Успелите

Как да подобрим финансовото си здраве? Среща със създателите на ViziWealth

Цветелина, Зорница, Петьо и Лъчезар са основатели на Digamont - компания, която си поставя за цел да предоставя решения, които дават смисъл на дигиталното присъствие на хората. Проектът, по който в момента работят, е ViziWealth - мултиплатформено приложение, достъпно чрез уеб и чрез мобилни приложения за iOS и Android, което управлява и подобрява финансовото здраве на хората и техните семейства. За разлика от повечето решения за управление на личните финанси, които се фокусират върху бюджетиране и краткосрочно планиране, ViziWealth предоставя холистичен подход към дългосрочното финансово планиране и съчетава дигитално решение с професионална поддръжка на услуги във финансовата област. С помощта на автоматично събиране и категоризиране на информация от различни банкови сметки, базирано на отворено банкиране, потребителите могат лесно и бързо да видят къде отиват парите им и да си адаптират стратегията за финансова стабилност.   

Каква е личната ви история зад проекта, по който работите?

Зори: Всичко започна по време на пандемията, когато изведнъж усетихме голяма доза несигурност за себе си и семействата си. Тъй като сме хора с деца и финансови отговорности към тях, в един момент си дадохме сметка, че нямаме ясна представа за финансовото си състояние като семейство, инвестиции и активи, които всеки от нас притежава, и си казахме: какво ще се случи при непредвидени обстоятелства.

Тръгнахме да търсим решения, които да ни помогнат да съберем тази информация накуп и да ни помогне да си формулираме финансовите нужди и цели, за да подсигурим по-голяма финансова стабилност. Оказа се, че няма подходящо приложение, което да върши всички тези неща. Като хора, работещи изключително в дигитална среда, old-school решения като тефтер или дори Excel не бяха достатъчно задоволителни. Това ни мотивира да започнем да проучваме първоначално сред познати и приятели, а впоследствие и сред по-широк кръг от хора доколко имат сходни с нашите проблеми и нужди и като краен резултат се появи ViziWealth.

Разбира се, продължаваме да работим по приложението, тъй като ежедневно виждаме нови аспекти и желания на потребителите, които искаме да удовлетворим. Много се радваме на обратна връзка от клиентите си, така че който има желание, може да пробва приложението безплатно и да сподели впечатленията си с нас.

Защо решихте да създавате бизнес в България?

Цвети: Ние самите сме родени в България и сме избрали да живеем тук, виждаме конкретни проблеми и възможности за тяхното решаване и това ни мотивира да работим и да оставим положителен отпечатък върху живота на хората тук, в България. Конкретно с ViziWealth искаме да адресираме въпроса с финансовото здраве, което е не по-малко важно от физическото, но все още в България нямаме достатъчно добро ниво на финансова култура, за да се грижим добре за този аспект от благосъстоянието си. 

Зори: Причините са обективни и субективни (усмихва се). От една страна, тъй като сме базирани тук, решихме, че България е добра стартова точка да валидираме част от хипотезите си, а и липсата на подобно локално решение за управление на лични финанси, интегрирано с български банки, ни поставя в добра конкурентна позиция. От друга страна, чисто субективно, както и Цвети каза, ни се иска да имаме принос за развитието на обществото като цяло, така че това е и част от мисията ни.

Петьо: По много причини. Ако искаме да направим нещо, което дава стойност на повечето хора, е хубаво да ги познаваме. Ние сме от тук и връзката ни с най-различни общности е много по-лесна. Често се случва нещо обикновено от ежедневието на хората във страни със високо технологично развитие да няма алтернатива в България, както в случая с ViziWealth. Това е голямо поле, където компании, които искат да иновират в дигитална посока могат да се развият успешно. Искам да направим така, че идните поколения също да се гордеят, че са българи.

Помага ли ви България с бизнес средата си?

Цвети: Това, което ни помага, е лесният достъп до различни експерти и ресурси. България е малка и хората в предприемаческите среди се познаваме и подкрепяме. Има доста висок дух и ентусиазъм сред общността. Разбира се, ще е чудесно, ако в бъдеще държавата може да подсигури още по-олекотени административни процедури за стартъпите и стимулира както младите така и по-възрастните хора с предприемачески дух да работят по сбъдване на мечтите си и направят успешен бизнес в нашата страна,а  не в чужбина.

