Кабо Верде отбелязва главоломно увеличение на гнездата на морски костенурки
Западноафриканската страна Кабо Верде отбеляза бум на броя на гнездата на морски костенурки на своите плажове. За периода от 2015 г. до 2020 г. влечугите на архипелага са се увеличили с рекордните близо 2000%! Експерти твърдят, че добрата новина превръща региона в едно от най-посещаваните мяста за гнездене на морските влечуги в света.
За щастие, работата на терен и промяната в икономическата ситуация показаха на жителите на островната държава в Северния Атлантически океан, че животните са незаменима част от морската екосистема, изключително важни за кръговрата на природата, и промениха коренно нагласите на обществото към костенурките.
Министерството на околната среда на Кабо Верде определя броя на гнездата през 2020 г. на всичките 10 острова на почти 200 000, спрямо 10 725 през 2015 г. Досега Западноафриканската островна държава се смяташе за третото по големина място за гнездене на морски костенурки в света (по отношение на броя на гнездещите женски) след Флорида и Оман. Но в последните 5 години броят на гнездата се е увеличил до такава степен, че някои учени смятат, че Кабо Верде е дори най-предпочитан от влечугите за създаване на потомство.
„С екологичното образование, наблюдението на над 180 километра плажове и прилагането на ново законодателство, което криминализира лова и консумацията на костенурки, процентът на улов е намалял значително, от 8,25% през 2015 г. до 1,54% през 2020 г.“, каза Жилберто Силва, министър на Селското стопанство и околна среда в Кабо Верде.
Една от най-важните стъпки, която предприемат местните хора на архипелага, е борбата с бракониерството. По време на сезона на гнездене стотици членове от местни неправителствени организации патрулират по плажа, вечерно време преброяват гнездата и пазят костенурките от потенциални бракониери. Друга тяхна дейност е измерването на животните и поставянето на проследяващ чип, с който да бъде наблюдавано тяхното здраве, гнездене, местообитание и движение.
По темата британското издание The Guardian съобщава, че след приетите нови закони за околната среда през 2018 г. бракониерите често биват осъждани на дълги часове общественополезен труд, по време на който трябва да следват служителите на неправителствените организации и да помагат в програмата за опазване. Този метод дава възможност на недоброжелателите да видят морските костенурки като естествено богатство, а не като доходоносен нелегален бизнес.
Според учените покачването в популацията се дължи най-вече на положените усилия от страна на държавата. Без съмнение обаче и пандемията от COVID-19 също оставя своята следа върху живота на влечугите не само в Кабо Верде, но и в други кътчета на света, като например Тайланд и Флорида, където ситуацията е подобна и броят на гнездата им расте.
„Усилията за опазване в Кабо Верде започнаха преди 20 години – това е времето, необходимо на бебетата костенурки да се върнат като възрастни“, разказва пред The Guardian Алберт Таксонера, основател и съдиректор на една от неправителствените организации, защитаващи костенурките, Project Biodiversity.
Надяваме се положителната тенденция да продължи, а през това време можем да научим как да помогнем на влечугите и по нашите ширини.
Снимка: Annika Hammerschlag, The Guardian