Как и защо поезията се превръща в анимация?
Дигиталната ера, в която живеем, прави все по-трудна връзката на младите с книгите. Визуалните изкуства и лесния достъп до тях привличат все повече хора и именно това поражда идеята да бъде създадена анимация по лирична творба. Целта е чрез обединение на изкуствата да се достигне по-лесно до младата аудитория. Дизайнерката Мария Ангелова рисува филм по текста на Магдалена Тодорова „Тя. Петият конник на Апокалипсиса“, който е включен в последния алманах на Съюза на свободните писатели. Тодорова е директор на продукцията и сценарист, Ангелова - аниматор, звукорежисьор и монтажист е Добромир Дянков.
На 31-ви януари в Регионалната библиотека във Варна беше представена кратката анимация по произведението "Тя. Петият конник на Апокалипсиса“, което е част от новия алманах „Съцветие“ на Съюза на свободните писатели. Авторката Магдалена Тодорова смята, че обединявайки изкуствата, анимацията може да успее да запали в младите вдъхновението и да ги върне към литературата и нейните послания.
„В наше време те обитават предимно социалните медии, където информацията се предава визуално. Вместо да роптаем срещу твърде многото часове, които младежите прекарват там, по-добре е да предадем информацията си в тяхното пространство по начин, който им е любопитен, за да успеем да запалим любовта им към изкуството“, каза Тодорова.
Създател на анимацията е 23-годишната Мария Ангелова. Завършила е индустриален дизайн в Техническия университет във Варна, а в момента работи като графичен дизайнер. Тя прави илюстражии, а това е първият ѝ опит в създаването на рисуван филм.
„Харесва ми всичко в изкуството, обичам да експериментирам, да се вдъхновявам от различни жанрове, да смесвам техники“, каза тя пред БТА и добави, че е преминала курс по 3D анимация, посветен предимно на компютърната програма за създаване на образи.
Магдалена Тодорова я кани за аниматор на „Тя. Петият конник на Апокалипсиса“ след като вижда нейно кратко филмче, подготвено за конкурса „Златен кукер“ преди две години. Създането на рисуваната анимация с дължина 4 минути ѝ отнема три-четири месеца. В нея тя използва 2D анимация, като рисува на ръка с графичен таблет. Добавя и кадри на рисувана с акварел хартия.
Желанието на авторите на филма е да участват с него в различни конкурси и фестивали. Освен това той ще се разпространи и в социалните мрежи, за да изпълни идеята на Тодорова да стигне до младите хора, за да ги запали по поезията.