Какви усилия са нужни за създаването и опазването на една гора? Разговор с WWF България
Наскоро ви разказахме за кампанията на WWF България „За моята Коледа е нужна повече от една елха“, която има за цел да подкрепи дългия процес по отглеждането и създаването на една гора. Оттогава насам кампанията има много нови дарители, но каузата далеч не спира дотук. Разберете какви са усилията, които се полагат от ентусиасти и доброволците у нас, както и как да допринесете за зелената кампания. По темата разговаряхме с Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
Какви усилия са нужни, за да се създаде една истинска гора по брега на Марица?
Създаването и отглеждането на една истинска гора е като създаването и отглеждането на дете – иска време, внимание, разбиране, постоянство, отдаденост и много грижи. Ето ги основните стъпки.
Първо, трябва да се намери подходящото място – горите не растат навсякъде. Трябва да разберем кой е собственикът на земята и дали е съгласен. Следват разнообразни административни и съгласувателни процедури с различни институции, някои трудно предвидими във времето.
Второ, трябва да се направи план за създаването на новата гора. От кои видове да са дърветата, така че да растат при дадения климат, терен и почва и да отговарят на другата природа наоколо. Правилното определяне на подходящите видове е сложен и отговорен процес, стъпва на научните данни на лесовъди, биолози и еколози. После се прави схема на залесяването: семена ли ще се садят, или фиданки, колко броя, какво да е разстоянието между редовете и самите фиданки как да са разпределени така, че да са смесени и да се получи гора, максимално близка до естествената.
След това започва събирането на материала – жълъди, семена, резници. Те трябва да са не само от подходящите видове, но и да са с местен произход, т.е. по възможност от района. Намират се и разсадници, които имат нужните умения и техника да отгледат фиданките.
Край река Марица започнахме подготовката преди близо две години. Събрахме семена и резници от осем вида дървета: източен чинар, бряст, бяла върба, черна и бяла топола, полски ясен, черна елша и летен дъб. Няколко разсадника из цялата страна произведоха 12 000 фиданки от тези видове.
Чак третото е самото засаждане на фиданките. Обикновено това става в студ и мокра кал, защото времето за това е само късно наесен (октомври-ноември) или рано напролет (февруари-март). Край река Марица стартирахме със залесяването през ноември, тъй като тази година есента беше суха и топла. Започнахме с контейнерни фиданки от черна елша, източен чинар и бряст. При тях корените са в субстрат, който им осигурява по-добро прихващане и дава по-голям шанс на растенията. Те могат да се засаждат дори и когато все още имат листа, както беше в случая. Продължихме с фиданките с открити корени от останалите видове. За да са готови, трябва първо листата им да опадат напълно – знак, че са навлезли в състояние на покой. Наложи се да ги почакаме и ги посадихме по-късно, когато бяха готови за това.
Четвъртото е грижата за новата гора.
Създаването на гора не спира със залесяването.
Тя трябва да се отглежда и наглежда редовно поне три години, а най-добре даже пет. Фиданките трябва да се поливат при суша. Особено в началото трябва редовно да се плеви – плевелите и тревите растат много по-бързо от дръвчетата и започват да ги задушават. На фиданките се осигурява сянка, периодично се разрохква почвата. Не всички се прихващат и загиналите трябва да се подменят с нови.
И разбира се, човек трябва да е готов за всякакви непредвидени изненади. Мястото на новата гора край Марица е съвсем близо до град Стамболийски. В района се отглеждат животни – крави, кози, овце. За да защитим бъдещата гора, решихме да инсталираме електрическа ограда, т.нар. електропастир. Освен това част от терена беше затрупана с битови и строителни отпадъци, които се наложи да почистим. След залесяването открихме, че в района има диви зайци и те много харесват да гризат кората на фиданките. И на това се наложи да намерим решение.
