Как младежи от Козлодуй работят за подобряване на живота в общината
ОДМП – Общински детски и младежки парламент (или младежки парламент) е свободно сформирала се група от младежи към община Козлодуй. Неговата роля е да обединява, информира и развива потенциала на младите хора от общината и Училищните съвети чрез организиране и реализиране на различни каузи, събития, дейности по общински календари, стратегии, като им дава възможност за доброволчество, поле за изява и гласност за решаване на важни казуси, които ги засягат, за да бъдат активни млади граждани.
Такива събития са например младежкият фестивал "Шумът на реката", който цели да изкара младежите далеч от екрана на компютъра и да ги подтикне към по-здравословен начин на живот, както и "Часът на Земята", чиято цел е масово едновременно изключване на електричеството, което да напомня на хората за изменението на климата. Наскоро ви показахме как младежите от ОДМП-Козлодуй организираха почистване на Ботев парк, което бе изцяло съобразено с мерките против разпространяването на COVID-19. Днес говорим с Александър и Денис, които ни разказват повече за себе си и за дейността на младежкия парламент.
Представете се и опишете себе си.
Александър: Казвам се Александър Караджов, на 16 години и уча в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, град Козлодуй. Млад доброволец и начинаещ екоактивист съм. От около половин година се включвам като доброволец в младежкия парламент към община Козлодуй. За себе си мога да кажа, че съм инициативен и участвам в почти всички мероприятия, организирани в училище. Мога да се похваля с организирането на мащабна благотворителна инициатива в подкрепа на дома за сираци „Св. Николай“ на отец Иван в с. Нови хан, която събра 1800 лв.
Денис: Здравейте, аз съм Денис Георгиев, на 17 години съм и уча в СУ „Христо Ботев“, град Козлодуй. Изключително позитивен човек съм и обичам да се впускам в приключения, а от вече 1 година съм доброволец в младежкия парламент.
Снимка на младежите от инициативата им "Денят на щастието"
Какви са дейностите на младежкия парламент?
Александър: Мога да кажа, че той е група от младежи, която подобрява качеството на живот на младите в града и общината. Лично аз го приемам като място за отдих и личностна подкрепа. Всички дейности, които младежкият парламент организира, са свързани с различни каузи и по този начин младите могат да вземат пример и да участват в тях. Едно такова събитие е младежкият фестивал "Шумът на реката", който беше насочен към нулев отпадък. Доста хора се впечатлиха и взеха пример.
Денис: Дейностите на младежкия парламент са свързани с това да подтиква младите да бъдат отговорни, да работят в екип, да дават пример, да помагат и да се учат чрез доброволчески труд.
Снимка от четвъртото издание на младежкия фестивал "Шумът на реката"
Как ви дойде идеята за последното почистване?
Александър: Идеята беше на председателя на парламента. Той се свърза с нас и ни попита дали имаме желание заедно да организираме почистване на Ботев парк. Аз, като човек, който се опитва максимално да опази природата, се съгласих веднага, както и още четирима младежи. Това ме зарадва изключително много. Всички хора трябва да разберат, че средата, в която живеем, зависи изцяло от нас. И никой не може да ни помогне освен ние самите. Ние, младежите на Козлодуй, ще продължим тази инициатива и се надяваме, че останалите граждани и гости на Ботев парк ще изхвърлят на правилните места отпадъка от своята разходка например. Затова се радвам, че има хора като Елиан Монов, председател на младежкия парламент, които мотивират други млади хора да вземат участие и да пазят природата чиста.
Денис: Председателят на младежкия парламент Елиан има и онлайн проект „Нулев отпадък с Елиан“ и е екоактивист. На мен ми хареса идеята и реших да участвам.
Как виждате гр. Козлодуй след 1, 5, 10 години? Смятате ли, че дейностите ви допринасят за неговото развитие?
Александър: В близките години Козлодуй ще продължи да процъфтява. Разбира се, това пряко зависи от нас - хората - и от местното управление. От 6 години град Козлодуй се развива като един изключително модерен град. Надявам се, че и занапред активните граждани ще полагат грижи за това, което е направено досега. А относно дейностите на младежкия парламент, аз съм сигурен, че те ще продължат да допринасят за личностното развитие на младежите в козлодуйската община.
Денис: Ако и следващото поколение младежи са дейни и пълни с нови идеи, то аз вярвам, че Козлодуй ще свети още по-силно, и то с нашата енергия. Смятам, че дейностите на ОДМП допринасят наистина много. Карат малки и големи да се замислят дали може да направят нашия град дори още по-цветен.
Снимка от събитието "Часът на Земята", чиято цел е масово едновременно изключване на електрическото осветление, което да напомни на хората за световното изменение на климата
Можете ли да дадете някакви съвети как да не допускаме да се стига до замърсяване на природата?
Александър: Бих казал, че това най-вече опира до самосъзнанието на човек. Ако той не се интересува от това, ние не можем да направим нищо, но все пак, както споменах, опазването на природата не ни коства почти нищо. Най-лесното начало е да намалим използването на еднократни пластмаси. Такива са чашите, чиниите и приборите за еднократно ползване например. Те могат да бъдат заменени с такива, които вече имаме, тоест може да използваме приборите от вкъщи.
Може да намалим използването на найлоновите пликчета и пакетчета, като ги заменим с платнените. Най-лесната платнена торбичка се прави от стара тениска или стари дънки. Бих добавил закупуването на продукти от местни бизнеси и ферми, фермерски магазини. Там продукцията е здравословна и много рядко се съхранява в найлонови торбички. Разбира се, пластмасата не може да бъде напълно изключена от бита ни, но ако сведем използването ѝ до минимум, така определено ще помогнем на природата. Най-важното може би е поне да не си изхвърляме боклуците на улицата.
Денис: Единственият начин да не се допуска замърсяване на природата, е да подтикнем все повече хора да изхвърлят боклука си в кошчетата, ако искат да живеят в красива среда. Община Козлодуй през няколко месеца организира почиствания на градската среда и Ботев парк и аз мисля, че това е правилният начин, по който можем да дадем пример и да повлияем на хората, за да не замърсяват природата, а дори да се включат в тези организирани почиствания.