Къдроглавите пеликани се завърнаха в България
Допреди няколко години къдроглавите пеликани можеха да бъдат забелязани единствено в резервата "Сребърна", но добрите новини са, че благодарение на редица природозащитни дейности, птиците вече гнездят и на още две места по дунавското поречие - на остров Персин близо до град Белене, както и в защитена местност "Калимок Бръшлен" край Тутракан.
Къдроглавият пеликан е изключително рядък и силно застрашен вид. На територията на Европа той се среща само в България, Гърция, Албания, Румъния и някои части на Македония. Едни от най-значимите заплахи за вида са липсата на подходящи места за гнездене, сблъсъците с въздушните проводници, безпокойството, прякото преследване и други. Миналата година само за няколко месеца 2400 къдроглави пеликана загинаха в резултат на високопатогенна инфлуенца по птиците (т.нар. птичи грип), а това доведе до намаляване на популацията на Балканския полуостров с 40%".
За опазването и връщането на птиците се грижат Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), природозащитната организация WWF-България, Дирекцията на природен парк "Персина" - гр. Белене, Дирекцията на природен парк "Русенски Лом", Сдружение за развитие на туризма в региона на Тутракан, както и много доброволци и други организации.
Важна роля има и един от местните хора - Свилен Чешмеджиев, биолог и орнитолог от БДЗП в Свищов. Той координира проекта "Животът на пеликана" и работи активно за опазването на влажните зони край река Дунав. През последните години отдава работата си на опазването на пеликаните, а през свободното си време е водач на групи туристи и фотографи, които искат да наблюдават и заснемат редките птици в дунавския район.
"За да осигурим максимално добри условия за гнездене и да привлечем птиците, построихме наколни дървени платформи, които всяка зима покриваме с тръстикови снопи. Идеята е тези конструкции да наподобяват плаващи тръстикови острови, които са любимите места за гнездене на къдроглавия пеликан", пояснява Чешмеджиев.
За да направят платформите още по-атрактивни за пеликаните и да им покажат, че са безопасни и подходящи за гнездене, биолозите използват интересен и иновативен подход. Върху дървените конструкции природозащитниците поставят макети на къдроглави пеликани в реални размери. Така кръжащите над Дунава птици решават, че виждат свои себеподобни и тъй като гнездят на колонии, са привлечени от новосъздадените платформи и започват да се скупчват върху тях. Благодарение на този подход през 2021 г. беше сформирана третата гнездова колония на вида в защитена местност "Калимок-Бръшлен".
Първите птици, които са привлечени от новоизградените дървени платформи, са на територията на природен парк "Персина". За първи път от 50-те години на миналия век къдроглавите пеликани се завърнаха масово в блатата на остров Персин. При стартирането на проекта през 2016 паркът е разполагал само с 2 двойки къдроглави пеликани, а в момента има над 50 двойки.
През 2021 г. същият метод се използва и в защитена местност "Калимок-Бръшлен" и отново дава положителен резултат. И така през 2023 г. именно там официално е установено най-голямото гнездовище на къдроглавия пеликан в страната - регистрирани са 79 двойки, които успешно са отгледали 107 малки.
Освен усилията за изграждане на платформи и опазването на вида, завръщането както на къдроглавия пеликан, така и на много други видове, се оказва възможно благодарение на възстановяването на влажните зони. По време на социализма голям брой от блатата в България са били пресушени, за да се превръщат в обработваеми земеделски площи. Така изчезват цели местообитания, заедно с редките видове, които живеят в тях. От 2000 г. насам се полагат огромни усилия тези места да бъдат възстановени и просецът се оказва обратим, като благодарение на възобновените влажни зони се завръща и животинският и растителен свят.
"Последните години се направи много за развитие на екотуризма по река Дунав. Виждам как се появяват все повече нови инициативи, като изграждане на фотографски укрития за снимане на животни, създаване на нови маршрути и екопътеки, гребане с каяци, екскурзии с рибарски лодки, турове за наблюдения на птици и много други. Усилията ни за завръщането на къдроглавите пеликани бяха едно добро начало за развитие на този тип услуги в района", добавя Чешмеджиев.