Успелите

Как японско село с цел нулеви отпадъци стана модел за устойчивост в малките градове

В Камикацу, Япония рециклирането не е просто екологичен императив - то е това, което обединява общността. Центърът за нулеви отпадъци в Камикацу прилича на своеобразен празар за неща втора ръка, които често могат да бъдат забелязани по улицата. Всичко от метални пръстени до пластмасови капачки за бутилки, огледала и термометри е грижливо подредено.

"Сортирането на отпадъците в 45 различни категории е много по-трудно, отколкото можете да си представите", казва Хироши Накамура, архитектът, който е проектирал и построил иновативното пространство. "Но те са готови да го направят." 

Построен на мястото на бивш инсинератор, центърът се е превърнал в централен елемент на амбициозна цел: усилията на Камикацу да използва повторно или да рециклира всичко, което произвежда. По този начин градчето с население под 2000 души, разположено на японския остров Шикоку, се е превърнало във водещ световен пример за това как една общност може да премахне отпадъците.

За начало, за да получат акредитация за "нулеви отпадъци", всички предприятия на Камикацу трябва да се придържат към строга етика за устойчивост, която включва обучение на служителите за намаляване на отпадъците и поставяне на измерими цели. Различните предприятия в областта предлагата различни услуги. Например, една пивоварна произвежда занаятчийска бира, като използва цитрусови кори от юко, предоставени от местни фермери, които използват сока на плода за приготвяне на сосове и дресинги, а на свой ред получават от пивоварната отработено зърно за компост.

Целта на Камикацу да премахне отпадъците, без да прибягва до инсинератори или депа за отпадъци, е поставена през 2003 г. Макар че досега градът не е постигнал тази висока цел, първоначално поставена за 2020 г., според данни на Министерството на околната среда през 2020 г. Камикацу ще е рециклирал 81% от всички свои отпадъци, което е повече от 58,6% през 2008 г. и много повече от средния процент за Япония - 20%.

Понастоящем се изгарят само няколко вида отпадъци - например PVC и памперси за еднократна употреба - но дори и тези проблеми биват адресирани. От 2017 година, Камикацу предоставя стартови комплекти с пасмперси за многократна употреба на домакинства с бебета на възраст до една година.

В резултат на това Камикацу е намалил разходите си за изгаряне с една трета и сега печели до три милиона йени (около 21 000$) годишно от продажбата на рециклирани материали като хартия или метали. Тези приходи покриват много голяма част от шестте милиона йени, които се отделят за управление на отпадъците всяка година.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара