Успелите

Как да останем (еко) хидратирани през летните горещини?

Здравей, лято! Сезон, който свързваме с хладни напитки, горещ морски пясък и морска свежест. По нашите географски ширини в месеците юни, юли и август се крият едни от най-горещите дни, в които рискът от прегряване е най-висок. Обществото ни, разбира се, е открило решение на този проблем - ежегодно се раздават бутилки минерална вода на минувачите по най-натоварените точки в големите ни градове. Но до каква степен това е устойчиво и как да станем по-екосъобразни? 

Традиционно, Български червен кръст започна благотворителната си кампания за раздаване на вода и вече от два дни насам (28 юни) доброволците на БЧК я даряват в столицата ни София. В най-горещите обедни часове (след 13:00 ч.) минувачите получават по една бутилка от две ключови места в града - до Руската църква, разположена на бул. „Цар Освободител“, и на площад „Славейков“. 

Подобни кампании са обичайни за много градове в страната ни - идва лятото, термометрите удрят 34+ и започваме да раздаваме вода. Алгоритъмът е ясен и със сигурност е помогнал на много хора, но задаваме ли си въпроса:

Това решава ли проблема дългосрочно?

По данни на Zero Waste Sofia "един милион пластмасови бутилки с вода се купуват всяка минута по света, а за направата на всяка от тях са нужни 3 литра вода и 250 грама петрол. 91% от тях след това не се рециклират". Тенденцията е притеснителна, особено ако сме се задълбочили в резултатите, които следват от натоварването на Земята с пластмаса. 

Водени от Махатма Ганди и неговата паметна реплика "Бъди промяната, която искаш да видиш в света", ви представяме 3 еко-алтернативи. 

Алтернатива 1: Рециклирай

Ако в горещ ден сме се снабдили с пластмасова бутилка вода, нека я рециклираме. Всеки жълт контейнер ще приеме нашата бутилка, за да се преобразува, без да ѝ се налага сама да се разгражда в природата цели 450 години. 

Друга опция за нашата пластмова бутилка е да я предадем на благотворителната кампания "Капачки за бъдеще", която освен капачки вече събира бутилки и кенчета (все пак има и други разхладителни напитки освен вода). Основните цели на кампанията са две - предава събраните материали за рециклиране, като по този начин подкрепя природата; а със събраните средства подкрепя децата на България като закупува (най-общо казано) медицинска техника. 

Бонус: Тази стъпка е подходяща за всяка капачка, бутилка или кенче, независимо от сезона и пътя им до нашите ръце. 

Алтернатива 2: Притежавай бутилка/чаша за многократна употреба

Колкото по-малко платмаса, толкова по-добре за нас и природата. За щастие, многократните шишета и чаши са все по-достъпни и са разработени от различни материали - бамбук, стъкло, метал (е, и пластмаса). Ако се възползваме от това алтернативно решение, ние бихме могли да си носим вода и други напитки от вкъщи и да презареждаме лесно и безплатно. 

За щастие, в България имаме голям воден ресурс, който е леснодостъпен и много освежаващ. Притежавайтки бутилка или чаша за многократна употреба, по-лесно бихме се въпзползвали и от следващото предложение...

Алтернатива 3: Използвай чешмите в България

Zero Waste Sofia разработи интерактивната карта "Чешмите в България". В нея има въведени данни за 1107 чешми в страната, от които можем да наливаме прясна вода в горещите дни. Освен чешми тук ще открием и информация за 39 заведения, които безвъзмездно биха ни заредили бутилката с филтрирана чешмяна вода.

Изграждането и използването на чешми е по-устойчивото решение на проблема, който разглеждаме. По този начин, ние бихме имали достъп до свежа и студена вода ежедневно; и бихме променили директно тенденцията, която разгледахме по-горе - всяка минута се купуват 1 мил. пластмасови бутилки в света.

Бонус: Тази алтернатива е достъпна всеки ден, независимо от сезона. 

Снимки: shape.com, google.maps

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара