Успелите

Как да повишим финансовата си грамотност? Говори Георги Захариев от Finance Academy

Георги Захариев е родом от град Варна. Продължава висшето си образование в София - в СУ “Св. Климент Охридски” със специалност "Европейска етнология" и в УНСС със специалност “Мениджмънт и маркетинг в туризма”.

Професионалното развитие на Георги е в сферите на бизнес развитието, туризма и дигиталния маркетинг. Създавал е и управлявал стратегически партньорства с големи компании като Кока-кола, Пощенска банка, Теленор и множество IT компании. Бил е начело на най-големия проект на Google за дигитална трансформация в България - Google Digital Garage. През 2016 г. стартира първия си бизнес с управление на Airbnb апартаменти. Паралелно е и собственик на консултантска компания за дигитална трансформация Zahara Consult и директор “Бизнес развитие” в SoftUni.

Всички тези успехи водят до старта на ново начинание - Finance Academy. Образователният проект стартира от 9 и 10 март с безплатни курсове по "Бизнес и предприемачество" и "Инвестиции и лични финанси". Целта на начинанието е да повиши финансовата грамотност в България, като в края на програмата най-важните знания ще бъдат предоставени безвъзмездно на учениците в страната.

Кой е първият бизнес, който стартирахте, и на каква възраст? Кои бяха най-трудните предизвикателства? 

Бях на 10-11 години, когато стартирах първия си “бизнес”. Трябваше да събера пари за настолен компютър, защото по това време манията беше да играем в компютърните зали игри като Diablo II, Counter-Strike и Warcraft. Родителите ми имаха семеен хотел на Златни пясъци и осъзнах, че мога да почиствам колите на туристите срещу 3-4 лева на автомобил. За един летен сезон успях да събера пари за супер модерен компютър и да ми останат джобни. Тогава се научих, че възможностите са навсякъде около нас и трябва да се научим как да ги хващаме. 

Реално първият сериозен бизнес, който стартирах, беше компания за управление на апартаменти за краткосрочен наем. Усетих тренда в “златните години” - 2015 г., 2016 г. В София имаше много туристи, а предлагането беше недостатъчно. За кратко време успях да дръпна напред и да инвестирам в имотни активи, които до ден днешен работят за мен. Най-трудният момент беше, когато за кратко време предлагането се утрои, без търсенето да се променя. Конкуренцията стана голяма и се наложи да преструктурирам бизнеса, така че да бъде максимално ефективен. Открих нова тясно специализирана ниша, обслужваща корпоративни нужди на мои клиенти. По този начин успях по гъвкав начин да осигуря дългосрочното съществуване на бизнеса, което не е поставено под заплаха, дори и от ситуацията, породена от COVID-19. 

Урокът за бюджетиране, който научих, е простичък. Единственият начин да осъществиш бърз растеж е:

  1. Да предприемеш голям риск. 

  2. Да предвидиш бъдещи процеси и да вярваш на интуицията си. 

  3. Да изградиш различни източници на доходи, които се балансират и минимизират риска. 

Споделяте, че имате късмета да направите първия си милион преди да навършите 30 г. Как успяхте да постигнете това?

Преди 30-годишна възраст на хората им липсва опит. Това ги спира да се развиват без препятствия и с по-бързи темпове. В моя случай вероятно съм имал късмет, че идвам от семейство на серийни предприемачи. През първите ми 20 години съм имал възможността да наблюдавам процеси, свързани с корабни компании, хотели, ресторанти, магазини за аксесоари за бани, правни кантори, туристически агенции. Когато наблюдаваш как се взимат решения от “кухнята”, това изгражда различен поглед върху света. Опитът, който съм натрупал в миналото, е от реална бизнес среда, а не от обучения. Образованието в България се оказа напълно нерелевантно за хора, които управляват и създават бизнес. 

Личното ми мото е “Винаги гледай голямата картина”. Никога човек не трябва да се стреми да реализира краткосрочни и бързи печалби. Целта е да осмислим накъде отива светът, как се променят хората и техните навици и да им предложим решения. Преди 6-7 години стартирах co-working space. Подраних и нямах опит. След това инвестирах в имоти и Airbnb. С този ход изпреварих пазара успешно. 

Защо решихте проектът Finance Academy да стартира с безплатни курсове?

Проектът Finance Academy стартира с безплатни курсове, защото целта ни е да дадем фундаментално нужни знания на българите. А ако след това курсистите решат, че темите ги привличат и са им интересни, могат да влязат в платените ни програми. Към момента имаме две програми - “Инвестиции и лични финанси” и “Бизнес и предприемачество”. И двете продължават 5 месеца и лекторите са доказани практици, експерти и успешни собственици на бизнес. 

Взели сте решението да споделите знанията с учители и ученици в България. Защо според вас темата лични финанси не е приоритет в образователната програма в училищата и защо това е проблем?

Нашата мисия е българите да разбират фундаментите на личните финанси и инвестициите, повишавайки стандарта и доходите си. За да го постигнем, трябва да достигнем до училищата. Затова всички лектори и участници в нашите програми решихме, че ще съберем част от информацията от нашите курсове, която може да бъде полезна на учениците и ще я дарим безвъзмездно. 

Все повече българи се престрашават да поемат риск в търсене на по-голяма "финансова независимост". Какви са възможностите за стартиране на бизнес у нас?

Възможностите за стартиране на нов бизнес у нас са едновременно много и малко. Много, защото живеем в уникални времена. С няколко клика можем да достигнем до всяка точка на света и да предлагаме услугите и продуктите си навсякъде. Малко, защото в същото време много често не знаем как.

Бизнесът си има ясна структура, без която трудно можем да предвиждаме, растем и изграждаме успешни продукти и компании. В същото време тази информация вече е достъпна чрез проекти като Finance Academy и е на няколко клика разстояние. За това нашата мисия в програмата ни по предприемачество е да дадем стабилна образователна основа за управление на бизнес и да свържем идеите с потенциални инвеститори. 


Finance Academy ще даде две пълни стипендии на читатели на Uspelite.bg. Стипендиите обхващат цялостните програми "Инвестиции и лични финанси" и "Бизнес и предприемачество". Повече информация за възможността ще намерите на нашата Facebook страница.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вяра Стефчева

Разказвачка на истории от 1001 нощ. Нещо като Шехерезада, само че хваща тен по софийските улици.

Оставете коментар

0 коментара