Изобретиха специална музикална кутия в помощ на хората, болни от деменция
Музикалната кутия за спомени е комплект, който се изработва индивидуално спрямо нуждите на купувача и съдържа снимки, малки предмети, носещи спомени, и музика. Кутията използва емоционалната сила на музиката, за да се превърне в средство, подпомагащо хората, живеещи с деменция, като им възвръща спомени с иновативната си технология. Целта е те да се "пробудят", да се свържат с близките си въпреки болестта и да живеят колкото се може по-пълноценно.
Идеята за създаването на кутията е вдъхновена от бабата на 28-годишната създателка Клоуи Майнек, която страдала от деменция и не успявала да комуникира с близките си, защото ги мислела за непознати и изпитвала страх. Всички опити, които правело семейството възрастната жена да си спомни за живота си, били неуспешни. Един ден Клоуи решава да пусне музика на баба си, за да я развесели, и в този момент възрастната дама започнала да си спомня етапи от своя живот. В този момент Клоуи решава да създаде продукт, който да помага на хора, болни от деменция, да си спомнят и да дава шанс те отново да бъдат пълноценни.
Свързвайки се с редица специалисти и проучвайки статистики и факти за музиката и влиянието ѝ, Майнек успява да създаде фирма - Studio Meineck в Бристол, чиято цел е да помага на хора с различни заболявания. Първото създадено устройство е именно музикална кутия, възвръщаща спомени на страдащите от деменция.
Кутията представлява кът, в който са съхранени ценни спомени от живота на човека. При изработването на всяка една създателката и нейният екип изискват от поръчващите определени неща, между които са фотоколаж от различни етапи в живота на бъдещия ѝ притежател, любима музика, която свързват с даден момент, предмети, носещи сантиментална стойност, талисмани.
Екипът изработва кутията със специални сензори, които включват музика при докосването на даден предмет. Има възможност песните да се пренастройват спрямо настроенията и желанията на хората. За да заработи определена песен, избраният спомен се поставя на определено място в кутията, което задейства механизъм. Лесно се свиква с нея и според проучвания след няколко дни използване хората с деменция се справят и сами с разглеждането на кутията и нямат нужда от помощ, за да я използват. Има и сензори, които настройват музиката да бъде по-силна или по- тиха, отново спрямо личните предпочитания.
Кутията е спечелила редица награди, световни организации отразяват ефективността ѝ и много клиники, грижещи се за пациенти с деменция, я препоръчват и използват. Подобни иновативни идеи дават надежда, че хората със заболявания също могат да се радват на живота, спомените и семейството си.