Успелите

Известия на Регионалния исторически музей - Велико Търново

Известия на РИМ-В.Т. е научно издание с традиции в научната историческа общност в България. По страниците му публикуват едни от най-изтъкнатите специалисти по археология, реставрация и консервация и пр. Често към статиите има и приложен фотографски материал, а понякога и илюстрации - художествени реконструкции на предмети, открити при археологически разкопки, част от фондовете на музея, издаващ книжното тяло.

Изданието на Великотърновския музей е полезно за студенти, преподаватели и научни работници. То обогатява с информация както по значими проблеми, стоящи днес пред науките за миналото, така и с данни по слабо проучени теми.

Броят на статиите в изданието варира в различните години, като е обикновено между 10 и 20. Всяка статия попада тематично в раздел, като разделите съвпадат с периодите от историята на българските земи: Праистория, Античност, Средновековие, Ново време, като има и раздел за Консервация и реставрация. Текстовете в сборниците са написани на научен език, изпълнени с термини. Към всяка публикация има научен апарат (бележки и използвана литература), както според изискванията на научните институции в страната.

Затова материалите от сборниците са и своеобразна банка данни за изследвания по определени теми, от предходни години. Характерни за известията са лилавите им корици, както знаем лилавият цвят е гербов за община Велико Търново.

Първият том на Известия на Регионален исторически музей-Велико Търново излиза през 1961 година. Изданието е ежегодно до 1975 година. От тази година публикациите на музейните специалисти са включвани в общ Годишник на музеите в Северна България. Самостоятелният сборник на великотърновския музей е възстановен през 1990 година.

Известия на Регионален исторически музей – Велико Търново е научно издание на РИМ – Велико Търново, което излиза ежегодно. В Известия на Регионален исторически музей – Велико Търново се приемат за издаване статии, съобщения, отзиви и рецензии на музейна тематика (история, археология, изкуствознание, етнология, реставрация и консервация, музеология и др.) с приносен характер, непубликувани в други научни издания и монографии, на служители на РИМ – В. Търново, както и научни изследвания на външни автори, свързани с Велико Търново и област Велико Търново и изследвания с национален обхват, акцентиращи върху област Велико Търново.

Известията могат да бъдат намерени в музеите във Велико Търново, както и в библиотеките.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара