Успелите

Иван Люцканов от Землевеж: Не познавам човек, който да се сърди, че е научил нещо ново

Избира Ludwig Maximilian University за образование, Amazon за кариера, а Землевеж за мисия. Обича да се рови из човешкото минало, спекулира за бъдещето, яде като вълк без да напълнява и прекалява с вървенето пеш. Иначе говори няколко езика и е минавал IQ теста на Mensa. Запознай се с Иван Люцканов – създателя на Землевеж.

Когато срещнем човек като него, който обикаля глобуса, стискаме палци да остане задълго в България. Просто ни е нужен.

Откъде идва Землевеж?

Винаги съм обичал да търся и разглеждам статистически данни за света, за да си изграждам обективно мнение за него. Същевременно ме е поразявало колко невежо е животното, наречено „средния човек“. Отчасти това се дължи на умишлената дезинформация, от друга страна – на дупките в образованието по критично мислене. През 2019 година реших да опитам един нов метод срещу тази беда.

Създадох Землевеж, представящ света и България в числа от достоверни източници по достъпен начин. Проблемът на сухите числа е, че не са секси. Въпреки това опростените инфографики позволяват да вникнем в даден проблем, без да претендират за изчерпателност.

Започнах да създавам диаграми върху данните от официални институции и да ги публикувам в Instagram, покривайки всевъзможни теми. Отначало това беше незначително лично хоби, но постепенно набра голям брой последователи, от които получих много мили, окуражаващи отзиви. Така или иначе повечето хора прекарват цели часове в социалните мрежи – защо да не виждат нещо образователно там? Навлязох и в други платформи, а Землевеж привлече вниманието на различни организации и медии. Сега се гордея, че вдъхновявам хиляди сънародници, предимно младежи, да се замислят над важните въпроси от живота по един фактологичен начин.

Какво символизира бухалът в логото на Землевеж?

Бухалът или по-скоро совата се свързва със знанието, защото е била класическият символ на богинята Атина, отговаряща за мъдростта в древногръцкия пантеон. В логото птицата е върху фона на земното кълбо, за да представя като йероглиф самото име „землевеж“ или „знаещ земята“, „познаващ света“. Отначало исках логото да съдържа единствено стилизираните букви З и В на кирилица или глаголица. В старобългарската азбука те отговарят на „земля“ и „веди“, а оттам идва и прилагателното „ведущ/веж“. Накрая реших, че логото с бухала би било по-разпознаваемо от първоначалната идея, и вече му свикнах.

Какво разбра за хората благодарение на Землевеж?

Опитът със Землевеж затвърди убеждението ми, че всеки човек по природа е любопитен. Не познавам човек, който да се е сърдел, че е научил нещо ново.

Всъщност популярността на Землевеж ме натъжава, защото показва, че една много важна ниша на знанието и образованието досега е стояла незапълнена. Ако хората знаеха достатъчно за нещата, които представям, каналът нямаше да е нужен на никого. Покрай начинанието се запознах и с безброй чужди мнения на добре информирани съграждани. Това разшири кръгозора ми от обществени настроения и редовно ме подтиква да преосмислям някое свое убеждение.

Защо избра да останеш за няколко години в Германия? 

Останах в Мюнхен общо 9 години, като първоначално стоях там заради следването си. Като студент времето минава неусетно, а междувременно изкарах един много жизнерадостен обмен в Прага и често се прибирах в България за ваканциите. Завършването ми ме сполетя някак си изневиделица, като тогава още нямах ясен план какво да правя с живота си.

Приех с готовност работа, която ми бяха предложили, за да не стоя със скръстени ръце и да се чудя какво да правя. Харесваше ми финансовата обезпеченост, свързана с по-високия стандарт на заплащане, която ми позволи още с първата си работа на млада възраст да пътувам постоянно и безгрижно из Европа. Покрай пандемията смених работата си и се гмурнах към още по-големи предизвикателства в Amazon, където целяхме да променим изоснови световния логистичен пазар. Преместих се в ново жилище с гледка към Алпите и дразнещо висок наем, а с разхлабването на здравните мерки отново имах възможност да се наслаждавам на социалния си живот в Мюнхен и да пътувам.

Може би останах в Германия толкова години, защото нямах реалистични идеи какво друго да правя, а България не прелива от възможности за реализация на младежи без стабилен професионален опит. Все пак научих много от времето там и не съжалявам.

Какво те върна в България?

Първо, не чувствам, че съм се върнал в някаква абстрактна България. Прибрах се у дома във Варна. За съжаление повечето от познатите ми, завърнали се в България, са се заселили в София вместо по родните си места. Концентрацията на човешки и икономически капитал в столицата е първостепенен проблем за държавата и това силно ме натъжава. Провинцията остава „прецакана“ независимо накъде изтича талантът от нея. Освен това винаги съм си казвал, че ако ще бягам от Варна, има и далеч по-хубави градове за живеене по света от София (например Мюнхен).

Второ, причините за връщането ми са лесни за обяснение, тъй като винаги съм мечтал да живея в родния си град. Същевременно не храня илюзии за качеството на живот в България и мога безкрайно да умувам над проблемите с корупцията, функционалната неграмотност, лошата инфраструктура, постния пазар на труда и прочие.

Въпреки това смятам за нормално влечението към дома, където човек се чувства малко по-щастлив по един необясним, специален начин.

Искаше ми се да преживявам това щастие всеки ден без сянката на двупосочен билет. Засега вярвам, че България може да стане добро място за живеене. Дано и бъдещето потвърди тази надежда. Освен това ще се радвам да съм полезен на обществото около себе си и смятам, че човек може да носи най-голяма такава полза в родината си. Не смятам връщането си за жертва, защото ще живея близо до любимите си хора, ще имам интересна работа в страхотна компания и ще слушам прибоя от плажа. Предишното ми „Аз“ би ми завиждало силно.

В началото те попитах откъде идва Землевеж. А къде отива?

Хубавото на Землевеж е, че го движа самостоятелно, което ми позволява да се съсредоточа върху съдържанието с ангажираност от няколко часа седмично. Смятам в бъдеще да продължа да правя инфографики и се надявам да стигат до все повече хора.

Освен това Землевеж няма финансов аспект, тоест не завися от него за прехраната си. Мога да засягам неудобни теми без страх, че ще отблъснат даден последовател или някой спонсор ще ми се сърди.

И занапред ще представям всичко, както сметна за нужно. В по-далечен план бих се радвал в България да се появи пазарно работеща медия със сходен подход като този на Землевеж – да представя главните дебати и новини от ежедневието по сбит фактологичен начин, търсейки числовите им измерения с фокус върху инфографики. Лошата медийна среда е огромно бреме за българското общество и е крайно време да се появят повече алтернативи. Засега нямам достатъчно време за тази идея, но ще се радвам да се намерим с други нахъсани хора, които мечтаят за подобен нов тип журналистика.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара