Къде децата могат да учат роботика, космонавтика, занимателна математика и програмиране?
Повечето правителства и институции по света са наясно, че трябва да насочат образователните си системи към STEM специалностите (Science – Technology – Engineering – Mathematics), ако искат да отговорят на предизвикателствата на следващите десетилетия.
STEM специалностите си проправят път и у нас – позитив е, че Математическата гимназия „Кирил Попов“ в Пловдив въвежда програма по „Изкуствен интелект“, също Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас ще включва курсове по хардуерен дизайн, облачни технологии, роботика, изкуствен интелект и киберсигурност. Въпреки това, има още много места, където малчуганите могат да изучават сходни специалности и по този начин да открият и развият своите заложби и интереси. По-долу ще ви дам някои идеи къде може да стане това, без да претендирам за изчерпателност.
Космонавтика
Space Academy – предлага програми в сферата на космическите науки за деца на възраст от 4 до 15 години. Курсовете на Space Academy включват астронавтика и космическо инженерство, ракетомоделизъм, астрономия и астрофизика и други.
Програма Космически Предизвикателства за деца – образователна програма на тема космос, насочена към деца от пет до 10-годишна възраст. Програмата е структурирана в 12 последователни, взаимосвързани нива със засилваща се трудност на задачите.
Космическо училище – Образователна инициатива на Society for Conservation GIS—клон България, Института за космически изследвания и технологии към Българска академия на науките и Българско астронавтическо дружество. Инициативата е насочена към ученици от средните училища.
Роботика
Robopartans – организира занятия в 9 града, като работи с деца от 8 годишна възраст до по-големи. Освен това, Robopartans разработва една от най-големите платформи за обучение на ученици в сферата на техническите науки с предодаватели, ученици и родители от над 60 страни по света.
Polygon Junior Academy – академията за деца на Полигон има за цел да събуди и затвърди интереса на учениците към техническите науки. Мисията на академията е подобряване на обучението в тази област и за да я постигне, Polygon Junior Academy успешно си партнира с МОН.
Учебен център Dream labs – центърът се фокусира върху иновациите и усвояването на нови знания, полезни за професиите на бъдещето и Индустрия 4.0. Dream labs предлага курсове по роботика, електроника, програмиране, дигитален маркетинг и други.
Академия Роботика – предлага курсове по роботика и програмиране за деца между 5 и 16 години, като курсовете са съобразени с възрастовата група – например занятията за 5-6 годишните деца са насочени основно към конструиране.
Занимателна математика
Забавна математика – развива методика за извънкласна дейност за деца от 4 до 8 годишна възраст за развитие на критично мислене, увереност и творчески подход за справяне с различни ситуации. Методиката е разделена на 4 модула: забавна аритметика, забавна геометрия, забавна логика и математика в природата и изкуството.
Фондация „Университет за деца“ – предлага курсове по роботика и микроконтролери, дизайн на игри, творческа математика, както и множество летни академии.
Програмиране
SoftUni Kids – академията на SoftUni предлага програма по програмиране за деца от 1-ви до 6-ти клас в София, Пловдив и Бургас. Програмата е разделена в 5 обучителни нива. Всеки от модулите от ниво 1 до ниво 4 се състои от осем занятия, които се провеждат веднъж седмично с продължителност 2 астрономически часа.
Telerik School Academy – Училищната Телерик Академия започна безплатни школи по програмиране за деца в над 15 града. Безплатната ИТ инициатива на академията е отворена за ученици от 1 до 12 клас.
Mindhub – иновативен клуб по програмиране за деца на възраст между 6 и 11 години, който работи по авторска учебна програма и помага на децата да развиват своето логическо и аналитично мислене.
Coderdojo – организира безплатни клубове по програмиране за деца. CoderDojo Bulgaria се организира от екип от доброволци, с подкрепата на Дигитална национална коалиция и е част от глобална мрежа в над 60 държави от безплатни детски клубове по програмиране.
Наука
Образователен център Технократи – предлага курсове, насочени към деца между 7 и 16-годишна възраст, на разнообразни теми - роботика и програмиране, възобновяема енергия и други.
Science for kids – развива научни занимания за деца, включително забавни научни експерименти, предизвикателства и работилници.
Българска Наука – сдружение “Форум Наука” издава ежемесечно списание Българска Наука, участва в проекта Европейска Нощ на Учените и също в сътрудничество със сдружение „Щастливо дете“ разработва проект в сферата на неформалното образование. Сайтът и списание „БГ Наука“, освен интересни материали по физика, история, математика, география, медицина и др., също периодично публикуват интересни събития във всяка една от горепосочените сфери.