Как технологиите в наблюдението помагат на птиците в България?
Напредването на технологиите подпомага значително орнитологията и дейностите по опазването на биоразнообразието в световен мащаб. В статията ще разгледаме два подхода, използвани от Българско дружество за защита на птиците с цел изследване и обобщаване на информация за представители на птичия свят на България.
Първото документирано наблюдение на врабчова кукумявка на Витоша е факт
Курсистите на БДЗП, които участват в проекта „Граждани за природата“, надскочиха любознанието и дадоха своя реален научен принос в областта на орнитологията! Как? В края на 2020 г. и началото на 2021 г. участните в курсовете на дружеството реализираха "първото за природен парк Витоша документирано наблюдение на застрашената врабчова кукумявка", а през месец юли тази година то е вече публикувано в научното списание Acta Zoologica Bulgarica.
Наблюдението на врабчовата кукумявка се случва в района на х. Брезовица във Витоша и, както разбрахме, се провежда от участници в I-вия курс за наблюдение, започнал през 2020 г. В двете посещения на локацията са записани звуци от предполагаема врабчова кукумявка, а след това "сонограмата е сравнена с достъпни онлайн колекции от записи и служи за потвърждаване на наблюдението". По-интересното в случая е, че този вид птица е сред най-рядко срещаните пернати приятели в България и попада в категория "Застрашен от изчезване вид", което прави наблюдението още по-важно!
За пръв път в страната се проследява полетът на 10 малки кресливи орела
В началото на август дружеството постави 7 GPS-GSM предаватели на кресливи орли. Поставянето на устройствата на вече 10 птици е нова дейност за България и е важно за опазването и проучването на вида. Всеки маркиран орел е от гнездо, специално избрано измежду няколко защитени зони от Натура 2000 в югоизточната и североизточната част на страната.
Всяко малко бе внимателно взимано от гнездото с помощта на алпийска техника, измервано и маркирано с предавател, след което връщано обратно. Предавателите се поставят по начин, който е абсолютно безопасен и не причинява неудобство на орела, който бързо свиква с него. Теглото на предавателите е по-малко от 3% от телесното тегло на птицата и се прикрепва за гърба й посредством тефлонови ремъци.
Из сайта на БДЗП
В продължение на 13 години, БДЗП изследва царски орел, египетски лешояд, белоглав лешояд, черен лешояд, морски орел, червеногуша гъска и други птици със сателитна телеметрия. Методът позволява на природозащитниците да проучват различни видове птици, а след това да предоставят детайлна информация за миграционния им път, местата за почивка и временните местообитания. Всичко това пък би подкрепило откриването на потенциални заплахи и причини за смърт - ключови стъпки за изграждане на стратегия за опазване на видовете.
Информация и снимки: bdzp.org