Как се създава интерактивната кулинарна карта на България?
Интерактивната кулинарна карта на България, която е на път да стане реалност, е замислена и подготвена от учени от Института по български език на БАН. Необикновеното за нея е, че ще показва типичните ястия за всеки регион, в който живее българско население.
Кулинарно езиково пътешествие, при което кулинарията ще бъде представена въз основа на специфичните диалектни особености на определена група българи. Интерактивна кулинарна диалектна книга, която ще бъде достъпна в интернет пространството, за да може всеки любител на българската кухня да има възможността да се докосне до това богатство, съхранило част от духа и културата на нацията ни. Ще бъдат представени ястия и блюда, които са забравени от по-голямата част от българския народ. Подготвя се и български диалектен кулинарен речник, който ще бъде част от цялостния проект.
Доц. Анна Кочева от Института по български език на БАН, сподели в "Тази сутрин" по bTV:
"До този момент тази карта няма аналог в българската лингвистика. Тя ще бъде върху цялата езикова територия - Мизия, Тракия и Македония. Имаме амбициозна задача да излезем извън държавните граници - там, където се говорят български диалекти, и да представим най-характерните особености на българската кухня по региони."
Началната точка на експедицията е Троянският край, който и в миналото, и в настоящето е един от най-значимите региони за развитието на диалектите и книжовния език. В речта на хората от този край са съхранени ярки и колоритни черти на българския език.
Според екипа, замислящ проекта, кулинарната карта ще допринесе за разпространяване на кулинарната терминология и възстановяването на традиционни храни и напитки, които са забравени от нас.
Източник: bTV