Известия на Старозагорския исторически музей
Известията излизат от 2002 г., като последния им том на български език засега е от 2011 г. Том IV на известията може да бъде намерен на сайта на Старозагорския музей, качен в електронен вариант.
Изданията на музея в Стара Загора са подходящи за студенти, преподаватели и учени.
Том IV
Сборникът е със съобщения и доклади от национална конференция, проведена в Стара Загора, в чест на 200 г. от рождението на Александър Екзарх, Захарий Княжески, Атанас Иванов. Научен ръководител на изданието е покойният вече проф. Георги Бакалов. В редакционната колегия влизат доц. д-р Светла Димитрова, доц. д-р Евгения И. Иванова, гл. ас. Петър Калчев, д-р Стойка Кайракова, Ваня Донева.
Темите и проблемите, които засягат докладите в изданието, са разнообразни. Започват от римската история, преминават през средновековното ни минало и Възраждането и достигат до Новото време.
Конференцията, на която са четени докладите, включени в сборника, е проведена на 22 и 23 април 2010 г. в РИМ-Стара Загора.
Изданието е реализирано с финансовата подкрепа на Община Стара Загора.
Том VI
Дългоочакваният том VI от известията пък е свързан със Старозагорското въстания, от което наскоро имаше кръгла годишнина. В сайта за приложна музеология, известен като "сайта на българските музеи" е обявено:
В началото на м. май 2016 г. излезе от печат шестият том от поредицата "Известия на Старозаторския исторически музей". Книгата е тематично обвързана с отбелязването на 140-годишнината от Старозагорското въстание (1875 г.); едно историческо събитие, което беше почетено с подобаващо честване - национална научна конференция, фотодокументална изложба, официално тържество в град Стара Загора - 16 и 17 септември 2015 г.
Представяйки по подобаващ начин съдържанието и патоса на двата юбилейни дни, сборникът включва 18 текста - академични варианти на докладите, изнесени от водещи учени в хода на националната конференция. 28-те табла на представителната изложба, подготвена от Музея домакин, също са експонирани - полноцветно, четивно и с отлично качество, в края на сборника. Така, новото издание на утвърдената вече поредица не само разказва, но и показва какво се е случило в Стара Загора преди 140 години - в месеците и дните, когато думата "свобода" е била изпълнена все още с тайнствено и невеществено съдържание, а думата "отечество" е била равнозначна на самопожертвование в името на общото благо.
Да пожелаем успех на новата музейна книга и на цялостната научна и популяризаторска дейност на Регионалния исторически музей в Стара Загора!