Успелите

Как млад индиец вдъхновява хора от селата да изчистят водните си басейни

26-годишният Ramveer Tanwar от Индия съживява езера.

Светът е в най-ужасната водна криза с 844 милиона души, нямащи достъп до чиста вода. Но някои хора не осъзнават сериозността на ситуацията, докато проблемът не достигне лично до тях.

Ramveer Tanwar осъзнал, че езерата, където си е играл като малък с приятелите си, са започнали да изчезват. Също така много от тях били толкова замърсени, че са се превърнали в неофициални сметища. Решил, че е време за промяна и в началото обучавал децата от Greater Noida, Uttar Pradesh, родното му място, за важността на чистата вода.

За 15 години регионът преживял 13 тежки суши. Децата споделили на родителите си за опасността, но те не повярвали, че някога водата им може да изчезне. Ramveer не се отказал. Тръгнал от къща на къща, обяснявал на всеки, който слушал, за проблема със замърсената и изчезваща вода. По-късно, с помощта на децата, събирали възрастните всяка неделя, за да се провеждат дискусии и да търсят нови методи за съхранение на водата. Най-накрая възрастните, не само децата, започнали да се притесняват за бъдещето на водата. Усилията на Ramveer били разпознати и от властите.

През 2015 година Ramveer, учениците му и родителите им премахнали отпадъците от езерото. Не само го почистили от боклуци, но и засадили дръвчета наоколо. Поканили местната администрация да бъдат свидетели. Добрата новина се разпространила и жители на други селища започнали да идват при Ramveer за помощ с изчистването на техните езера.

Благодарение на всички доброволци много водни басейни били преобразувани. Най-важното било да се предотврати замърсяването отново в тях. След като водата бива изчистена, ентусиастите изкопават отделна дупка, в която да се събират отпадъците. Накрая инсталират двойно филтрираща система, направена от дървени плоскости и части трева, за да не позволи на малки и големи боклуци да преминават към водата. Дупките за отпадъци и филтрите се чистят всяка седмица.

За последните 5 години са трансформирали 10 езера и над 50 селища са взели мерки срещу замърсяването. Вдъхновени от успеха, управата на Uttar Pradesh създала отделна организация “Groundwater Army”, групи от доброволци за защита на водните басейни за всеки регион и назначили Ramveer за координатор на цялата програма.

Младото момче работи от сутрин до вечер 6 дни в седмицата, но казва, че изморителните часове и ниска заплата не му пречат. В повечето случаи плаща от себе си за разходи, но е ентусиазиран да продължава да опазва водата на Индия.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Невена Николова

Бакалавър по психология, с интереси в литературата, астрологията и образованието.

Оставете коментар

0 коментара