Как защитаваме някои хищни птици у нас?
Да си призная - мен всъщност ме е страх от птици. Имат остри нокти и клюнове, понякога прелитат ниско над главата ми и си представям интересни сюжети. Но пък много им се възхищавам, много повече, отколкото се страхувам! Летят високо - величествено и грациозно, те са символ на свободата, а песните им са може би най-любимата ми музика. За съжаление обаче, с течение на годините и развитието на цивилизацията, много птици са изчезнали, а други са сериозно застрашени от същата участ. В статията ще разгледаме две дейности, които подкрепят два от застрашените видове - малък креслив орел и египетски лешояд. Величествени създания!
"Дари гора за орела" и малкия креслив орел
Малкият креслив орел е прелетен вид - размножава се тук, но през есента отлита на юг в търсене на по-топли страни. В България той търси гори, в които да може да свие гнездо и да отгледа поколение.
По повод Деня на орела Българското дружество за защита на птиците стартира кампания "Дари гора за орела". Целта на кампанията е да бъдат събрани 2000 лв., с които да се положат грижи за новозасадена гора специално за малкия креслив орел. Необходима е техника, защитни мрежи и транспорт за доброволците, които ще засадят гората от черна топола през есента.
Мариана Вълчева (БДЗП) споделя за БНР:
Конкретното място не е ясно. Със сигурност знаем, за да защитим тази гора, ще я направим на земя, която е наша собственост, на Българското дружество за защита на птиците.
Всеки от нас може да се включи, като изпрати SMS (1 лев) с текст "DMS POLET" на номер 17 777. 2000 души - 2000 лв., точно колкото са необходими!
"Пазителите на египетския лешояд"
Българското дружество за защита на птиците работи и по проект "Нова надежда за египетския лешояд", който цели да запази най-източната популация на птиците "чрез прилагане на спешни природозащитни мерки за елиминиране на най-сериозните известни заплахи за вида в гнездовите му територии и по пътя на миграция". В тази линия стартира и кампанията "Пазителите на египетския лешояд".
Целта на кампанията е да набере доброволци из цялата страна, които да наблюдават малките птици - как се учат да летят и дали ще излетят успешно. Други проблеми, с които се справят доброволците, са отровните примамки и ограбването на гнездата.
Елица Иванова (БДЗП) разказва за Радио Фокус - Варна:
В рамките на две седмици набираме доброволци, които имат задачата да следят гнездата на лешоядите. Всеки доброволец е разпределен и си има гнездо, което да следи. Наблюденията са от рано сутринта до късно вечерта. Целта е да се наблюдават малките, за да сме сигурни, че разлитат добре и че няма да паднат някъде, където да станат жертва на други диви животни.
Отделно от тази доброволческа кампания, която се случва в рамките на две седмици, имаме и доброволци по места. Те се грижат за подхранването на птиците, както и за състоянието на самите гнезда.
Лешоядите са изключително важни за природата, тъй като са в ролята на "санитари". Понеже в тяхното предпочитано меню влиза мърша, те ни предпазват от заболявания и инфекции, скрити в дивите животни. Отговорност на доброволците е да осигуряват храна, която е чиста и няма препарати в нея, защото птиците са чувствителни към химия.
Освен това доброволците ни информират и затова какво се случва с птиците, колко малки пиленца има в гнездата и всичко, което става в района на гнездене. Имаме си и постоянни доброволци, които от години се включват в кампаниите ни.
Така например имаме един възрастен човек от Германия, който идва всяка година в България, единствено и само за да се включва в доброволните ни отряди. В рамките на две седмици той е плътно до гнездата и е изключително съвестен.
Имаме много истории, защото хората се привързват към птиците и гнездата. Все повече хора ни посещават всяка година, което наистина много ни радва, защото това е признак, че нещата се случват в правилната посока и правилния начин!