Изложба беляза 75 години дипломатически отношения между България и Китай
2024 година отбелязва един важен юбилей – 75 години от установяването на дипломатически отношения между България и Китай. В чест на това събитие, в София беше открита „Съвместната изложба на произведения на български и китайски художници“. Изложбата събра творби от 10 изявени артисти, обединявайки традициите и иновациите на двете нации в света на изкуството. Организаторите и участниците в събитието подчертаха важността на културния обмен като мост към приятелството и разбирателството между народите.
Главни организатори на изложбата са Шанхайската асоциация за културен обмен, Китайският културен център в София и Съюзът на българските художници. Куратори на изложбата са Жуанг Сяовей и Хуанг Джие. В своята реч по време на откриването на изложбата Чжуан Сяовей подчерта значението на културния обмен като
„мост за взаимно разбирателство и уважение между нациите“,
като добави, че
„изкуството е универсален език, който може да преодолее всички бариери“.
Изложбата представя около 40 произведения на изкуството, обхващащи различни стилове, като живопис с туш, маслена живопис и гравюра. Участващите китайски и български художници демонстрират богатото културно наследство и иновациите в съвременното изкуство на своите страни.
Зам.-председателите на парламента Андрей Чорбанов и Цончо Ганев, НП Чинли Дай, посланик на Китай в България, председателите на „Китайския културен център“ в София и представители на Шанхайската асоциация за културен обмен и Българо-китайската асоциация за обмен в областта на културата, образованието и спорта прерязват лентата на събитието.
Сред китайските участници са изтъкнати имена като: Сун Синхуа, който е професор в Академията по изящни изкуства на Шанхайския университет и носител на множество награди, включително „Лу Сюн“ за изключителен китайски график. Жуанг Сяовей, международно признат творец в областта на стъкленото изкуство, с творби в колекциите на „Музея Виктория и Алберт“ в Лондон и „Националния музей на Шотландия“.
От българска страна, в изложбата участваха изтъкнати художници, като Любен Генов, председател на Съюза на българските художници, който в своето обръщение изрази радостта си от факта, че
„изкуството обединява на базата на различията и учи на толерантност“.
Долорес Дилова, една от най-ярките представителки на импресионизма в България, с над 20 самостоятелни изложби по целия свят. Станислав Памукчиев, известен със своите над 50 самостоятелни изложби в страни, като Австрия, Белгия, Германия и САЩ.
Изложбата е организирана в сътрудничество с „Китайския културен център в София“, чиито усилия винаги са били насочени към засилване на връзките между двете държави. Директорът на центъра, Хонг Хай, отбеляза в своята реч, че
„езикът на изкуството надхвърля географските и етническите граници, споделяйки общите ценности на България и Китай“.
Чрез тази изложба се затвърждава културният диалог между България и Китай, който се развива в рамките на инициативата „Един пояс, един път“, като насърчава не само художествения обмен, но и дълбоките връзки между двата народа.
Цялата информация с ПДФ за сваляне на три езика: български, китайски и английски, ТУК.