Успелите

Как България оглави класация за най-добро място в Европа за работа за жените?

Коя е европейската страна, която има най-благоприятни условия за работа за жените? Какво означава една държава да е "Най-доброто място за работа за дамите"? От заглавието знаем, че на челно място е България, но нека видим какво ни изкачи дотам!

Данните, които ще разгледаме, са от ново проучване, проведено от Reboot Online. Целта на изследването е да оцени разнообразни фактори, които допринасят за успеха и сигурността на жените като работна сила. То работи на база точки по различни показатели, сред които са професионални перспективи, икономически възможности, разлика в заплащането между половете, ръководни позиции и отпуск по майчинство.

На тази основа, България спечели цели 236,6 точки от 300! Сред аргументите за точкуването седи основно най-добрият пакет за отпуск по майчинство в Европа, който дава най-голяма сигурност и възможности на майките. По критерия за лидерство сред жениския пол, заемаме второ място след величествената Норвегия. 

Наоми Ахарони - главен изпълнителен директор и съосновател на Reboot Online, заявява, че има "известен напредък по отношение на равенството между половете на работното място в Европа". Тя споделя още: 

Балканските страни като България и Хърватия се класираха високо, което показва, че се правят някои подобрения. Въпреки това разочароващите позиции на богатите западноевропейски страни като Германия и Дания потвърждават, че напредъкът към равенството между половете остава бавен в Европа.

Седмица след Международния ден на жената темата за равенството между половете остава актуална и по мое мнение е необходимо да се обсъжда, чете и пише в широк мащаб, отвъд рамките на един ден. Проблемите, пред които е изправена женската част от обществото, са различни в отделните региони, а тази класиция ни показва, че ние сме постигнали успех в няколко направления. Вярваме, че ще запазим усилията, фокуса и първото място!

Информация и карта: uk.finance.yahoo.com

Заглавна снимка: Google images

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

1 коментар

  1. Кейра
    2021-03-17 17:15:08 Reply

    На хартия звучи прекрасно, на практика обаче жените в България нямат много добри условия и не смеят да се оплачат. Майчинството от 2 години от една страна е социално и професионално самоубийство за жените. Две години изолация, загуба на квалификация и много трудно завръщане в професионалния свят. От друга страна това майчинство от 2 години кара работодателите да настръхнат когато за позицията се кандидатира млада жена. Винаги се намират извинения да не се даде работа на млада омъжена жена без деца или с едно малко дете. Освен това няма много защита за работещата жена за сексуален тормоз на работното място. Така че няма смисъл да вадим фанфарите и да се радваме.