Изнесено обучение в Асеновград. Музеи и галерии заместват класната стая
Учебните занятия ще бъдат провеждани в музеи, галерии и други културни средища в Асеновград и страната.
Часовете на открито се инициират по Споразумение за сътрудничество между Министерството на културата и Министерството на образованието и науката. Идеята за провеждане на част от учебните занятия в „естествена среда“ изхожда от търсене на нови похвати и ресурси.
Тази програма цели да се предизвика интересът на учениците както към учебното съдържание, така и към науките. Учебните занятия на открито ще възпитат родолюбие, национална идентичност и отговорно отношение на учениците към паметниците на културата. Ще се развият също ключовите компетентности на учениците в различните области и ще подпомогне професионалното ориентиране на подрастващите. Часовете на открито ще насърчават иновациите и креативното мислене на децата.
Предвижда се създаване и въвеждане на музейни образователни програми, свързани с тематичния обхват на даден музей, художествена галерия или друга културна институция. В реализацията на проекта е заложена и допълнителната квалификация на музейни специалисти, музейни педагози, учители и други, които ще бъдат ангажирани със създаване на училищни обществени колекции (експозиции), свързани с историята на съответното училище, с бележити личности, с научно-технически открития и други дейности.
В община Асеновград откритите часове могат да се провеждат в различни културни институции, като Градска библиотека „Паисий Хилендарски”, Исторически музей, Палеонтологичен музей, бази на местни спортни клубове и читалища. Асеновградските учебни заведения ще могат приоритетно да организират занимания в няколко тематични направления, като дигитална креативност, природни науки, математика, технологии, изкуства и култура, гражданско или екологично образование, здравословен начин на живот и спорт.
Предстои директорите на училищата не само в Асеновград, а и в цялата страна, да организират процес по идентифициране на интересите на учениците, в които те желаят да бъдат включени. Това ще се осъществи чрез проучване на желанията с анкета, разработена от учебното заведение. В срок до 21.01.2019 година следва училищата да публикуват тези занимания в електронната платформа на Министерството на образованието и науката, а до 28.01.2019 година - педагогическите съвети на училищата да одобрят избраните занимания.
В заниманията ще могат да се включат ученици от общински и държавни училища във възрастовите групи от 1-ви до 7-ми клас. Размерът на средствата, похарчени за финансирането на програмата, е в зависимост от броя на сформираните групи, както и на планираните часове.