Какви инициативи ни очакват около Деня на народните будители?
Празникът на народните будители е честван за пръв път в град Пловдив, през далечната 1909 година. По-късно, през 1922 година, Народното събрание обявява датата 1 ноември за празник на всички "заслужили българи". От тогава до сега, всички ние празнуваме на тази дата.
За патрон на българската книжовна дейност и будителство е признат Свети Иван Рилски. Той е почитан, като покровител на българския народ и държава. На този така знаменит ден, отдаваме чест и почитания, освен на Иван Рилски и на всички останали българи, "строители" на съвременна България. Това са велики личности, като: Никола Вапцаров, Петър Парчевич, Паисий Хилендарски, Неофит Бозвели, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов и много други, отдали се на България.
Към днешна дата всяко селце, град и община отдават почит към народните дейци. Всяко кътче на държавата ни празнува по различен начин. На места поднасят венци, на други - будни дечица изнасят рецитали, на трети се организират грандиозни концерти, манифести и т.н. Тази година обаче едно място е различно от другите - Плевен!
В този прекрасен град, в навечерието на един от най-българските празници, се ражда идея в съзнанието на художника Диян Павлов - Джими, която е подкрепена от Община Плевен и не след дълго става реалност. Инициативата се нарича: „Плевенчани преписват „История славянобългарска”. Пръв в преписа се включва първокласникът Йордан Иванчев, непосредствено след него и кметът на Община Плевен Георг Спартански, както и много други граждани. Целта на начинанието е да съхраним оставеното от предците ни и да запазим българското в нас.
Първокласникът Йордан Иванчев, който пръв започва преписа на Паисиевата история
В друг невероятен град - Ловеч, ще се състои празничен концерт по случай Деня на народните будители и награждаване на победителите в конкурс за мултимедийна презентация на тема „Васил Левски и вечният идеал за свободата на българите“.
Морската ни столица - Варна, също ще зарадва деца и родители с безплатен концерт от поредицата „Музикална приказка“ в чест на празника на културата. Мероприятието ще се състои в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" на 29 октомври от 11:00 часа. Концертът е част от проекта „Варненско лято за деца“. Той е общо начинание на Дирекция „Култура и духовно развитие“ на Община Варна, Международния музикален фестивал „Варненско лято“ и НУИ „Добри Христов“.
Ненадейно морският бриз ни отвява в Бургас - спечелил неотдавна наградата "Най-добър град за живеене". Там ще се проведе конкурс за рисунка "Събуди се" по повод 1 ноември с тема "Българските будители". На него талантливи младежи ще показват своите умения в рисуването. Целта на проекта е запазването на българските традиции и разпространението им сред младите българи. Съревнованието ще се проведе под патронажа на "Бургас харесва младите", съвместна инициатива със СНЦ "Дружество за младежка и социална политика".
Желаещите да посетят събитието, могат да присъстват в Културен център "Морско казино", където от 30 октомври до 17:30 часа на 01 ноември ще бъде поставена и урна за гласуване. След това ще последва и награждаване на победителите в конкурса за най-добра рисунка.
Така част от българските градове ще отпразнуват Деня на народните будители. Нека всички ние се гордеем и съхраним дълбоко в сърцата си това, което сме получили от тези именити българи, дали времето, знанията, душата си, а дори и живота си за развитието на българския народ. Поклон пред тях!