Иван Стаматов: Спортът е школа за характер, училище за навици, дисциплина и труд
"Ре-стартирай младите" е спортна инициатива за деца, младежи и всякакви млади, която се провежда безплатно, за да запали интереса към физическите дейности, както и в помощ при проблеми и зависимости. Инициативата е успешен старт от много „аз“-ове, но обединени в едно „ние“. Вярваме, че това е естественият път на развитие на една идея, в която всеки е на мястото си, за да рестартира другите.
Даваме старт на това интервю с Иван, координатор към сдружението, за който е важно първо да представи своя отбор, после себе си, защото така се печелят победите - с екипна игра:
Димо Бенев е човекът сърце, който е координатор на проекта и е свързан с идеите му най-пряко. Самият той винаги е споделял, че спортът е бил неговото спасение от всякакви трудности в детството и в живота. Посредством различни видове тежка атлетика (вдигане на тежести, силов трибой), а в последствие и други (бойни спортове, бягане, културизъм), той успява да пребори проблеми с наднормено тегло, алкохол, наркотици и други вредни навици.
Венци Врагов е председателят на клуба, който е и обучител към инициативите. Представител на спортната школа по самбо и джудо, Венци надскача рамките на чисто спортната дейност и успешно се реализира като треньор на състезатели и любители, а в по-късен етап открива и любовта си към изкуствата (фотография, литература), приключенията и обществената дейност.
Станислав Илиев (Финдо) - той определено е харизматична личност, която успява да увлича хората с личен пример. В проекта той има участие като обучител и треньор към дейностите.
Всички са с много години опит в спорта.
Години, през които сме видели, усетили, преживяли всякакви чувства – от най-прекрасните до най-ужасните. На базата на нашия опит ние съзряхме една добре документирана негативна тенденция – проблема с подрастващите поколения, промяната в обществото, отчуждеността от естествените активности – спорт, общуване, здраве и активност.
Като екип с педагогическа, треньорска и спортна подготовка ние решихме да направим нещо към подобряване на контекста. В лицето на Министерството на младежта и спорта и на Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2018 г., успяхме да намерим подкрепа и да защитим и реализираме нашата идея, която включва две обучения, насочени към развиване на умения, както и серия от информационни кампании и тренировки в парковете.
Защо решихте да посветите каузата в противодействие на агресията, различните видове зависимости и травми при младите хора?
Решихме да насочим усилията си в тази посока, защото можем да искаме и искаме да можем да сме промяната, а не причината.
Младежите, юношите и децата са поставени в значително по-неблагоприятно положение, отколкото ние на тяхна възраст. Тривиално, но рисковете за тях са много повече – наркотици, хазарт, агресивно поведение, насилие са много по-лесно достъпни. Елементарен, но показателен, е и примерът „Защо можехме да играем на топка пред блока преди 20 години, а сега не? – Защото тогава на улиците минаваше една кола на час“.
Младежите, които сега растат, след 10 години ще бъдат активни членове на обществото и ще взимат сами решения, но тези решения ще са мотивирани от техния характер, мисли и разбиране. Ние искаме, по някакъв начин да им повлияем положително. Искаме да им покажем, че изразът "здрав дух в здраво тяло" е верен и носи в себе си много истина.
Кога е подходящият момент, спортът да подаде спасяваща ръка на младеж в риск?
Подходящият момент е винаги, но най-вече тогава, когато младежът и спортът се открият. Историята на Димо е много подходяща за пример, защото въпреки ранната си възраст (14), той е бил под влиянието на множество вредни навици – алкохол, наркотици, лоша среда. Именно когато влиза в залата, той открива, че може да намери отдушник на агресията си, нова среда, както и стимул – да бъде по-добър.
Независимо какво мнение има всеки един човек към спорта, физическата активност и тренировките, всеки ще се съгласи, че спортът е една школа за характер, едно училище за навици, дисциплина и труд. Истината е, че спортът е нещо много лесно, физическата активност е присъща и ние не трябва да я формализираме повече, отколкото е необходимо. Една разходка с вашето дете, една игра на щафета с младежи, при подходящо организиране може да бъде тренировка за тялото, мост в общуването и да разсее човек от негативните мисли и тенденции.
Може ли спортът да лекува освен тялото и душата?
Немислимо е душата и тялото да съществуват отделно, поради това ние смятаме, че спортът е градивен елемент за всяка една част от човешкото същество.
Научните изследвания доказват, че мускулната работа подобрява функцията на периферната нервна система, както и подобрената координация, обмяна на вещества и хормонален баланс влияят положително на цялото тяло. Отделно от това, погледнато извън призмата на спортната наука – физическата дейност е едно средство за отделяне на съзнанието от фокуса на ежедневието.
Модерната терапевтика включва всякакви дейности на активност при работа с хора със зависимости, както и такива с различни разстройства на личността. Активността в спорта или в друг тип дейност (например планинарство, туристически преходи като Ел Камино, Ком – Емине и други) винаги е била естествен избор на много хора, които искат да се отделят от ежедневието си за по-дълъг период от време.
Какви спортове включва инициативата и къде можем да се присъединим?
Всички. Като профилирани спортисти и треньори ние сме развили общи и специфични качества – координация, техника на изпълнение и др.
В нашите инициативи ние провеждаме дискусии за правилното изпълнение на определени движения, но фокусът ни е към общата физическа активност. В масовия случай не става дума за участници от средите на спорта и поради това ние искаме да им представим възможност за активност, която не е задължаваща, не тежи като изпълнение, но носи удоволствие. Това постигаме с леки, базови кръгови тренировки (изпълняване на брой упражнения за време, които включват цялото тяло) и спортни игри. Стремежът ни е изразът „ние как играехме/спортуваме едно време“ да отпадне и да бъде заместен с „ние как играем/спортуваме“.
Всяка неделя до края на месец Септември може да ни намерите в парк "Гео Милев" до площадката за стрийт фитнес, а за всякакви други бъдещи инициативи може да следите нашата fb страница @ScReSport.
Имате ли планове за рестартиране и през есенно-зимния период?
Да, през годините сме изпробвали различни инициативи, като една от тях се осъществяваше повече от година и включва кратки преходи в планината и тонизиращи тренировки. Инициативата се казваше „Тренировки сред природата“.
За есенно-зимния сезон сме подготвили и планираме да стартираме няколко подобни инициативи, които отново да са безплатни, насочени към младите и тези, които имат желание да се активизират.
Повечето спортове в училищата са платени. Можете ли да влезете и в часовете по физическо и да запалите децата към активност?
Понастоящем ние искаме да предоставим алтернатива на децата, младежите и всички заинтересовани в парка, но сме обърнали поглед и към възможността за по-активна работа с деца.
Общият интерес на екипа ни е насочен към детско-юношеските занимания и искаме да инвестираме повече време в тази насока.
Как ре-стартираш извън спорта?
Всеки един от нас съчетава натоварено работно ежедневие (в сферата на спорта или извън) със спорт, обществена работа и други лични инициативи и проекти.
Времето прекарано извън града, с приятели, с книга в ръка, както и в помощ на другите е това, което ние правим, за да се рестартираме. Желанието ни е повече хора да го правят.