Как можем да помогнем за създаването на библиотеки в болниците?
Има начин да се пренесеш в друг свят, отвъд белите болнични стени. Хубавите книги са “прозорецът” към този свят. Несъмнено книгите имат силата да направят престоя в болница по-лек. Знаем, че дните, прекарани в болница, са трудни за всеки човек, но могат да бъдат поне малко по-разнообразни с книга, която да отвлече вниманието на пациентите. Сигурна съм, че всеки има вкъщи поне една съвременна книга, която не му е допаднала и стои и хваща прах. Всъщност именно тя може да носи знание, развлечение и удоволствие за някой друг.
Именно затова от Института за здравни активности и технологии стартират кампания. С тяхна и наша помощ в седем болници в област Пловдив и Смолян ще бъдат обособени библиотеки. Болниците са: Клиниката по педиатрия към УМБАЛ "Св. Георги", гр. Пловдив, МБАЛ "Св. Мина", гр. Пловдив, МБАЛ Пловдив към ВМА София, МБАЛ Асеновград, МБАЛ Първомай за детското отделение, МБАЛ "Братан Шукеров" в гр. Смолян, МБАЛ "Проф. д-р Асен Шопов", гр. Златоград. Може да се включите в инициативата ТУК. Кампанията ще продължи до запълването на всички болнични библиотеки. Книгите ще се събират в офиса на организацията в Пловдив, а след това ще се разпределят според нуждите на всяка болница. Може да изпратиш и книги по куриер за твоя сметка.
С приоритет са съвременни детски книги, подходящи за читатели на възраст между 3 и 16 години. Те ще бъдат дарени на отделенията, където малките пациенти преминават през процеса на възстановяване. Също актуални заглавия и книги за възрастни, издадени след 2000-та година, без значение жанра. Книгите ще бъдат разпределени според нуждите в изброените болници.
Инициаторите молят да НЕ изпращаме стари издания, които за жалост няма да влязат в употреба! А ако имате излишен работещ таблет, от интензивния сектор на Клиниката по детска хирургия към УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив ще са благодарни да го изпратите за пациентите, които прекарват там дълги часове и дни във възстановяване след хирургична намеса.
Защо четенето е важно:
- развива мисленето от най-ранна детска възраст;
- развива се фантазията и критичното мислене;
- чрез четенето се увеличава речниковият ни запас;
- четенето намалява натрупания стрес в ежедневието;
- четенето увеличава способностите за концентрация, особено на най-малките деца;
- книгите са ценен източник на много и разнообразни знания;
- книгите оказват благотворно влияние върху човешката психика.
Въпреки достатъчното модерни и актуални възможности за бягство от реалността, с които ние, съвременните хора, разполагаме, четенето на книги си остава едно традиционно и интересно преживяване!
Снимка: bklynlibrary