Успелите

Животински видове се завръщат след дълго отсъствие!

Отдавна изгубен вид ехидна, плуваща в пясък златна картица и сините китове, завърнали се в Индийския океан, са героите на днешната ни история. Учените направиха неочаквани открития и зарадваха света с новините, че тези отдавна изчезнали животински видове отново са намерили път към обичайните си местообитания.

Златната къртица De Winton разчита на силно чувствителния си слух и бяга, когато усети вибрации, причинени от движение над земята. Тя е сред „ най-търсените “ в списъка на изгубените видове, съставен от световната природозащитна група Re:wild.  До скоро се смяташе за изчезнала, тъй като последно е била забелязана през 1937г. След двугодишна мисия учените са я открили да „плува“ в пясъка близо до крайбрежния град Порт Нолот в северозападна Южна Африка. Изследователите от EWT и Университета на Претория са използвали помощта на куче бордър коли на име Джеси, специално обучено да надушва златни къртици. 

„Това беше много вълнуващ проект с много предизвикателства“, каза Естер Матю, старши полеви служител в Тръста за застрашена дива природа. „За щастие имахме фантастичен екип, пълен с ентусиазъм и иновативни идеи, което е точно това, от което се нуждаете, когато трябва да изследвате до 18 километра местообитание на дюни на ден.“

Други преоткрити животни от списъка са саламандър, открит в Гватемала през 2017 г., 42 години след последното му наблюдение, и слонска земеровка, наречена сомалийски сенги, видяна в Джибути през 2019 г., което е първото регистрирано наблюдение от 1968 г. насам.

Екип от изследователи предприе експедиция през опасна планинска верига в индонезийската провинция Папуа и успя да открие критично застрашен бозайник, снасящ яйца, който не е виждан повече от 60 години. Учените направиха първите фотографски доказателства, потвърждаващи оцеляването на древния вид Дългоклюната ехидна Атънбъро, странно изглеждащо животно с мощни копаещи крака, покрито с игли. 

По време на деветседмичната експедиция екипажът от 25 души се е борил с малария и земетресения, а в окото на един ученик-изследовател е заседнала пиявица за 33 часа.

„Изкачването на тези планини обичам да си представям като изкачване на стълба, чиито стъпала са направени от гниещо дърво, с релси, покрити с шипове и тръни, и рамка, забулена от потънали лози и падащи камъни“, каза ръководителят на екипа Джеймс Кемптън от Оксфорд.

Планинската верига с площ по-малко от 233 квадратни километра е обект на незаконен лов от години. Това е единственото местообитание за дългоклюната ехидна Атънбъро, която се счита за критично застрашена и е в Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за опазване на природата. Кемптън каза, че застрашеният статус на ехидната е малко вероятно да се промени и за жалост не е защитен от индонезийското законодателство. Усилието да се промени това е сред причините, поради които учените от Expedition Cyclops са включили повече от шест местни партньора в своя изследователски проект. 

Друга добра новина е завръщането на популация от сини китове близо до Сейшелските острови в Индийския океан, след като беше унищожена преди половин век. Учените потвърдиха, че някои сини китове прекарват част от годината в района. Те направиха подводни аудиозаписи, които улавят отделните песни на китовете. 

„Оказва се, че ако спрете да убивате животни в масови мащаби и им дадете шанс да се възстановят, те могат да го направят“, каза  BBC News Кейт Стафорд, професор в Института за морски бозайници към Орегонския държавен университет и водещ автор на изследването .

През 60-те години на миналия век флотилия от китоловци от Съветския съюз уби 500 сини кита близо до Сейшелските острови като по този начин унищожи популацията  в района. Благодарение на глобалните усилия за опазване и забраните за китолов, броят на най-големите животни на планетата се увеличава в световен мащаб. Вече около 400 000 квадратни метра от морето около Сейшелските острови са защитени благодарение на сделката „Дълг за климата“, в който страната се съгласи да защити своите океани в замяна на изплащане на националния ѝ дълг.

Д-р Джеръми Кишка от Международния университет на Флорида, водещ учен в проучването, каза пред BBC News, че разнообразието и изобилието на морските бозайници в региона са „изключителни“.

 „Записахме 23 вида по време на нашите проучвания“, каза той.

Учените все още се опитват да разберат значението на Сейшелските острови за китовете и дали това е зона, която те използват за размножаване. Те казват, че на записите се разпознават някои от най-малко познатите видове китове и делфини по света. Сега задачата им е да се уверят, че човешката дейност няма да засяга сините китове, който въпреки увеличаването на популацията си, продължават да бъдат част от списъка на застрашените видове.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара