Успелите

"Живей един живот - спаси хиляди". Говори доброволецът спасител Георги Влайков

През изминалата година мислите ми все повече се въртяха около това как на много от нас (на мен включително) ни липсват базови умения за справяне в екстремни ситуации. Всичко започна, докато четях първата книга от трилогията Broken Earth - The Fifth Season (може би на български би била "Петият сезон"). Знаеш ли кой всъщност е петият сезон? Последният сезон? Според една поговорка в книгата това е смъртта.

Winter, Spring, Summer, Fall; Death is the Fifth, and Master of All.

И докато в книгите има реален пети сезон през определено време, който е свързан с големи катаклизми и за който те са донякъде подготвени (доколкото е възможно поне), в живия живот този пети сезон често може да бъде избегнат, ако знаем как. Ако знаем как да спасим себе си, как да помогнем, какво да правим. Полека-лека тези мисли се превърнаха в търсене. Търсене, което ме отведе до един курс, от който отдавна имах нужда, Аварийно спасяване Пловдив и неговият председател Георги Влайков, с който ще те запозная днес.

Георги е определението за всестранно развита личност - планински водач, води курсове по оцеляване, първа помощ, реакция при бедствия, самоотбрана, организира тимбилдинги, ролеви игри и куиз състезания. Свободното си време най-често прекарва в планината, пее рок музика и се занимава с офроуд и бойни изкуства. 

Георги беше и човекът, който води моя курс за инжекции и шокови състояния. От дълго време мислех точно за този модул, тъй като майка ми е медицинска сестра и виждам колко голяма нужда имат пациентите от нея, дори извън болницата. Така реших да направя първата крачка, да се почувствам малко по-подготвена - безспорно едно от най-инетерсните и полезни преживявания, които съм си подарявала (всъщност беше подарък за мен и мъжа ми за годишнината ни). И за да не се бавим повече - представям ти Георги Влайков и Аварийно спасяване Пловдив!

Аз, в очакване да слагам инжекции на домати и портокали

Разкажи ни за Аварийно спасяване Пловдив - откога съществува организацията, какво представлява, с какво се занимава, как получавате сигнали, какви случаи поемате?

Сдружението е учредено лятото на 2020-а, след първата COVID вълна. Целта му е организиране на обучения по първа помощ и реакция при бедствия и аварии, с цел по-добра превенция и реакция на екипа доброволци-спасители при различни извънредни ситуации.

В екипа има около 20 души от Пловдив със солиден опит в спасителната дейност при различни ситуации. Отскоро има и 10 души в София, които започват обучение през февруари. 

След завършване на курсовете за спасителна дейност в център за професионално обучение, сдружението ще изпрати писма до съответните органи на ПБЗН и в случай на нужда ще помага доброволно при горски пожари, наводнения и други. Също така екипът участва в осигуряването на долекарска помощ и първоначална реакция при пожар на различни фестивали и масови събития.

Целта ни е да повишим готовността на общество за действие в кризисни ситуации и да привлечем хора със сходни разбирания и интереси в екипа ни.

Има ли други подобни сдружения в други градове?

Има други подобни сдружения в неправителствения сектор - Национална асоциация на доброволците в Република България (обединява доброволните формирования за реакция при бедствия към общините и сдруженията, които са ЮЛНЦ със сходна дейност), Съюз на българските спасители (също обединява хора от различни градове с цел доброволна спасителна дейност), УАСО - Университетски аварийно-спасителен отряд - София, "Пещерно спасяване - България", клуб "Офроуд България" и други. Всички се занимават доброволно с различни форми на спасителна и обществено полезна дейност.

Ти откога си част от сдружението и каква е ролята ти в Аварийно спасяване Пловдив?

Аз съм част от основането на сдружението и в момента съм на длъжност председател. Искам да споделя, че имам страхотен екип, на който съм много благодарен! 

Напоследък все по-често се замислям, че ни липсват основни умения за справяне в екстремни ситуации - как помагат вашите обучения и какво представляват?

Истината е, че в България имаме доста ниско ниво на познания в тази област и затова и целта на нашите програми е да подготвим обучаващите се за максимално практични и приложими действия в различни ситуации. Имаме програми за деца в училищна възраст и такива за възрастни. Също така разработваме програми за обучение на хора в неравностойно положение и вече имаме осъществен проект с РО на глухите - Пловдив.

Като цяло хората трябва да осъзнаят, че никой не е застрахован от инцидент и най-доброто, което могат да направят, е да се информират за правилните реакции в такива случаи и да ПРАКТИКУВАТ тези умения редовно, за да могат да спасят човешки живот. Често срещаме хора, чието отношение е "на мен това няма да се случи"... което е тъжно, защото в реална ситуация наистина всеки един от нас може да спаси живот, ако знае как. 

Как може човек да стане доброволец при вас, какво се изисква?

На първо място - желание за оказване на безвъзмездна помощ на непознат човек. След това идва и най-ценният ресурс - ВРЕМЕТО - иска се постоянство и посещаване на няколко курса, за да се добият основни познания, след това периодично през няколко месеца - тренировки. За членуване в нашето сдружение е необходимо да се заплати символичен членски внос и задължителна застраховка - тъй като на този етап нямаме възможност да застраховаме всички членове - всеки сам си поема разходите. Съответно всеки се екипира спрямо вида спасителна дейност, в която желае да се развива/практикува - в доста случаи не е евтино да си доброволец-спасител, затова е хубаво това да се обмисли добре. 

