Излизам от университета, а сега накъде?
Какво да правя сега?
Именно това е въпросът, който си задават младите хора у нас, след като прекрачат изхода на своята Алма Матер за последен път с диплома в ръка. Някои късметлии вече са избрали своя кариерен път, но мнозина са тези, които записват магистратура, "просто за да разбера какво ми се прави". Вместо обаче да обсъждаме темата как е удачно да започнете да търсите своята професионална ориентация още в гимназията, ще приемем, че сте един от мнозинството и ще се опитаме да дадем някои насоки, които може да са ви от полза в избора на бъдеща кариерна реализация. Ето и три направления, в които младите хора у нас се радват на добър успех и добра професионална реализация:IT специалистите са едни от най-търсените кадри в целия свят. През последните години в световен мащаб се наблюдава голям недостиг на хора в тази сфера, като в България тенденциите не са по-различни. Поради големия недостиг компаниите правят всичко възможно, за да привлекат и задържат този тип специалисти, което прави този отрасъл и един от най-перспективните за развитие. Според различни проучвания тези тенденции ще се запазят и през следващите години. Друга привлекателна страна в тази сфера е малкото необходимо време за подготовка. При добра организация и мотивация една година може да е достатъчна за покриването на минимума знания, изисквани за различни Junior позиции. Достъпността на всякакъв тип информация в интернет също спомага значително за придобиването на необходимите умения в областта.
Чуждите езици са друга сфера, върху която младите хора у нас могат значително да наблегнат. През последните години все повече международни компании решават да развиват бизнес в България, като често пъти едно от основните и задължителни условия за постъпване на работа при тях е владеенето на чужд език. Отличното владеене на поне един език отваря много възможности пред търсещите работа, като познанията за допълнителен такъв, значително увеличават тези шансовете. Изучаването на езиците започва още от средното образование, като често пъти и в по-ранна възраст. Друга положителна страна е, че познанията за език са универсални и винаги могат да се използват, независимо от професионалното направление, в което човек иска да се развива.
Може би, изборът на предприемачеството като възможност за реализация, би предизвикал доста спорове, но лично за мен това е една доста обещаваща сфера, чрез която младите могат да придобият изключително полезен опит. Създаването на малка фирма е свързано с малък на брой персонал и затова изисква от всеки един служител да има познания в различни области. Именно това диверсифициране дава възможност за развитието на разнообразни умения в различни сфери – маркетинг, продажби, човешки ресурси, финанси и прочие. Обикновено основна пречка тук е рискът, който се поема. Друга пречка е финансирането на проект, макар че в последните години се появиха различни възможности, които да преодолеят този проблем. Според лични наблюдения, младите хора, които решават да се занимават с предприемачество, винаги са целеустремени – качество, което доста често се изисква за различни позиции. А и никога не се знае кога може да се превърнете в следващия Стив Джобс.