Успелите

Журналистика в действие: (Без)опасен ли е еритритолът?

Много се чудех дали да седна да пиша тази статия след като със сигурност:

  1. едва ли някой ще ѝ обърне голямо внимание
  2. не е новина, че българските медии предпочитат кликове пред дори бегъл опит за обективност
  3. има по-полезни начини да използвам времето си

Но все пак смятам, че е важно да се говори за нивото на родната журналистика и медийната среда тук, защото всички сме част от нея - дали от едната или от другата страна (а често и от двете).

Ново проучване беше отразено в редица международни и някои родни медии - официалното име на изследването (което е 28 страници и може да прочетете ТУК) е The artificial sweetener erythritol and cardiovascular event risk или на български Изкуственият подсладител еритритол и рискът от сърдечно-съдови проблеми. Но да започнем отначало.

Какво е еритритол?

Според Уикипедия:

Еритритолът има 60 – 70% сладостта на захарозата, но е некалоричен,[1] не влияе на кръвната захар[2] и не причинява кариес на зъбите.[3]

Еритритолът е многоатомен захарен алкохол (полиол), който също като ксилитола и сорбитола е сладък на вкус, но не притежава свойствата на етанола. За първи път е синтезиран през 80-те години на двадесети век. В хранителната промишленост е познат като хранителна добавка с код Е968. Добива се от 100% естествени суровини, от растения съдържащи нишесте, например царевица, тапиока и други. Това, което го различава от гореспоменатите подсладители е, че има нулева калорийна стойност и често се използва като заместител на захарта (особено от диабетици).

(Без)опасен ли е еритритолът?

В българските медии първо видях статия на bTV новините, която е със следното заглавие:

Проучване: Подсладител води до инфаркт и инсулт

Друго заглавие в наша медия е от Lifestyle.bg и гласи:

Еритритол, инфаркт, инсулт, сърдечно-съдови проблеми и колко опасен може да бъде изкуственият подсладител за здравето ни

Едно нещо се набива на очи и в двете заглавия - будят тревожност и насаждат страх у читателя. Като макар че заглавието на bTV е изпопачено (в редакцията им директно са стигнали до изводите, до които дори учените не са успели!), в Lifestyle.bg се казва "въпреки че може да ни се струва, че е за предпочитане пред захарта, оказва се, че видим ли го в състава на някой продукт, е по-добре да не го купуваме". Как така "се оказва" след като никъде няма сравнение между захарта и еритритола по каквито и да било показатели, остава мистерия.

Какво (не) казва проучването?

Проблемът със статиите в българските медии не са само заглавията, но и какво са избрали да спестят. Макар че споделят абсолютно истински факти, цитатите са взети от други медии и са валидни (статията на bTV е избирателно базирана на статията в CNN, която има и подобно заглавие), това, което НЕ се казва всъщност е доста важно. Изследването наистина намира връзка между употребата на еритритол, сърдечно-съдовите заболявания и съсирването на кръвта, но около 3/4 от участниците са имали коронарна болест или високо кръвно налягане, а около 1/5 са имали диабет. Повече от половината са мъже на възраст 60-70 години. Тази част, по неизвестни за нас причини, е пропусната в статията на bTV, дали от недоглеждане или умишлено няма как да знаем.

Чак в края на изследването са участвали 8 здрави индивиди, на които е дадено да изпият или изядат нещо, съдържащо 30 г еритритол и виждат завишаване на определени показатели.

И докато проучването наистина установява връзка между еритритола и повишения сърдечно-съдов риск, то НЕ доказа, че самото съединение причинява инсулт и инфаркт. 

И ако не вярвате на мен:

"Оливър Джоунс, професор по химия в университета RMIT във Виктория, Австралия, отбеляза, че изследването е разкрило само корелация, а не причинно-следствена връзка."

И за да стигнем още по-далеч:

„Както отбелязват самите автори, те са открили връзка между еритритола и риска от съсирване на кръвта, а не окончателно доказателство за съществуването на такава връзка“, казва Джоунс, който не е участвал в изследването, в изявление.„Всички възможни (и все още недоказани) рискове от излишък на еритритол също трябва да бъдат гледани спрямо много реалните рискове за здравето от излишната консумация на глюкоза“, каза Джоунс.

Източник на цитатите: статията на CNN

Подсладителите НЕ са добре проучени и на този етап не знаем дали са безопасни или не - изискват се повече данни и доказателства, и това проучване определено навежда точно на тази мисъл - трябват още. Редица фактори могат да играят роля при резултатите - хранителният режим (тъй като приемаме много неща е трудно да се докаже, че точно едно от тях е причинител на конкретно заболяване), начинът на живот, общо здравословно състояние и т.н. Учените са загрижени и НЕ отвхрърлят данните от това изследване - напротив, смятат, че трябва да има по-задълбочени проверки. Но това НЕ означава, че като приемеш еритритол и ще умреш на място при условие, че в повечето газирани безалкохолни напитки на пазара се съдържат и други подсладители, оцветители, консерванти, подобрители и какво ли още не.

Създаването на (излишна) паника е чудесен начин да разделиш обществото, да накараш хората да се карат помежду си (ТРОВЯТ НИ!) и да стоят далеч от други теми. Страхотен начин всички да са доволни - рекламодатели (защото трябва да се клика на тези статии все пак!), политици (защото могат "да минат метър" и никой да не забележи какво се случва в момента под носа ни) и журналистът, който е написал материала (защото е направил "услуга" на обществото като ги е предупредил за нещо, но е решил да спести част от информацията).

Това, че пред заглавието пише ПРОУЧВАНЕ не го прави достоверно, защото фактите са факти, но подлеждат на интерпретация. А още по-често това не са ВСИЧКИ факти.

Тъй че не ме оставяйте аз да интерпретирам вместо вас - четете и ПРОВЕРЯВАЙТЕ, или се доверявайте на сляпо и градете представата си за света върху думите на еди-кой-си. А той, повярвайте ми, ги подбира много внимателно, защото препитанието му зависи от това. Ако вашият клик (точно както вашият вот) нямаше сила, никой нямаше да се бори за него, никой нямаше да се опитва да ви манипулира. Три от най-ценните неща са вашето време, внимание и доверие - внимавайте къде и на кого ги давате.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара