Как да създадем нашата райска градина на терасата?
Малките градски пространства като балкони, тераси, вътрешни дворчета, покриви на гаражи и сгради, могат да се превърнат в атрактивни зелени оазиси – късчета природа, където да релаксираме и да се заредим. Дори малкото пространство като балкон може да се оформи като привлекателна цветна градина.
Дизайн подходът към тях е както при градините. Тъй като разполагаме с ограничено пространство, за да се постигне максимално добър ефект, се препоръчва семпъл дизайн и избягване на прекалено много видове растения и на прекалено много неща, които се случват в него.
Много е важно, също така преди да пристъпим към проектирането на терасата, да се вземат под внимание някои практични съображения като:
- тежестта на полятите съдове, на почвата и настилката;
- достъпът до вода, отводняването на съдовете и на терасата;
- товарът, който бетоновата плоча може да носи;
- кои части на балкона са слънчеви и кои са сенчести в различните части на деня, за да се подберат подходящите видове растения.
Няколко лесни идеи за красиво оформяне на балкони и тераси
Висящите кошници и сандъчетата с изобилна растителност намаляват ефекта на твърдия материал, а увивните и катерливи сезонни растения могат да трансформират голите стени.
Ако балконът ни е малък, на него могат просто да се аранжират няколко интересни растения, посадени в красиви съдове. Когато правим групи от растения в съдове, е добре да ги групираме по 3 или 5 - така те изглеждат по-добре, отколкото разхвърляни хаотично и поединично по балкона. Най-малката растителна композиция е от три растения. Максималният брой отделни растения е пет.
Ако растенията са повече от пет, друг един вид хармонична аранжировка е като съдовете се скрият с декоративен борд или се посадят в специално изграден за целта цветарник. В зависимост от цялостния дизайн на терасата и от индивидуалните ни предпочитания, бордът може да бъде трайна или лека мобилна конструкция. Тя може да е дървена, метална или направена от пластмаса, стъкло или неръждаема стомана.
Ако правим траен борд или цветарник, те се зидат от тухли или изливат от бетон и след това се облицоват с естествен камък, керамика или се измазват с мазилка. Цветарниците осигуряват по-добри условия от отделните съдове за развитие на растенията, защото има повече пръст и пространство. За растенията също така е благоприятен микроклиматът, който се образува от съвместното им съжителство.
Ако искаме да подредим повече от 5 растения, можем да използваме един съвременен минималистичен начин. А именно, да подредим в редица, например отгоре върху подпорна стена или в основата ѝ красиви графични контейнери в неутрални или ярки цветове, в които са засадени растения с архитектурен силует или скулптурни листа.
Как се зида цветарник?
Ако ще зидаме голям цветарник, в който да посадим трева или растения, най-важният фактор е да се направи компетентно и качествено хидроизолацията, за да предпазим от теч помещенията под терасата. Трябва да има дренаж и минимум 30 см почва, за да има достатъчно място да се развиват корените на тревата и растенията. Отводняването на цветарника може да се направи с барбакани - това са къси тръбички, разположени хоризонтално в най-ниската част на цветарника, които отвеждат излишната вода извън него.
Другият вариант е между почвата и хидроизолацията да постелим геотекстил - това е вид материал, който пропуска само водата и задържа почвата и да свържем цветарника с канализацията. С помощта на геотекстила отцедената вода, която влиза в канализацията, е чиста.