Изключително рядък бял пингвин беше забелязан на островите Галапагос
Изключително рядък бял пингвин е бил открит преди седмица на Галапагоските острови. Птицата е забелязана и фотографирана от местния водач Джими Патиньо в местността Пунта Висенте Рока на остров Изабела и се смята, че това е първият такъв екземпляр, който е открит на островния архипелаг. Интересен е фактът, че пингвинът е видян в непосредствена близост до гущер, който е с два пъти по-големи размери от него.
Експертите от Дирекцията на националния парк на Галапагос вярват, че белият цвят на пингвина най-вероятно се дължи на генетичния синдром левцизъм, което причинява частична загуба на пигментация на козината или на оперението на животните. Този синдром се различава от албинизма, защото животното запазва нормалния цвят на очите си. Учените отбелязват, че случаите на албинизъм и левцизъм са често срещани в архипелага при акули, гущери, лангусти и други, но за първи път се наблюдава при пингвин. Тези животни са по-устойчиви на слънчевата светлина и скоро ще бъдат направени генетични тестове на пингвина, за да се потвърди диагнозата.
Видът на пингвина все още не е официално потвърден, но се смята, че е от вида Галапагос. Галапагоските пингвини обикновено имат черна глава с две тесни бели линии, простиращи се от очите до под брадичката. Пингвинът, който е открит от местния водач, има изцяло бяло оперение с някои сиви нюанси и затова е първият по рода си.
Дирекцията на националния парк на Галапагос постоянно наблюдава местата за гнездене на пингвините и извършва контрол на видовете, като по този начин им осигурява по-добри условия за живот и размножаване.
Галапагоският архипелаг е известен със своите редки и забележителни флора и фауна. Той е дом на много пингвини, гигантски костенурки, морски игуани, морски лъвове, синьокраки рибояди, безкрили корморани и много други животни и растения. За съжаление, голяма част от тях са критично застрашени от изчезване и човечеството се опитва да ги опази.
През 1978 година ЮНЕСКО обявява Галапагос за обект на световното наследство, а през 1985 година и за биосферен резерват. Една година по-късно акваторията на островите, която е с обща площ от 70 000 кв. км. е обявена за морска природо-охранителна зона. Това е втората най-голяма защитена територия след Големия бариерен риф.
Дирекцията на националния парк на Галапагос и Фондация Чарлз Дарвин работят в постоянен мониторинг на околната среда и различните видове, сред които е пингвинът Галапагос.
Местните пингвини са от вида Spheniscus mendiculus, който е вторият най-малък след синия пингвин. Високи са едва 35 сантиметра, а теглото им достига до 2,5 килограма. Благодарение на работата на природозащитниците тяхната популация е започнала да се увеличава. През 2019 година видът е наброявал 1451 екземпляра, а през тази година бройката им достига до 1940 екземпляра. Това показва, че усилията на всички хора, които се грижат за природата и биоразнообразието, не са напразни.
Източник на снимките: Twitter