Иво Илиев: "Дори водата да е до колене, винаги можеш да се удавиш, когато си с гръб към вълните"
Здравей, как се казваш,от къде си и на колко години?
Казвам се Иво Илиев. От Варна съм и след месец ставам на 30 години.
Къде си учил и какво си завършил? Доволен ли си от образованието, което получи?
От много малък започнах да уча музика. В гимназията започнах да работя като дизайнер на свободна практика, след това завърших Икономическия университет в гр. Варна. Следвах и музикална педагогика, с което поддържах своето хоби и любов към музиката.
С какво се занимаваш в момента?
Управител съм на фирми, в които работя като арт директор и маркетинг консултант. Организираме национални и международни дигитални кампании за фирми и организации.
Защо избра да останеш да се реализираш в България, а не в някоя икономически по-развита страна?
Много българи не осъзнават колко е приятно да изкарваш пари от чужбина и да ги харчиш в България. Това е икономически изгодно и напълно постижимо в моята и доста други професии. Не е нужно да си в по-развита икономически държава, за да си успешен. Успехът зависи изцяло от теб, колкото и тривиално да звучи.
Според теб на какво трябва да наблегнат младите хора, за да имат шанс за реализация в България?
Младите хора нямат проблем за успешна реализация тук. Проблемът идва от техните обучители, родители и обкръжение, които с години им втълпяват обратното. При мен и при всички мои приятели и колеги, с които съм говорил за това, се получи точно така. Всеки около теб ти разказва колко зле е мястото в което живеете. За да успееш трябва да вярваш точно в обратното. Когато отидеш в Англия или Франция, и работиш като бояджия – винаги ще те приемат като точно такъв. Когато си в България и работиш като управител със собствен бизнес – англичаните и французите ще те приемат като такъв. На никой не му пука откъде си, ако си добър в това, което правиш. Важно за младите българи е да спрат да мислят локално. Още по-важно е да забранят на другите да мислят вместо тях за тяхното собствено бъдеще.
Какъв според теб е най-големият проблем в момента в станата ни и какво решение би предложила за него?
Пътищата. Повечето хора тук си мислят, че те водят извън нея. Това е грандиозен проблем и абсурдното е, че Великобритания обърна внимание на него, а ние все още не сме.
Какви перспективи за развитие виждаш в станата ни в близките няколко години?
Ако бях политик сигурно щях да виждам много, но не съм и се опитвам да бъда реалист. Не търся перспективи В страната ни, а ЗА страната ни. Ние сме малка държава, с малък, доста свит пазар, която има някаква хронична нестабилност, характерна за Балканите. Това ни прави много издръжливи, креативни, продуктивни и адаптивни, но не го използваме добре. Надявам се в бъдеще това да се промени, т.е. да се възползваме от тези си качества спрямо останалите европейци.
Завърши с любим цитат или обръщение към читателите.
Като човек, израснал край морето, искам да ви споделя една своя метафора, която съм преживявал и в бизнеса, и в личния си живот: Дори водата да е до колене, винаги можеш да се удавиш, когато си с гръб към вълните.
Пожелавам на вашите читатели да бъдат винаги на гребена на вълната!
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.