Създаването на истинска гора е възможно само ако се обединят силите и уменията на много хора. Благодарни сме на партньорите и изпълнителите ни, и на множеството сърцати доброволци, които се трудиха неуморно с нас в различните стъпки от процеса. И на местните хора, които живеят най-близо до новата гора. Те ни дадоха достъп до електричество и помещение, където да оставяме нужното оборудване.
Грижата за новата гора край Марица предстои и затова разчитаме подкрепата на хората също да продължава, така че заедно да доведем нещата до успешен край.
Как WWF България избра мястото у нас, за което да се проведе кампанията за набиране на дарители? С какво брегът на река Марица е по-различен?
Край Марица работим, защото там можем да възстановим един специален и ценен вид гора, вече много рядък в България – крайречната. От много години се занимаваме с възстановяване на крайречни гори на различни места в страната, но напоследък в басейна на Марица работата ни е най-интензивна.
Гората край реката има важно значение за цялата речна екосистема. Тя укрепва бреговете и ограничава ерозията, поглъща праха, грижи се за качеството на водите, пази от наводнения. Може на пръв поглед да изглежда, че няма връзка, но рибата в реката също зависи от гората. Крайречната гора е място за живот и биокоридор за много редки растения, птици и животни. В горещите летни дни дърветата засенчват реката и така регулират температурата на водата и помагат да се запази кислородът в нея.
Въпреки всички тези ползи, крайречните гори са изсичани и унищожавани от векове, за да се освободят места за пасища, обработваеми земи, да се строят диги и други съоръжения, замествани са с тополови плантации. Така с времето те са станали едни от най-редките и приоритетни за опазване гори. Към това се добавя и липсата на достатъчно опит във възстановяването им.
В миналото горското стопанство у нас залагаше основно на стопанските гори за добив на дървесина. Едва в последно време започна да се работи и да се трупа опит за възстановяване на естествените гори. Заедно с колегите лесовъди учим и експериментираме, за да намерим най-добрите начини за производството, засаждането и отглеждането на тези уникални фиданки от ценни местни дървета.
Планираното залесяване на Марица край Стамболийски е на площ от 28 декара или колкото размерите на 66 баскетболни игрища.
Избраният терен е специфичен – тесен и дълъг, по дължината на реката, където са най-подходящите земи за възстановяване на крайречни гори. По тези места може да има високи води и временни заливания, но естествената гора е пригодена да издържа на това. Като избирахме мястото, искахме да се уверим, че ще гарантираме всички ползи от гората, и затова се стремим да я възстановим в оригиналния ѝ състав като видове и структура. Затова внимаваме и се стараем да отчитаме връзките между отделните видове организми – например летният дъб е свързан с различни гъби, лишеи, насекоми, птици и дори бозайници. Те са зависими от него за храна, подслон, среда на живот.
Кои са хората, които инвестират години от живота си в създаването на нови гори и запазването на ценни местообитания?
В създаването на нови гори водеща роля имат колегите ни лесовъди от нашата практика „Гори“. Те са хора със сериозни експертни знания за горите, но и с много други умения, защото работата го изисква от тях. Прекарват много време на терен, често на труднодостъпни места и в също толкова трудни условия – жега, дъжд, сняг, кал. Срещат се и работят с централни и местни власти, с колеги лесовъди, с местни хора, с научните среди. Организират административни процедури, планират, изпълняват и отчитат проекти, съставят планове и бюджети. Разговарят с журналисти, правят снимки, изнасят лекции за деца и възрастни, работят с доброволци. Те влагат истинска отдаденост и много сърце в работата си.
Но всъщност зад възстановяването на горите стои и целият екип на WWF. От комуникаторите, които осигуряват всичко това да стигне до хората, през колегите, които мобилизират дарители и партньори, до администрацията и счетоводството, които гарантират, че средствата за тази работа са администрирани и отчетени коректно. В акциите по подготовката и залесяванията на терен се включваме всички, когато можем. Да сложиш с ръцете си началото на нова истинска гора е много вдъхновяващо и зареждащо занимание.
Помагат ни също колегите от мрежата на WWF и разбира се, нашите безценни партньори, изпълнители и доброволци.
