Успелите

Как група млади хора съживява ботаническата градина в Пловдив

За съжаление, ботаническата градина в Пловдив е място като много други у нас - с огромен потенциал и богатства, ала оставено и занемарено. Цели 113 декара не са пипани от четвърт век!

Преди три години обаче Наталия Елис решава да промени това. Наталия е студентка в Аграрния университет, пристигнала преди пет години от Одеса, природозащитник и любител на околната среда. Когато се захваща с нелеката задача да възстанови ботаническата градина, Наталия вече има опит, тъй като е помагала за поддръжката на ботаническата градина в родния си град.

Подпомогнати от Аграрния университет и кмета на район "Тракия" Костадин Димитров, Наталия и събраните от нея доброволци започват да работят.

Само за три години се провеждат над 30 акции за почистване, шест от които от началото на 2020 г. Едно от най-важните постижения на доброволците е изградената с помощта на община Пловдив ограда, която спира безразборното влизане и замърсяване на градината.

Надеждата на доброволците е не само мястото да се "прероди", но и да се превърне в пространство за творчество, на което да се радват всички граждани и посетители на гр. Пловдив. Доброволците се надяват тук да се съчетаят природната среда и изкуството, научните дейности, да се провеждат множество интересни събития, както и градината да послужи за отдих на нейните посетители.

"Амбицията ни е да изградим не просто база за студенти, но и да я превърнем в локация, която ще издържа сама себе си, ще привлича туристи и деца. Много е важно те да разберат, че зеленчуците и плодовете не растат в магазина. Да се научат как да се грижат за земята и да станат социално отговорни. Възпитателният процес ще е ключов в развитието на градината. Ще създадем и семенна банка за диви, селективни и културни растения, защото светът се превръща в една бетонна сграда. Наша отговорност е да запазим природата", коментира Наталия Елис.

В момента предстои учредяване и на фондация от пловдивски бизнесмени, които да подкрепят възстановяването на градината.

50 доброволци от Аграрния превръщат Ботаническата градина в рай - 0

А какво още ще можем да видим? 

Освен артзоната има идея да бъде издигнат и детски център, в който малчуганите сами да садят растения, за да се научат как да се грижат за тях и да ги поддържат. 

Ще се прекара цялостно осветление и нова напоителна система. Ще се изгради паркинг за 120 автомобила, а също така и охранителна пътека, която ще обгражда всички съоръжения.

Разходите около тези подобрения са големи - само напоителната система ще струва около 220 000 лева. Варианти за финансиране обаче има - от Министерството на образованието, от община Пловдив, от фондацията, от дарения и спонсорство.

Също така движението търси и спонсор фирма, която би проявила желание да направи градината енергийно независима чрез слънчеви панели.

Освен всичко казано досега специалистите от Аграрния университет искат да развият ботаническото разнообразие на България. В ботаническата градина в Пловдив има предпоставки и за това - от години в нея растат стари кедри, ели, американски и канадски дъб, дива слива, дива шипка и китайска черница. Някои от дърветата са на над 60 години.

Доброволците неуморно работят и за тази цел - от началото на акциите досега те са засадили над 1000 луковици на минзухари, които цъфтят всяка пролет. Надяват се да се оформи розариум, аграрен център и градинка за деца. В идейния проект присъства също и идея за устройство на оранжерии с кактуси. Заложени са канадска градина, руска, централно-азиатска, китайска и японска със специална алея за сакури (японски череши), които ще са разположени около езеро. Ще се направи каменна градина, тропическа, българска и градина с рози, които са символ на страната ни.

Сред страхотните идеи присъства също така и концепцията два декара да бъдат използвани за разпределянето на миниатюрни селскостопански градинки, където хората могат да си отглеждат реколта за лична употреба. За тези, които нямат възможност да го правят, Наталия и екипът ѝ също са помислили - те се надяват в градината също така да се приютяват фермерски пазари и периодично да се организират тематични седмици, посветени на разнообразните култури и произведените от тях продукти.

Поредната артинициатива на доброволците включва изрисуването на графити върху двадесетте бетонни блока, които са останали в градината от строителството на квартал "Тракия". Комитетът е решил да ги запази, докато траят акциите за почистване.

"Те играят ролята на допълнителна защита, но тъй като не изглеждат добре, ни хрумна да поканим майстори на графита от цяла България, които да ги изрисуват атрактивно. Ще проведем акцията на конкурсен принцип, а в бъдеще могат да се използват за транспаранти, лозунги или отново като платно за нови конкурси по рисуване. Така ще спестим от бюджета, ще влязат в употреба, а и ще се намали шаренето върху общински или частни имоти", споделя Димитър Йолтов, който отговаря за доброволците.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Сомлева

Здрасти! В момента съм в гимназия. Обичам да пиша, да карам лонгборд, да чета и да плувам. Вярвам, че ако работим заедно, България има потенциала да стане едно чудесно място :)

Оставете коментар

0 коментара