Как българските деца отбелязаха Международния ден на добротата?
На 13 ноември светът отбелязва Международния ден на незрящите и Световния ден на добротата. Този ден обединява малки и големи и ни напомня, че заедно сме по-силни. Именно това демонстрираха българските деца като подкрепиха различни благотворителни каузи и за пореден път показаха, че дори и най-малките могат да правят големи промени.
Учениците от Основно училище „Елин Пелин“ в село Стражец, Разградски, заедно с техните родители и учители, организираха благотворителен базар „Заедно да помогнем на Марти“. В училището са се предлагали плюшени играчки и лакомства, както и ръчно изработени картички, тип гоблен. Събраните средства ще бъдат внесени по сметката в помощ на 18-годишния Мартин, който е диагностициран с рядък вид тумор на гръбначния стълб. Преди дни в негова подкрепа е бил организиран и друг благотворителен базар от учениците от 4 "в" и 4 "б" от разградското училище „Васил Левски“.
Профилираната гимназия "Св. Климент Охридски" в Елхово пък е събрала 2252 лева в подкрепа на лечението на 20-годишния Милко Колев , който пада от голяма височина и сега е прикован на легло. Гимназистите единодушно решават да му подадат ръка и кампанията "Заедно за Милко" обединява усилията им. Той се нуждае от поредица операции в Турция, където местна клиника дава шанс за възстановяването му. Необходимата сума от 90 хиляди евро за лечението обаче е непосилна за семейството му.
Посланници на добрто стават и най-малкте. Децата от детска градина “Юрий Гагарин” в Казанлък се включиха в инициативата “Маратон на добротата”. Те се запознаха с книжката "Мечо и добрината обикаля гората" и с нейния автор, а след прочита ѝ поговориха със своите учители за това кои са добрите дела и защо е важно да бъдем добри. Екипът на детската градина предизвиква децата да правят по една добрина във всеки ден до Коледа, а във всяка група в градината ще бъде поставена кутия за добрини, в която ще се пускат листчета с направените добри дела.
“Маратон на добротата” е инициатива на автора на детски приказки и основател на платформата "Детски приказки" Виктория Петрова. След престой в болница с двете си деца по Великден, Виктория решава да отделя средства от всяка продадена книжка, за да прави малки подаръци на децата в болнични легла по време на празници. Към каузата се присъединяват и десетки доброволци, които координират дейността в различни градове в страната, както и допълнителни дарители на средства. С тяхна помощ до момента инициативата е успяла да усмихне 2300 деца в 31 града в България, а в края на миналата година каузата започва да подпомага създаване на библиотечни кътове в детските болници.