мисля откъде идват идеите...
Преди няколко години направих първата си онлайн телевизия, която имаше за цел да замести музиката от моя компютър, да открия нова музика и да я слушам на заден фон, докато работя. Така правих и преди 15 години, като бях ученик - слушах музиката от MTV и влизах в света на популярни в чужбина банди. Ако се върна още по-назад, ще си спомня как имах лексикон, в който бях написал страшно оригинални въпроси, поне така си мислех тогава, и се опитвах да сваля съученичките си с него. Сега целите ми са по-различни, лексиконът се е превърнал в онлайн списание „Амбиция” и аудиторията ми е от цял свят. Списанието има за цел да представя българи с интересни истории от България и чужбина.
Виж как се раждали идеите... те са си били в мен през цялото време. Това, което съм обичал да правя, днес ми е професия.
Като уебдизайнер, който работи и живее в Мюнхен от 5 години, предпочитам да реализирам собствените си идеи пред това да работя за клиенти. Личните проекти ми дават свободата да разполагам с времето си, да осъществявам нови контакти и най-вече да изпитвам удовлетворение от свършената работа. Да, човек може да бъде доволен от работата си, но само ако тя е свързана с неговите интереси.
Нека да разкажа повече за списание „Амбиция”, защото това е един проект, зад който след 8 месеца работа стоят повече от 10 автора и над 60 интервюта.
Името само дойде при мен. Гледах късометражния филм Ambition на Европейската космическа агенция (ЕКА) и се заслушах в музиката, която имаше български фолклорни мотиви. Развълнувах се. Във финалните надписи открих името на българския композитор, живеещ в Полша - Атанас Вълков. Информация за него на български имаше много малко, а всъщност той е един талант със световно признание.
Малко се говори за успелите българи. Амбициозните българи. Ambicia.com беше свободен. Изписано на латиница, Ambicia на езика есперанто означава амбиция. Името ясно разкрива съдържанието на списанието.
Желанието ми е списанието да достигне до хора, вярващи в себе си и неспиращи да се доказват. До хора, които имат нужда от още малко вдъхновение, за да продължават да правят малките крачки до целта. Показването на успешни примери стимулира и води до решителни действия.
Много от гостите на „Амбиция” се реализират извън граница и хубавото е, че голяма част от тях мислят за България, помагат чрез опита си и правят планове за завръщането си. Чужбина не е място, от което трябва да се страхуваме. Това е място, което трябва задължително да посетим и ако можем да останем за по-дълго време, защото там можем да покажем какво умеем и да намерим уважението към нашите дела. А със събрания опит човек може по-добре да се реализира в България.
Достъпно на български и на английски език , списанието се чете и от млади българи, родени в чужбина, но невладеещи писмено българския език, неумеещи да четат на български. Образовани младежи, но израснали в един друг свят. Също така достига и до чужденци, които се интересуват от България или за първи път научават за нашата страна. Така „Амбиция” като онлайн списание и телевизия рекламира България - нейните успели граждани, нейната музика, природа и фолклор.
Най-зареждащата част от работата ми по „Амбиция” е контактът с моите колеги и с интересните личности, които интервюираме. Екипът на списанието се намира в България, Германия и Англия. Комуникацията ни се осъществява във Facebook, чрез имейли и споделени документи в Google Docs. Имаме затворена група във Facebook, където коментираме статии и обсъждаме нови идеи. С половината от екипа не съм се срещал на живо, но обмислям една обща среща.
Аз работя от споделено работно място, навън, вкъщи, в библиотеката и в кафенета. Застояването на едно място ми действа демотивиращо и предпочитам динамиката на средата, където работя. И хубавото кафе. И мюнхенската бира.
Амбиция TV ще направи една нужна стъпка към по-голяма аудитория. Проектът среща подкрепа от българските музикални групи, влогъри и автори на видеоклипове. Има добър отзвук сред българските общности в чужбина. Това е така, защото телевизия, която да обединява в себе си музика, култура и фолклор, липсва. Липсва им и на българите, живеещи в чужбина. Чрез такава платформа, която е достъпна безплатно в интернет, всеки може да гледа нови български песни, стари хитове, детски песнички, видеоклипове, рекламиращи България като туристическа дестинация или да се наслади на нашия фолклор. Всичко това е разделено в 8 канала и може да се гледа на смартфон, таблет, компютър или телевизор с интернет. Амбиция TV ще се актулизира с ново съдържание всяка седмица и вече имам изградени контакти с популярни и нови музиканти, които ще ме информират за новите им видеоклипове.
И аз като много българи в чужбина си мисля за България. Прекарвам поне 2 месеца в годината там и въпреки това ми липсва - липсват ми хората, спонтанните срещи, завършващи непредвидимо, културните събития и природата. Хубавото е, че тук в Мюнхен имаме голяма българска общност и аз и съпругата ми посещаваме курсове по народни танци, които се предлагат всеки ден от седмицата. Поне веднъж месечно има български концерти, театър или други събития. Две български училища помагат на детето ми да израсне като българин, роден в Германия. Въпреки всичко това, спомените и мислите ми са все в България. Там съм прекарал най-хубавите си години (в родния дом в Русе като дете, ученик и студент) и няма как да е по друг начин. Не следя новините, защото те представят един прецакан вариант на родината, а чета повече позитивните новини. В крайна сметка това ни трябва, за да можем да се развиваме - повече позитивизъм.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.