Успелите

Жени Вучева от фондация "Окрилена": Окриляват ме каузите и усещането, че има смисъл

"Пристрастена към каузите". Така се определя Жени Вучева - създателката на фондация "Окрилена", която се бори за постигането на полово равноправие в България. Жени е завършила "Медия и комуникации" и "История на изкуството" в Париж, занимава се с фотография и дигитален маркетинг, а в момента развива и собствен стартъп за намаляване на хранителните отпадъци.

През пролетта на 2020 г. пандемията от COVID-19 връща Жени обратно в България, където тя започва още едно начинание - фондация "Окрилена", посветена на равенството между половете във всички сфери на живота. Фондацията работи по множество образователни и социални инициативи, свързани с личностното и професионалното развитие на българските жени. С проектите си "Окрилена" се стреми да окрили младите жени и момичета и да ги вдъхнови да постигат целите си.

Досега фондацията е развивала кампании в най-различни сфери - от благотворителни програми в подкрепа на кризисни центрове, през представянето на жените в традиции като кукерския ритуал, до споделянето на вдъхновяващите истории на бележити българки от всички обществени и професионални сфери.

Жени Вучева ни разказва повече за дейностите на "Окрилена" и за вижданията си относно бъдещето на половото равноправие в България. 

Как се роди идеята за фондация "Окрилена"? 

През 2018 г., докато учех в Париж, беше година с рекорден брой на смъртни случаи на жени, пострадали от насилие. Искаше ми се да направя нещо по въпроса, но живеейки другаде, е много по-сложно да се асоциираш и да бъдеш информиран за това, което се случва у дома. Моята среда изобщо не беше българска и тогава още не бях много ориентирана по какъв начин мога да помогна. 

След това живях няколко месеца в Берлин и си търсех работа, но с началото на пандемията се наложи да се прибера. Чудех се дали да продължа професионалната си реализация в България, когато от Български фонд за жените обявиха конкурс за финансиране на проекти. Заедно с моята близка приятелка Калина Кючукова учредихме "Окрилена", за да кандидатстваме в него. 

За мен проблемът и с домашното насилие, и с липсата на равноправие до голяма степен се корени в това, че в България все още доминира патриархалният модел, а феминизмът е абстрактен термин, който не се представя по достъпен начин за хората.

Каузите за равноправие и срещу домашното насилие често се показват с негативно посланиe. Няма нищо окриляващо в тях. Такава беше идеята зад учредяването на фондацията – да предадем по-позитивни послания и така да покажем на жените, че и те могат, а на мъжете, че ще бъдат по-щастливи в равноправно общество.

В България битката за равноправие няма да бъде спечелена, ако се борят само жените. Феминизмът не може да бъде нещо резервирано за женския пол, да бъдем женска фондация и само жени да се интересуват от нас. Това е нещо, което трябва да случим заедно (мъже и жени), и заедно да достигнем равенство и хармония. Така се роди идеята – да повлияем на нашето поколение чрез постоянни дейности с ясно послание, което да е позитивно и насочено и към мъжете, и към жените. 

Разкажи ни повече за тези дейности - какви проекти развивате в "Окрилена"?

Идеята е "Окрилена" да бъде за всички. Има много различни хора, които бихме искали да привлечем към аудиторията си. Затова и с проектите си се опитваме да обхванем различни интереси, по различен начин да покажем как жените имат място във всички сфери и как това не застрашава участието на мъжете.

Започнахме с кампанията "Жените в кукерския ритуал", за да покажем че и жените имат място в „мъжките“ традиции. Традициите са нещо много скъпо за всеки един от нас, на което можем да се уповаваме. Но в същото време през последните години това е някакъв способ за определени хора да разделят народа и да се връщаме към патриархалното – жената в кухнята, а мъжът на работа.

Затова с проектите се опитваме да хванем някакъв стимул отвън – например идеята, че трябва да се върнем към традициите - и да покажем един по-различен начин за това. 

Така, вместо да насърчаваме негативното послание, показваме положителното в казуса. Аз не смятам, че омразата по някакъв начин може да бъде двигател за каквото и да било развитие в каквато и да било сфера. С външния стимул се стремим директно да адресираме хората, които разпространяват омраза, като покажем как техните твърдения са неверни.

Такива са и другите ни кампании. Идеята е да покажем на различните групи по различни начини как жените и мъжете могат да са равни, без това да нарушава на никого идеалната представа за функциониращо общество.

А какъв е процесът на работа по всеки от проектите ви? 

Екипът на „Окрилена” се състои от мен, Калина и няколко млади жени, амбицирани да окриляват българките. Всяка седмица се срещаме и всеки представя своите идеи за развитие на дейността на фондацията. Главната идея на комуникацията ни е да сме мили, да сме окриляващи, да държим позитивното.

Винаги се стремим да действаме според мотото: "Има проблем, но ние ще предложим решение".

Калина, съоснователката на "Окрилена", е основно отговорна за визуалните материали към всяка една кампания. Илияна и Мартина се грижат ежеседмично да публикуваме статии, свързани с равноправието, които да повишат чувствителността на нашата аудитория за казуси, свързани с равноправието. Ели, основателката на платформата "Бунтовница", се грижи за това да обясняваме по разбираем начин термините, които обсъждаме. Така че сега имаме за всекиго по нещо. Самият процес е съсредоточен по-скоро върху това, да се държи тази ясна комуникация на позитивното, отколкото всеки да има строго определена роля. 

Имаш ли любим проект, който сте реализирали до този момент?

Всичко, което правим, толкова ми минава през сърцето и през душата. Аз съм единствената от екипа, която за постоянно е в България - три от нас са в Англия, а една в Ню Йорк. Много обичам екипа си и за мен е истинско удоволствие, че въпреки разстоянието помежду ни - създаваме огромни обеми съдържание, които споделяме с аудиторията си. И тениските с послания, и кукерите, и представянето на ЛГБТ жените в България – всички проекти са ми любими. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара