Иван Шопов: България е пристан със спокойствие без аналог
Трудно ми е да опиша само с няколко думи личността, чиито отговори ще прочетете малко по-долу. Със сигурност скромното описание, с което ще си послужа, не би могло да обрисува творческата душа, която този млад човек носи в себе си. Иван Шопов е музикант, продуцент, диджей и художник (вижте видео, в което не само звучащата музика е лично негова авторска, но и самите рисунки). Смелият му артистичен замах го провокира не само да изразява себе си чрез електронна музика, примесена с български фолклорни мотиви, но и да създава иновативни композиции, с които да провокира българите да възвърнат интереса към корените си. Надявам се този разговор да пробуди в сетивата ви желание за едно по-различно преживяване, благодарение на музиката на Иван.
На 18 март в "Пространство 108" Иван представи албума "Канатица", създаден в сътрудничество с вокална група "Авигея". Повече информация за албума можете да откриете на уебсайта на Иван Шопов.
Разкажи ни малко повече за One Man Party в Студио "Орфей" и за твоите артистични превъплъщения – Cooh, Drum Kid, Balkansky и Ivan Shopov.
Това One Man Party бе първото от поредица такива събития, които организирам заедно с Eventease с идеята да покажа една голяма част от музиката, която създавам, под формата на 7-часов сет в една вечер. За всеки един различен стил музика, с който се занимавам, имам отделни имена, като така меломаните могат да се ориентират по-добре каква музика ще слушат от мен в дадения момент. С първия ми псевдоним Cooh, издавам и представям моя drum and bass звук, като това е и псевдонимът, с който имам най-много международни участия, тъй като имам над 80 плочи, издадени под това име. Drum Kid е името, с което издавам моята техно музика, а Balkansky е името посветено на дълбоките води в музикалния ми каталог.
В Balkansky са преплетени любовта ми към България и звука на миналото и бъдещето, сътворени в сегашния момент. Ivan Shopov съм оставил за музика, която няма как да бъде определена под един стил, но най-често е в посока ambient / idm / jazz. Под това име издавам и най-новия ми албум с вокална група "Авигея", тъй като в него са вплетени всички тези елементи и смятам за много личен проект.
Можете да чуете още много композиции от Иван в неговия YouTube канал.
Работиш като диджей и композитор, а един от основните фокуси в творчеството ти е съчетаването на електронна музика с български фолклорни елементи. С какво албумът "Канатица" е по-различен от всичко останало, което си правил досега?
За първи път с “Канатица” имам възможността да работя с космическата сила на българските гласове. За да се получи добра комбинация с електронната музика, е нужен по-различен похват. Минах през сериозни търсения, за това как да успея да подкрепя красивите гласове на "Авигея" с моите звуци, без да нарушавам красотата и духа на тяхното изпълнение. В процеса се стигна до много вдъхновяващи музикални моменти, за които допринесоха и специалните гости Теодосий Спасов, Димитър Бодуров, Бурак Малчок, Стоимен Стоянов и Даян Куцаров. Всеки внесе още пластове музика в и така се получи много по-различен албум от всичко, което съм правил до сега.
Кои бяха най-силните ви вдъхновения за създаването на 10-те композиции в албума? Би ли могъл да опишеш новаторското в тяхното звучене?
В началото вдъхновението идваше от самата среща между моята музика и тази на "Авигея", като с времето всичко започна да се намества и да придобива все по-ясна и конкретна форма. От този процес дойде и основното вдъхновение да създадем творба с много душевност, послание и музика, която да те кара да се отлепиш от земята. За мен винаги вдъхновението да работя с българска традиционна музика идва от нашата природа, гледките в Балкана, с които съм закърмен от дете и желанието ми тази красота да достигне до колкото се може повече хора по целия свят. Новаторското в тези десет композиции идва от това, колко широк спектър звуци са използвани за реализирането му и как те се съчетават с четирите гласа. По този начин слушателят може да се докосне до съвсем нов вид комбинация от акустични и електронни елементи.
Група "Авигея" и Иван Шопов
Една от основните ви цели с албума "Канатица" е да достигнете до младите хора. С какво ще провокирате интереса им към българския фолклор?
Мисля, че това най-добре може да се усети с реакцията на младите хора, когато чуят нашите изпълнения на живо и видя как очите им грейват от силата на фолклора, съчетан със звуци, които така или иначе слушат доста по-често от него. Това е и целта ми, да дам алтернатива на младите хора, да слушат музиката на предците им, поднесена по нов и адекватен за тяхното време начин. Съдя и по себе си за това, споделяйки тръпката от създаването на тази музика с картините от нашите планини в ума ми и как всеки слушайки я сега може да се пренесе там за миг или да изпита същото вълнение, когато е със слушалки в планината, карайки сноуборд или колело по някоя от планините ни.
Чуйте и вие две от песните, включени в албума - "Чичовите конье" и "Либе"!
Какво всъщност означава заглавието "Канатица" и защо се спряхте именно на него?
Канатица е символ на повече от 8000 години, който е достигнал до нас подсредством шевици, откривани в различни региони из България, но също така и в Нова Зеландия, Америка и Индия. Свърза се с „крилете“ на безсмъртието, знак с дълбоко послание, носител на вселенските истини за хармония и единство. Канатицата е интерпретация на вечността, символизира връзката между миналото, настоящето и бъдещето, свързвайки ги в едно цяло.
Обложката на албума "Канатица"; Графично оформление : whaleworx studio
От позицията ти на продуцент – любопитна ли е за света българската фолклорна музика, отличава ли се от музиката на други култури?
Българската фолклорна музика е много лесно различима и е много ценена в световен мащаб. От дълги години тя е източник на вдъхновение за редица композитори на филмова музика, световни музиканти и електронни продуценти. Това, което аз усещам, когато слушам българските ни гласове, не е обликът на хора, които са изпълнителите, а по-скоро една картина свързваща земното с небесното. Мисля, че това предизвиква вниманието и на чуждестранния слушател, липсата на конкретен образ дава на въображението ти съвсем различна свобода.
Какво те мотивира да се развиваш в България?
За мен България е пристан със спокойствие, който не съм открил на друго място все още.
Тук се чувствам истински жив и вдъхновен от заобикалящата ме природа, талантливите хора и изкуството, наследено от хилядолетната ни история. Всеки ден се разминавам с хора пълни с идеи и склонни да подкрепят всичко значимо покрай тях. Аз пътувам по целия свят постоянно и затова нямам нужда да живея в голям град, препълнен с хора и идеи. София е прекрасен оазис за креативни хора, като мен. Стандартът на живот се покачва постоянно и културният живот се развива с всеки изминал ден. Освен това, тук желая да оставя и моите натрупани знания и опит за следващите поколения, преподавайки това, което мога на любопитните да поемат по този път.
А как изглежда твоята мечтана България?
Това е България с хора, които се грижат за нейната красота и уют. Иска ми се отношението към природата и хората да се промени към още по-позитивно и да попием от опита на Запада, как да съхраним природните си ресурси и как да посрещаме гостите си. Отношението към заобикалящия ни свят е много важно и аз бих искал да виждам повече хора, които не мислят само за себе си и как да се погрижа за днешния ден, отнемайки възможността на следващите след тях да продължат напред.
Снимки: Webcafe.bg, личен архив на интервюирания