Успелите

Как Силвия Кьосева пробяга 400 км за 6 дни, за да популяризира българското Черноморие

Силвия Кьосева е хотелиер и любител бегач. Популяризира родното ни Черноморие с пробег от най-северната му точка - село Дуранкулак до най-южната му точка - село Резово, като дистанцията е цели 400 км и Силвия я пробягва само за 6 дни. Инициативата има за цел да покаже големия потенциал на черноморския ни регион, не само като място за летен отдих, но и като място за различни видове спортен туризъм. Нейният проект има голямо, положително въздействие върху местното общество и икономика. Тази година Силвия е номинирана в категория "Спорт" в класацията "Дарик" - "40 до 40", сезон 11. Силвия Кьосева е член на Управителния съвет на Алианс „Българско Черноморие“ (Black Sea Alliance) и на Българска туристическа камара. Прочетете повече за Силвия и 1 SEA в следващите редове на интервюто ни с нея.

Силвия, разкажете ни за 1 SEA, как се зароди инициативата? 

През 2021 година, съвсем спонтанно, реших да се включа към група за планински преход от връх Ком до нос Емине. До онзи момент, за мен планинарството беше напълно непознато, но имах желание да измина наведнъж Стара Планина. Чак на предпоследния ден се разкри първата гледка към морето и тогава, след повече от 15 дни по хижи, палатки и далеч от удобства, си казах че искам да направя същия преход, но покрай морето. Представях си да преминавам през красиви и разнообразни гледки, но съчетани с повече удобства и самостоятелност. Вярвах, че човек може да изминава много километри на ден, но по равно, да спи в хотели и да се храни в ресторанти. Тогава още не живеех целогодишно на морето, а само през лятото. Прекарвах все повече време тук, опознах морето и местни спортисти, бягах все повече, преместих се и идеята за морски преход не ме оставяше. Напротив, все по-ясно се материализираше. Нямах готов маршрут, но постепенно си сглобявах пъзела и през януари тази година (2024) реших, че ще го направя - сега или никога!


Какво ви мотивира, какво беше най-трудно за вас по време на пробега?

Мотивираха ме хората около мен, както винаги!

Тези, с които стартирах и всички, които се включиха в последствие. Въпреки, че нямах опит нито в многодневните ултра бягания, нито в ориентирането, знаех че искам да опитам и че имам правилните хора със себе си. Мотивира ни и възможността да създадем първия бегачески маршрут на Българското Черноморие. Пред мен се откриваше уникалният шанс да видя цялото ни крайбрежие. Вярвам, че не са много хората, които са го видели - наистина цялото. Затова реших и да го заснемем и скоро ще има и филм за 1 SEA.
Смея да твърдя, че нямах никакви трудности по време на самото преминаване! Всичко беше наистина оптимално и прекрасно. Екипът се сработи перфектно, условията бяха благоприятни, нямах контузии или болежки.


Как се изживява българското Черноморие? Кои са вашите любими места на север и на юг?

Много хубав въпрос! Българското Черноморие се изживява с широко отворени сетива!

За да може да се "попие" всичката красота и въздействие, което то поднася. Дуранкулак ми направи силно впечатление - интересна смесица между китно село, резерват, езеро и море. Там се усеща истинският смисъл на наименованието "Приморска Добруджа". Морето около Шабла е изумрудено зелено, скалите на Тюленово и Камен бряг са уникални за нашето Черноморие. Гледката от Топола е неповторима - на север се вижда нос Калиакра, а на юг - докъдето ти стига погледът. Балчик ме впечатли с крайбрежната си алея. Местността "Ракитника" след Варна е много красиво и интересно място. Карадере, Емона, Несебър, алеята между Сарафово и Бургас, плаж Алепу, крайбрежната на Приморско с рисунките по скалите, Царево и крайбрежният път от Варвара до Синеморец...много са любимите места!


Според вас, какви възможности и пречки има за развитието на спортния туризъм в България?

Основната пречка в много сфери е разделението на заинтересованите страни или така наречените "stakeholders". Дори в нашия малък и частен случай, показахме че ако Общини, бизнес, потребители и всички останали по "веригата" се включат активно да свършат своята работа, може да има добра реклама, успешен и устойчив продукт. Искаше ми се и Министерство на туризма да бяха малко по-активни и съпричастни, но не сме се отказали тепърва да ги въвлечем.

Възможностите са толкова, колкото ние си ги създадем.

Имаме прекрасна природа, уникални места, добро и професионално настаняване, атракции, култура, фестивали, кулинария, вино и още и още. Предстои филм, който аз изцяло съм си финансирала, защото съм дошла и съм видяла тези места и съм повярвала в техния потенциал. Вече имаме много кадри и съм убедена, че те вече служат за една по-добра реклама на България и на възможностите за спорт. А защо да не се роди и един “Black Sea Ambassador”?

Да очакваме ли скоро ново трасе или нов проект? 

Очаквайте филма! С екипа ще се радваме да развиваме 1 SEA. Ако имаме повече помощ и подкрепа, ще бъде по-бързо и устойчиво. Ако не - ще бъде каквото е писано да бъде. Основата сме я положили. Идеи за нови трасета, разбира се, имам. А защо да не обединим и вече съществуващите като "Дунав Ултра", "Черноморски маршрут", "1 SEA", "Tур Странджа", "Ком-Емине"? Имаме за всеки по нещо!


Вие сте хотелиер, освен спортист. От какъв вид популяризиране и реклама има нужда българското Черноморие?

От обективна най-вече. Разбира се и това не е точно понятие, но е добре да се подсещаме, че не всичко около нас е само хубаво или само лошо. Независимо дали българинът е потребител на продукта "български туризъм", той ни е национален поминък и трябва да ни бъде приоритет. Народът се "храни" от него. Трябва да го пазим и развиваме. Важно е да имаме чувство за естетика за заобикалящия ни свят и туристическата ни услуга, но трябва да бъдем и търпеливи и да вярваме, че тя се подобрява.

Чувала съм самите несебърлии да казват "то няма за какво да идват хората в Несебър през зимата". Аз съм от София, дошла съм на морето доброволно, харесва ми и през лятото и през зимата и искам да го рекламирам. Със сигурност има и други като мен. В края на декември организираме Полумаратон Несебър и на последното издание дойдоха над 500 човека. Значи има поне 500 още, които има какво да правят на морето през зимата.

За мен основното предимство на Българското Черноморие е, че е много компактно (400 км), а с огромно разнообразие на пейзажи, природа и култура.

Имаме безкрайни пясъчни плажове, уникална морска вода за къпане, топла и не прекалено солена, гарантиран летен климат от слънчеви дни и прохладни вечери, разнообразие от дори безплатни атракции. В Слънчев бряг и Несебър имаме дори Балкан, много възможности и пространство за всякакъв спорт, наистина хубава храна, и гарантирам, добри професионалисти, които поднасят всичко това!


Какво ще пожелаете на читателите ни? 

Пожелавам им да откриват Българското Черноморие с любопитство и ентусиазъм и да намират лесно съмишленици за реализирането на мечтите си!

 

                                                       Снимков материал: Личен архив Силвия Кьосева

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Габриела Трендафилова

Магистър по "Международен туристически бизнес", бакалавър по "Мениджмънт", допълнителна специалност по "Журналистика". Обожавам хубавата домашна храна и съм кулинар по душа. Обичам природата, но най-вече морето. Уважавам добрите обноски и доброто възпитание в хората. Обичам да пиша и вярвам в силата на правилно използваните думи.

Оставете коментар

0 коментара