В глобален мащаб наблюдаваме отлични резултати на подобни инициативи като кампанията #TeamTrees, целяща да засади цели 20 милиона дървета до края на годината. В нея се включиха и големи имена като Илън Мъск и Сюзън Уойсики. Какво е нивото на подкрепа, което WWF получава в България?
Ето някои примери от миналата година как ни помагат известните хора. Може ли човек да се посмее за природата? Че може, ни показаха стенд-ъп комиците от Inside Joke, които създадоха за нас спектакъл „Смях с кауза за природата“ – наистина имаше много смях, но и развеселената публика научи защо и как да помага на природата и на работата на WWF. Цигуларката Бояна Желязкова създаде песен в подкрепа на работата ни за горите. За Часа на Земята 2019 свириха София Госпъл хор и "Ует Пебълс". Асен Кукушев и групата му "РДМК" направиха музикално-развлекателно шоу за нашата работа за отговорното ползване на рибни и морски ресурси.
През годините към нас са се присъединявали множество артисти, хора от различни сфери на изкуството, музиканти, телевизионни водещи, журналисти, спортисти. Те са подкрепяли работата и кампаниите ни за опазване и възстановяване на горите, водите, грижата за природните паркове, климата, устойчивото ползване на морски и други природни ресурси. Хора като Маги Малеева, Ники Кънчев, Миленита, Григор Димитров, Димитър Рачков и Мария Игнатова, Валери Йорданов, Филип Аврамов, Алекс Сърчаджиева, Ваня Щерева, Венелин Петков, водещи на новините и прогнозите за времето от Нова телевизия и bTV и много други. Малко се притеснявам да изреждам имена, за да не пропусна някого. За нас подкрепата им е безценна и тя много помага да се достигне до хората, те да научат повече и да се включат.
Друга безценна подкрепа идва от нашите дарители, хора от всички области на живота, които ни се доверяват и ни подкрепят финансово. За нас те, заедно с партньорите и доброволците, са част от организацията ни. Някои хора ни помагат еднократно, а други – всеки месец.
Дори и малките, но редовни дарения са много важни за работата ни. Имаме дарители, които ни даряват по 5 лв. всеки месец от 2013 г. насам. Благодарение на тяхната лоялност и посветеност сме по-сигурни и по-добре планираме дейностите си напред.
Какви други кампании за защита на природата могат да подкрепят нашите читатели?
Съвсем скоро, на 28 март, предстои една от знаковите ни кампании за годината – Часът на Земята 2020 – най-голямото природозащитно движение в света. Милиони хора от цял свят ще се включат в инициативата на WWF, за да покажат, че ги е грижа за природата и климата на планетата и че искат да направят нещо за тях. От обещания за прости малки стъпки в ежедневието на всеки човек до големи кампании с амбициозни цели, Часът на Земята може да включва всичко и се простира много отвъд този един час от 20 до 21 часа на 28 март, в който символично ще изгасим светлините, за да покажем, че се включваме. Всъщност важните са всички тези инициативи, които възникват около Часа на Земята, продължават през цялата година и обединяват хората за устойчиво бъдеще с опазена природа и стабилен климат.
Тази година посвещаваме Часа на Земята в България на възстановяването на горите, защото работата ни за тях продължава с пълна сила. Разчитаме отново на подкрепата и широкото включване на поддръжници и приятели на природата и горите от всички възрасти и сфери на живота. Скоро на сайтовете ни WWF Bulgaria и Спасете дивата природа ще има връзка към специален раздел, посветен на Часа на Земята 2020, където всеки ще може да научи какво предстои и как може да се включи.
И накрая – следете ни! Ще се радвам всеки, който се интересува от природата, нейното опазване и устойчивия начин на живот, да следи новините и обявите ни за събития. При нас постоянно се случва нещо интересно, в което човек да участва. Можете да ни намерите в социалните мрежи, в уебсайта ни, да се запишете за нашите новини, да ни станете дарители или доброволци.