Животните, които не изчезнаха. Кои видове успяхме да спасим?
През дългите години на цивилизация сме погубили много животински видове, станали преки или косвени жертви на човечеството. Част от дейностите, които довеждат до изчезването на много животни, са лов, бракониерство и унищожаване на местообитанията. Обаче добрата новина е, че процесите са обратими, стига да се действа навреме. С ограничаване на вредните ни дейности и пряка подкрепа на видовете природозащитници от цял свят постигат впечатляващи успехи. Успехи, които от нас зависи да опазим, тъй като много видове, макар и спасени, все още са уязвими. Именно тях ще разгледаме сега.
1. Гренландски кит
Гренландският е единственият кит, който живее в Арктика целогодишно. Преди години популацията им е драстично намалена "благодарение" на лов и бракониерско дело. В края на 20 век броят гренландски китове се възстановява до около 10 000, a днес надминава 16 800.
2. Бирманска паунова костенурка
Само допреди 2 десетилетия се е смятало, че бирманската паунова костенурка е изчезнала. Оттогава природозащитниците подрепят вида като основно ограничават незаконния лов, което резултира във възстановяване на популациите до близо 1000 екземпляра, като някои дори са пуснати в дивата природа на Мианмар.
3. Бял оринкс
През 70-те години на миналия век белият оринкс (наричан и арабски еднорог) се е смятал за почти напълно изчезнал вид, погубен от бракониери. Следва обаче Операция Оринкс, която цели да залови последните десетки представители на вида и да опазва развитието им в следващите години. Днес видът също е в категория "уязвим", а популацията им наброява над 1220 вида, обитаващи Арабския полуостров.
4. Сив вълк
Дейностите по опазването на сивия вълк (емблематичен вид за природата на САЩ) също започват през 70-те години на миналия век, след като популацията се смалява значително поради липсата на плячка и "конфликти" със земеделци. Днес обаче популацията на сив вълк процъфтява на територията на САЩ с над 6000 екземпляра - много над поставените цели за възстановяване.
5. Киви на Мантел (Northern Brown Kiwi)
Малката птичка, символ на Нова Зеландия, променя статуса си от "критично застрашен" на "уязвим" през 2017 г. Една от основните заплахи за малкото киви е, че то често става жертва на котки, кучета и други любимци. Природозащитните усилия продължават цели 25 години, а в резултат днес популацията се развива стабилно с около 2% годишно.
6. Луизианска черна мечка
От всички 16 подвида на американската черна мечка, луизианската разновидност се среща само на едно място (познай къде). Видът е обявен за застрашен през 90-те на миналия век поради унищожени местообитания и земи, превърнати в земеделски площи. Оттогава насетне усилията са насочени към опазване на вида и се възстановят над 700 хил. акра местообитания, а днес луизианската черна мечка живее диво с популация, надхвърляща 750 индивида.
7. Южен бял носорог
За разлика от северния бял носорог (от който има единици останали екземляри), южният бял носорог се радва на увеличаваща се популация и обитава южната част на Африка. Преди време обаче се е смятало, че видът ще изчезне изцяло до края на 19 век. През 1895 г. е открито стадо от около 100 носорога в Южна Африка, което довежда до години на усилен труд по опазване на вида и борба с бракониерите, а век по-късно - около 21 000 южни бели носорози обитават защитени територии и резервати.
8. Голяма панда
Голямата панда се превърна в един от символите на природозащитното дело, най-малкото като се превръща в лого на WWF - една от най-големите природозащитни организации в света. Още през 2016 г. видът променя статута си от "застрашен" на "уязвим", а някои от мерките, предприети от Китай и довели до позитивната развръзка, са поставяне на гори под закрила и засаждане на млади гори. Днес в поддържани резервати в Китай живеят над 2000 панди.
Информация: futurecrun.ch, www.trafalgar.com
Снимки: Google Images