Зори: Много е хубава предприемаческата среда тук. Срещаме изключително много позитивни и правещи хора, които са отворени да споделят опит и да помагат. Имаме възможност да участваме и в доста събития, които се организират за стартъпи. Това е много полезен опит и възможност да популяризираме това, което правим. Разбира се, има и доста предизвикателства, България е специфичен пазар в много отношения, но пък това дава интересни перспективи и учим ценни неща, справяйки се с предизвикателства, които може би не съществуват в по-развити държави.

Каква е рецептата, когато нещата не вървят по план?

Цвети: Адаптирай плана спрямо обстоятелствата. В живота на предприемача рядко нещо върви по точен план, така че е важна бързата адаптация към промените в околния свят. Всички имаме опит с разработването на продукти използвайки Lean и Agile и това много ни помага да сме гъвкави и ефективни. Екипът ни се среща ежедневно, обикновено виртуално, за да адресираме максимално бързо промените.

Зори: Бих добавила и: използвай максимално знанията в екипа, както и мрежата от контакти. Много често разговорите с различни хора носят допълнителни идеи и възможности, които помагат да видим нещата от различен ъгъл и да пробваме нещо друго. Аз твърдо вярвам, че винаги има възможности и начини да се излезе от трудна ситуация, така че фокусът в такива моменти е върху търсенето на възможните опции.

Петьо: Нещата рядко вървят съвсем по план. Трябва да сме гъвкави, опитваме се да не се привързваме емоционално и твърде много към първоначалните очаквания и към междинни резултати. Учим да "трием" и да започваме някои неща от начало.

Кои са трите най-важни ценности за вас?

Цвети: При създаването на компанията ни си отделихме време да помислим и решим кои са основните ценности, които ни обединяват и на които държим. И това са:

„Учи се и бъди смел“
„Създавай качество и смисъл“
„Работи умно и се наслаждавай на живота“
„Доверявай се и уважавай останалите“

Тези четири водещи ценности подкрепят мисията ни да трансформираме идеи в дигитални решения с положително влияние върху живота на хората.

Мит ли е, че предприемачите работят по 16+ часа на ден?

Цвети: Случва се, но не всеки ден. Има периоди, когато обстоятелствата налагат да се свърши нещо бързо, с гонене на срокове или пък човек така се потапя в конкретната задача, че не разбира кога е минало времето. Но като цяло се стараем да има време и за всички останали важни неща – семейство, здраве, забавления. Човек работи за да живее, а не обратно. Въпреки, че понякога се случва само да работи, особено като е нещо много интересно.

Зори: Като хора със семейства и деца, отговорното отношение към тях, а и към бизнеса е да се запазим здрави и продуктивни за по-дълъг период от време. Аз лично не вярвам в мантрата за денонощната работа като единствен начин за успех. По-скоро смятам, че човек трябва да се старае да е фокусиран и максимално ефективен в рамките на собствените си физически възможности и да си създаде условия да презарежда в останалото време. 

Петьо: Свръхнатоварването не е самоцел и само по себе си не е начин за постигане на успех. Има периоди, в които се случва, или заради очаквания и крайни срокове, или заради пикове на ентусиазъм и мотивация да видим резултати по-скоро.

Какво НЕ бихте направили, ако бизнесът го налага и/или изисква?

Цвети: Да предам човек от екипа и да върша нещо, което е в разрез с разбиранията ми.

Зори: В нашия екип сме хора с доста високи етични стандарти и това ни е движело и в предишни съвместни дейности. Така че аз лично не бих правила компромис с неща, които биха разрушили доверието помежду ни, а и на клиентите ни към нас. Вярвам, че това се изплаща в дългосрочен план, дори и краткосрочно да изглежда, че изпускаме бизнес възможност.

Петьо: Да наруша етичните и моралните си норми. Една от моите най-скъпи лични ценности е интегритета и често ми служи като компас за вземане на решения.

СуперВъпрос: Как вашият уебсайт помага за развиване на дейността ви?

Лъчо: Интернет страницата на проекта играе ключова роля за развитието на бизнеса. Онлайн присъствието е абсолютно задължително в днешно време и заедно със социалните мрежи са основните канали за популяризация на продуктите и услугите на всеки един бизнес. Нашият продукт е изцяло дигитален и реално не би съществувал без представяне в интернет пространството.

Освен като източник за информация за самия продукт и функционалностите му, от ключово значение за развитие на бизнеса е и информационната част на уебсайта, която ние наричаме “Aкадемия”. В тази секция публикуваме авторско съдържание, с което се стремим да улесняваме потребителите в техните решения, свързани с финанси. Нескромната ни цел е да сме част от процеса на повишаване на финансовата грамотност в България.

Стискаме палци и вярваме, че работим за един по-смислен дигитален живот (Meaningful Digital Life).

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара