Изложбата "Модата в огледалото на едно столетие" те очаква с над 120 снимки
Изложбата „Модата в огледалото на едно столетие“ представя кратка история на модата в България от средата на XIX век до средата на XX век и показва как се променят модните тенденции в страната в рамките на 100 години. Идеята се реализира с над 120 снимки на Държавна агенция „Архиви“, където се и помещава експозицията, неин куратор е Адриана Попова. Фотографиите могат да бъдат видени до 15-и юни в изложбената зала на агенцията на ул. „Московска“ №5.
"Модата в България навлиза първо през Русе. Там е било модното сърце, там се появяват първите шапкарски ателиета, първите европейски дрехи. Оттам колегите изпратиха 300 снимки. Първите по-модно облечени българи се появяват още след Кримската война (1853 – 1856 г.). След Освобождението това влияние става по-силно.", сподели Адриана Попова, цитирана от БНР-Радио София.
В отделните фотографии зрителите могат да видят женската, мъжката, детската, сватбената, дворцовата мода, както и униформи, спортни и карнавални облекла. Проекта обръща внимание на модни икони актуални за периода като Лора Каравелова, Султана Рачо Петрова, Дора Габе, Яна Язова и Елисавета Багряна.
Въпреки, че преди повече от век е имало модни икони и дизайнери, модата не е обръщала внимание толкова на удобството, колкото на показността, като това е една от разликите с практиките на обличане днес. Също така българските граждани са научавали за модните тенденции чрез списания и вестници. Темите за вманиачаването в преследването на тенденциите и нездравословния аспект на желанието да изглеждаш добре са били актуални и през XIX-XX век.
„Модата в огледалото на едно столетие – средата на XIX в. – средата на XX в.“ е изложба, която със снимки и оригинални артефакти проследява промяната в облеклото и аксесоарите в един от най-интересните отрязъци от новата българска история. Европейската мода, свързана с развитието на градската култура, започва да навлиза по-отчетливо у нас в късната възрожденска епоха с костюмите алафранга и полите с обръчи, наричани малакоф. На фотографиите до войните за национално обединение (1912–1918 г.) се виждат богато украсени шапки XXL, рокли с турнюр, който придава обем на ханша, пристегнати с корсет талии“, разказва Адриана Попова пред BTV radio.
Дали по отношение на модата в България е вярна римската мисъл, че всичко ново е добре забравено старо разберете сами като посетите изложбата!