Защо смяташ, че е важен такъв тип доброволчество?

Първо - защото аз и колегите смятаме, че всеки, който има нужните знания и умения да спаси живот или да помогне на някого, трябва просто да го прави - това не е сфера, в която можеш да натрупаш знания и умения и да си ги пазиш само за себе си. Няма място за егоисти при нас - работата винаги е в екип.

Важно е, защото доброволчеството обединява хора от много различни социални и професионални кръгове, създава контакти, които иначе не биха били възможни и по този начин смятам, че кара цялото общество да функционира по-обединено и ефективно. Няма значение кой с какъв социален статус е, когато двамата сте с опушени лица и дрехи и ходите по стръмен склон към поредното огнище на горския пожар. И разчитате на другия с живота и здравето си.

Така че и тук важи принципът на Мечо Пух - "колкото повече - толкова повече" (усмихва се). Има място и задачи за всички.

Как помагате за справяне с пандемията - видях, че давате дежурства в различни отделения, разкажи ни за това?

Помагахме по няколко начина - разнасяхме храни и медикаменти на хора, които са под карантина или са рискови и не трябва да излизат (със защитна екипировка и протокол за доставки). Давахме дежурства в отделението по пулмология в УМБАЛ "Пловдив", извършвахме саниратна, административна и всякаква друга помощна дейност, за която бяхме помолени от персонала там.

Имаше моменти през декември, когато високата заболеваемост и изтощението си казаха думата и имаше проблеми с човешкия ресурс в много отделения. Затова просто се свързахме с тях, предложихме помощ и отидохме. Членове на екипа сме давали и дежурства в Спешна помощ, когато се е налагало съдействие.

Как могат нашите читатели да помогнат на организацията, без да стават доброволци?

Съществуването на всяка организация от този тип е свързана с различни ресурси, това, с което може да се помогне, е:

  • Предоставяне на помещения за складиране на екипировка за обучения и спасителна дейност (малки складови помещения) - за момента плащаме за такива с лични средства.
  • Предоставяне на помещения за провеждане на обучения - обученията ни са обикновено с честота 2-3 пъти в месеца, ако някой може да предложи такова помещение в Пловдив/София би ни било от полза за провеждане на курсове и за екипа, и за други хора.
  • Консумативи - всяко обучение е свързано с доста консумативи, който струват пари. При нас обученията са свързани с доста практика, което значи, че за да направим достъпно или безплатно обучение за деца/възрастни, е достатъчно някой да ни помогне с тази част.
  • Спасителна екипировка - всичко свързано с първа долекарска помощ, височинно спасяване, пожарогасене и прочее може да ни свърши работа - и за обучителни, и за практически цели.
  • Логистика - за момента всички разходи за високопроходимите машини по време на акция (гориво и т.н.) са за наша сметка - евентуална помощ в тази насока би била добре дошла.
  • Популяризация - както знаем, може да правиш много хубави неща, но ако никой не е чувал за теб, няма особен ефект - хора, които биха ни съдействали за интернет сайт/социални мрежи и поддръжка, ще бъдат топло приветствани в екипа (и обучени на различни интересни неща! (усмихва се)
  • Финансовите дарения, разбира се, винаги са опция, като те ще бъдат използвани за някоя от изброените по-горе точки - най-вече за екипиране и оборудване на спасителния отряд, застраховки, консумативи за обучения и прочее. Номерът на сметката е:

    BG68RZBB91551012506770
    BIC: RZBBBGSF
    СНЦ"Аварийно Спасяване Пловдив"
    Като на основание за превода трябва да е записано "дарение".

Един малко по-практичен въпрос - какво има в твоята аптечка, когато си в планината?

Темата за аптечките е доста дълга - комплектът съдържа различни медикаменти и материали в зависимост от мястото, където се очаква да бъдете - дали е комплект за кола, за носене в раница, за вкъщи или офиса, вид рискове, които искате да покрива и т.н.

В моята аптечка имам основни неща за справяне със силни кръвотечения - турникет и израелска превръзка, шина за обездвижване при счупвания, антисептик за промивка на рани - йод повидон, минимум 4 чифта нитрилни ръкавици, маска за обдишване, капки за очи, метилпреднизолон и адреналин за тежки алергични състояния, лепенки, марлени превръзки, ножица за дрехи, спасително фолио и доста други неща, но това са основните инструменти, с които разполагам в планината СЛЕД знанията и уменията си.

За подробна информация е хубаво човек да посети няколко курса, да реши няколко практически казуса и да подбере най-подходящите за него неща.

Нещо, което искаш да кажеш за финал?

Благодаря за възможността да представя нашето сдружение. Искам да се знае, че в България има все повече хора, които правят добрини в тази сфера - сдружения и организации като нашата, доброволните формирования към общините и други. Ценете и подкрепяйте тези момчета и момичета, научете нещо за дейността ни и ако изпаднете в такава ситуация  - не се колебайте да помогнете, струва си! (усмихва се)

Съюз на българските спасители имат разкошен девиз: "Живей един живот - спаси хиляди".

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара