Изложбата „Изкуство с увреждания“ показва 11 личности, променили света
Събитието предлага също Brain games пространства и кът за свирене на инструмент за деца – Музико.
Изложбата „Изкуство с увреждания“ е посветена на постиженията на хора със специални потребности и показва, че уврежданията не трябва да са белег за различие. Проектът е на Полина Герасимова и може да се види до 18 май 2023 година в Студентския дом на пл. „Народно събрание“ в София.
Авторът на изложбата представя 11 портрета, сред които – композитора Бетовен, художниците Фрида Кало, Яйой Кусама и Ван Гог, създателя на азбуката за незрящи Луи Брайл и астрофизика Стивън Хокинг. Всяка от композициите е представена чрез неонова светлина, която връща спомените за същинската символика на неона – знак на свободата по време на войните от 20. век, а също и чрез брайлово писмо – символ на възможността зрящи и незрящи да съществуват заедно, макар и по различен начин.
Полина Георгиева коментира вдъхновението зад проекта с думите:
Инстинктът ни за самосъхранение не ни позволява да влезем в обувките на неприятната среда и често разбираме даден проблем само ако го преживеем. Затова, макар и символично и безкрайно недостатъчно, 5 секунди тъмнина в малко изложбено пространство може да се окажат точката на пречупване на нечие съзнание.
Освен портретите посетителите могат и да предизвикат съзнанието си с Brain games пространства. Залите ще представят как хората с увреждания опознават света – четене чрез допир и разпознаване на музика чрез вибрация.
Последната част от изложбата е музикален кът. Там гостите на изложбата ще видят Музико – инструмент, създаден от Полина Георгиева, за деца, с приоритет деца със специални потребности. Също, за звуковата среда на проекта помага Иван Велков от група P.I.F.
Полина Герасимова е визуален артист и създател на студио за визуални и интерактивни експерименти – „Полиформа“. Тя се занимава с дигитални изкуства, 3D мапинг, а също – работи в театър, опера и създава танцови пърформънси.