Изследователски екип от БАН създаде иновативна разработка. Къде може да се приложи?
Изследователски екип от Института по електроника на БАН разработи биоразградима матрица за костна тъкан, която не само ускорява процеса на регенерация, но и предотвратява формирането на бактериални биофилми върху нея.
Учените проведоха експериментални изследвания, по време на които генерираха повърхност с покритие, което може да бъде използвано за създаването на персонализирани, мултикомпонентни и порести структурирани импланти, имитиращи природната телесна среда и притежаващи антибактериални свойства. С помощта на обработка със свръхкъси лазерни импулси, учените търсели свойства, които да са в съответствие с биосъвместимостта, механичните и физиологичните нужди на тъканта-гостоприемник. Разработката на екипа е иновативна и има потенциал за бъдещи приложения в областта на тъканното инженерство.
Проектът включва трима млади учени от България и Италия, които работят в изследователския екип, ръководен от доц. Албена Даскалова. Резултатите от техните изследвания са публикувани в три международни научни списания с висока репутация.
Научната дейност е част от проекта “Антимикробни интегрирани методологии за ортопедични приложения". Иновативната обучителна мрежа AIMed, се състои от 12 бенефициенти и шест партньорски организации. Целта на проекта е да се разработят гама от материали с антибактериални свойства, подходящи за използване върху повърхности на ортопедични импланти. Това е в отговор на нарастващия проблем за следоперативна инфекция от антибиотично устойчиви бактерии. Чрез комбиниране на няколко подхода за прекъсване на образуването на повърхностен биофилм, материалите, разработени от мрежата AIMed, ще доведат до по-малко хирургични инфекции, по-бързо възстановяване на пациентите и значително намаляване на следоперативните разходи за здравеопазване.
Източник на информация и снимки: БАН