Изобретиха колие, което ни напомня да не докосваме лицето си
Иновативното устройство PULSE работи, използвайки инфрачервен сензор. То се задейства чрез малък мотор и започва да вибрира всеки път щом ръката ни е твърде близко до лицето.
Определено това никога да не докосваме лицето си, докато сме навън, е един от най-трудните навици, който всеки от нас трябваше да изгради по време на настъпилата пандемия. За да улеснят ежедневието ни и за да не е нужно постоянно да си повтаряме, че ръцете трябва да стоят далеч от лицето, учените от НАСА изобретиха колие, изпращащо сигнали всеки път щом има опасност да докоснем очите, носа или устата си.
Кръглата висулка се носи около врата, точно както обикновено колие, и всеки път щом вдигнете ръце към главата си, тя започва да вибрира, напомняйки ви да спрете.
Идеята на устройството е чрез него да се ограничи разпространението на вируса, който най-често може да се предаде по въздушно-капков път, а според здравните експерти и чрез докосване на заразени повърхности.
PULSE е дело на трима инженери, работещи в екипа на Jet Propulsion Lab, и има сензор за близост с 12-инчов обхват и вибрационен мотор, който се активира всеки път щом ръцете доближат главата, а колкото по-близко са пръстите до лицето, толкова по-интензивни стават и вибрациите.
От НАСА пуснаха и инструкции с отворен код, чрез който колието може да бъде отпечатано 3D. Те допълват, че устройството е проектирано така, че да бъде лесно за сглобяване. Именно затова, всеки желаещ може напълно безплатно да изтегли списъка с необходимите части, CAD проекти за 3D отпечатване на калъфа и подробни описания за направата на колието.
От НАСА подчертават, че колието не е способно да замени респиратори или маски, а е само допълнение към всички останали предпазни средства.
Източници: eu.usatoday.com
devstyler.io