Как Старо Железаре стана първото село в света с музей на уличното изкуство?
Пловдивското село Старо Железаре се превърна в първото малко населено място в света със свой музей на уличното изкуство. На едно място за събрани снимки от живота на селото и разнообразни рисунки, създаващи пъстра и приятна атмосфера както на жителите, така и на всички посетители.
Всеки, който посети средногорското село ще наблюдава цветни пана с оригинални снимки, направени по време на фестивалите Street Art в Старо Железаре от 2013 година досега. Идеята е на семейството художници Катаржина и Венцислав Пирянкови. Те имат школа по рисуване в Полша, но въпреки това не забравят малкото селце. Всяка година те се връщат и организират фестивал на съвременното изкуство, където канят свои ученици, с които заедно рисуват по белите дуварите на къщите.
Всяко лято, млади полски художници пристигат тук, за да творят и да материализират въображението си. Благодарение на тях преди 10-на години Старо Железаре се появи на туристическата карта на България, а сега, покрай първия по рода си селски Музей на уличното изкуство, то е на път да придобие и световна известност.
Художниците рисуват с акрилни бои и спрейове. По дуварите на Старо Железаре оживяват образи на известни персонажи – музиканти, актьори, учени, общественици, политици. Ще дадем пример с творбата, където се появяват кралица Елизабет II с баба Велика и Иван с Барак Обама.
Тази година темата е "Известни и обичани пътешествия”. Гостите на Старо Железаре могат да видят най-новите творби, дело на девет полски художници, които са изобразили персонажи от приключенски филми. Минавайки по улиците в селото, от дуварите "надничат" Индиана Джоунс, Джак Спароу и Форест Гъмп, седнал на пейка с българска баба.