Успелите

Как 100 000 души в Сенегал работят за постигането на една цел

Сенегал работи по най-мащабния проект за засаждане на милиони мангрови дървета, като крачка в борбата с обезлесяването! Една от целите на африканската страна е да възстанови погубените приказни пейзажи; цел, подкрепена от 100 000 души, които активно работят, за да променят една негативна тенденция.

Проектът 

По-рано през 2021 г., две организации - WeForest и Océanium, дадоха старт на един от най-големите проекти, сертифициран в борбата с увеличаващите се емисии на въглеродния диоксид. В рамките на проекта, в Сенегал ще бъдат презасадени над 7000 хектара мангрови гори само през първите три години, а до края - 16 000 хектара. Фокусът на двете организации е да възстановят деградиралите мангрови гори, като по този начин те ще възобновят и уникалното биоразнообразие от флора и фауна.

Причината

В миналото Сенегал приютява около 185 000 хектара мангрови дървета в регионите Casamance и Sine Saloum, но те изчезват с тревожна скорост. От 70-те години насам, около 45 000 хектара гори са загубени, а причините за тази тъжна тенденция са засушаване, обезлесяване и запушване на водни артерии.

Решението 

Но тенденцията е обратима и Сенегал запретва ръкави! До момента има засадени около 79 млн. мангрови фиданки, които ще помогнат за опазването на жизненоважни обработваеми земи, запазване на водните местообитания и абсорбиране на около 500 000 т. въглероден диоксид.

Проектът намира огромна подкрепа и от местните общности. В цифри подкрепата изглежда така: 100 000 души от 350 села помагат за възстановяването на тези важни екосистеми! 

Мангровите гори са сред най-богатите екосистеми в света! След изчезването на част от тях водата в региона става солена, което от своя страна влияе на културите, които не се развиват добре. Именно затова проектът е толкова важен - мангровите дървета служат като ефективни системи за филтриране, които предотвратяват притока на солена вода, което прави почвата негодна за земеделие.

Дейностите по проекта ще рефлектират и върху възстановяването на оризови насаждения от Casamance и Siné Saloum, които също са пострадали. Както казахме по-горе, отсъствието на мангрови гори води до увеличение на солта във водата, което възпрепятства растежа на ориз.

Друг очакван резултат е увеличение на рибните популации. Прогнозира се засаждането на дърветата да доведе до 18 000 тона повече риба годишно, заедно със скариди, стриди и мекотели, които мангровите гори приютяват.

Информация и снимки: brightvibes.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара