Как българските софтуерни компании промениха живота на един бежанец
Често се случва животът да е изненадващ. Завърта те на 180 градуса без дори да предполагаш, че може да настъпи такъв обрат. Малко като в пералня - върти те, върти те, маха петната ти едно по едно, изцежда те и накрая излизаш като нов. Но нека поспра с метафорите...
Петната, за които ви говорих всъщност са ужасяващите сцени, на които всеки ден сирийските граждани стават свидетели. Накратко, думичката, чието значение никой не би искал да усеща в реалността - война. Днес ще ви споделим историята на един 33-годишен бежанец, който не само успява да се спаси, но и да се интегрира и реализира успешно в България. Елиас Сулейман е по професия журналист и професор по литература. Напуска Сирия през 2013 с цел да достигне Западна Европа за едно по-добро бъдеще. Но как съдбата му се променя и 3 години по-късно живее в България, щастливо женен и работещ в столицата?
„Съдбата ми показа, че трябва да остана в България“, казва Елиас, припомняйки си лятото на 2013.
Елиас и неговата съпруга на сватбата им в София. Личен архив
Търсейки убежище, като много от сънародниците си, предприема трудния път към Германия или Швеция и не смята да даде шанс на България. Но съдбата е изненадваща, защото точно България по-късно му предлага благоприятните условия за живот, за които мечтае. Условията в бежанските лагери не са никак леки. Така Елиас започва доброволческа работа, помагайки на страдащите по лагерите. Той се запознава с други българи доброволци, които го съветват да опита да потърси работа в страната. Сириецът започва да изпраща CV-та и без много да чака, получава многобройни обаждания от аутсорсинг и ИТ компании, търсещи кандидати с испански и арабски език. А Елиас владее перфектно и двата езика.
Оказа се, че ако си образован и имаш ниво по английски, можеш лесно да си намериш прилична работа в България.
Като доста млади хора в България, Елиас бива нает от аутсорсинг компания, която предлага услуги за клиенти от цял свят. България е поле на амбициозни и развиващи се аутсорсинг и ИТ компании, които са в постоянно търсене на кадри. Това е най-бързо развиващият се сектор. През 2015 година България е обявена за Европейска аутсорсинг дестинация на годината от Английската аутсорсинг асоциация.
Искате още малко статистики? За изминалата година българските софтуерни компании имат оборот от 1.6 милиарда лева, а 90% от наетите специалисти в този сектор са под 35 години.
А що се отнася до плановете на Елиас: „Смятам да науча български. Ожених се за българка и вече си имаме дете. Бъдещето ми ще бъде в България.“
Източник: balkaninsight.com