Как поведението на привързаност влияе на сексуалните ни преживявания
Стиловете на поведение представляват начините, по които нашето усещане за пълноценност и безопасност се влияят от връзките в живота ни. Основавайки се на отношенията с родители или настойници, както и на травматични преживявания, всеки от нас развива определен модел на поведение, който цели да установи чувство на сигурност вътре в нас.
Някои поведенчески стилове могат да бъдат здравословни – например да изграждаме среда от съмишленици; а други могат да бъдат нездравословни – да обсебваме или да пренебрегваме партньора си.
Но как тези поведенчески модели афектират сексуалните ни преживявания?
Връзката между привързаност и сексуалност
Усещането ни за сигурност несъмнено влияе на начина, по който изпитваме сексуално удоволствие и свързване, най-вече чрез любовната игра. Повечето от нас „преживяват“ сексуалността си чрез призмата на традиционната романтична връзка между двама партньори. Така поведенческите модели на привързаност могат да се появят именно по време на „играта“.
Някои от състоянията, в които можем неосъзнато да попаднем, включват усещане на отдалеченост, притъпяване на възбудата, нужда от силна близост или точно обратното – нужда от пространство непосредствено след секс, чувства на несигурност и т.н. За да започнем да се лекуваме и да градим една по-безопасна среда, в която да изпитваме по-голямо сексуално удоволствие, първо трябва да проследим и анализираме честотата и начина, по който тези поведенчески модели се появяват преди и по време на секс.
Терапията започва отвътре
Първата стъпка към преодоляването на вече изградените стилове на поведение, които ви преследват във всяка връзка и интимен контакт, е да започнете лекуването от вътре навън. Осъзнавайки, че тези модели се самоизграждат като защитен механизъм в отговор на страховете от изоставяне, страховете от отхвърляне или пренасищане, вие разбирате, че те не са фиксирани и всеки модел на поведение в действителност може да бъде преструктуриран.
Методите за това са различни за всеки, но ключът е постоянство – с терапия и помощ от професионалист можете да стигнете до оптимални резултати. Процесът на лечение приема различни форми – медитация, писане, групово споделяне и дори експериментиране със сексуалните нужди. Крайната цел е изграждането на стратегии, които да ви помогнат да се свържете свободно с истинските си желания.
Не очаквайте конкретни резултати, а обяснете какво искате да изпитате
Започнете да изразявате нуждите и желанията си, без да очаквате конкретни резултати. Вместо да молите за определени действия, обяснете на партньора си как желаете да се почувствате – игриви, доминантни, покорни, емоционално свързани и т.н. По този начин отваряте вратата за креативна сексуална колаборация, като позволявате на партньора си сам да достигне до подходящите идеи, вместо просто да му казвате точно какво искате от него, което често внася допълнително напрежение към деликатната ситуация.
Отказът на вашите желания или идеи е също нещо, с което трябва да свикнете, като не се обиждате, а се опитате да оцените, че партньорът ви държи на искрената комуникация.
Дайте свобода на сексуалността си
За да не се чувствате заклещени в собственото си тяло, трябва първо да осъзнаете, че сексуалността ви може да се развива и процъфтява извън рамката на традиционната ви връзка – отворени отношения или соло любов са все методи, които ще разширят и усъвършенстват вкусовете ви. Убедете партньора си, че това не е негова/нейна рефлексия, нито омаловажава чувствата ви един към друг.
Мнозина от нас вярват, че сме твърде алчни, твърде сексуални или твърде изискващи, но това, което обикновено е от по-голямо значение, е именно възможността на партньора ни да ни приеме точно такива, каквито сме – с всичките ни нужди и желания. За да минимизирате влиянието на стигмата около сексуалната свобода, работете с партньора си по създаването както на здравословна рутина, така и на експериментални периоди в една безопасна среда.
Източник https://passion.bg/