Успелите

Какво да (не) подаряваме? Защото да отвориш сърцето и портфейла си, не е едно и също

Най-хубавото време от годината! Също и най-стресиращото. Най-прахосническото.

Масово хората си мислят, че да отвориш сърцето и портфейла си е едно и също. Наскоро гледах обедните новини по bTV и разбрах някои много важни важности. (Както и че няма случайни неща - веднъж годишно да гледам новини и от това (и от една картинка, която циркулира из интернет, наречена "crap-free Christmas"), ще се роди идея за текст). Според репортажа българинът е готов да отдели средно 350 лв за коледни подаръци - повече от предишни години. Моловете преливат от народ, въпреки че 70% от анкетираните твърдят, че ще пазаруват онлайн. Най-много хора ще купят дрехи (един от най-големите замърсители на планетата) за подарък, следвани от играчки (на които децата се радват има-няма ден-два), техника (последен модел телефон, който да замени работещия предпоследен) и парфюми (за да миришем на рози, дори да не ни е много розово).

(Без)полезността на това проучване (не е ясно сред колко и какви хора) ме накара най-после да намеря време да седна и да напиша този текст. Можеш да го приемеш като пътеводител или гид за Коледа без боклучиви подаръци. Весели празници!

Пазарувай малко!

Всяка реклама ти казва точно обратното. Не ги слушай. Най-доброто нещо, което може да направиш за себе си, за близките си и за планетата, е да пазаруваш малко. И колкото по-малко, толкова по-добре.

Защото може да пазаруваш малко, но да подкрепиш нещо голямо.

Купувай локално и (с)мисъл!

Важно е колко пазаруваш, но също и как пазаруваш. Какво и откъде купуваш. Не е едно и също дали ще купиш дрехи от марки за конфекция в мола за 200 лв, или ще купиш подаръци с кауза за същата сума. Не е едно и също дали ще избереш тениска, произведена от малки ръчички в Китай, или дреха на българска марка, която се опитва да е етична. Дали ще купиш поредната чаша (ако знаеш колко мразя чаши!) от магазин за 1 лв или за домашни потреби, или ще подариш благотворителен календар, който ще помогне на бебенца или бездомни животни.

Ако все пак си решил, че трябва да подариш някаква вещ, нека тя има смисъл. Нека е изработена от хора с увреждания или закупуването ѝ да помага на човек в нужда.

Всеки път, когато купиш домати от бабата на пазара, тя искрено се радва. Същото важи за всеки роден производител. Подкрепяй местните търговци – така подкрепяш и местната икономика (което си е патриотично).

Нашите предложения за подаръци с кауза за Коледа може да видиш ТУК.

Преживявания вместо неща!

Ето го и най-големия ми призив! Наистина ли на колегата ти, за когото си таен Дядо Коледа, му се иска да има още едни домашни чехли вместо да отиде на кино? А майка ти дали иска тиган, или масаж? Имат ли нужда приятелките ти от по още един шал, или вместо това да отидете заедно на вечеря или бар? Дали за дядо ти абонамент за вестник Трета възраст няма да е по-полезен от крем за бръснене (тук стрелям напосоки, не знам дали още съществува този вестник)? А половинката ти има ли нужда от нов парфюм, или ще е по-хубаво да отидете заедно на концерт?

Що се отнася до мен самата, аз знам отговорите на всички тези въпроси. Отдавна съм избрала какво искам за себе си и това не са неща.

Искам преживявания. Предпочитам да ми подарят спомени, а не вещи.

И мога само да се радвам, че повечето ми близки хора подкрепят разбиранията ми. Поговори със своите близки – може да изпускаш нещо важно (или пък те да не знаят нещо за теб).

Купувай "втора ръка" и преподарявай смело!

Знам, че много хора са против тези две неща. Считат, че е едва ли не обидно да преподарят нещо, което са получили като подарък. Но всъщност по-обидното е да се затрупваш с ненужни неща, които могат да послужат някому другиму. За съжаление, понякога дори хората, които добре ни познават, не успяват да нацелят идеалния подарък и това е нещо нормално. В такъв случай просто предай нататък - аз бих се обидила повече, ако виждам как нещо стои безполезно, вместо да се опитаме да му дадем шанс да бъде полезно някому.

Същото важи за втората употреба. Дали става дума за дрехи, обувки, домашни потреби, играчки - магазините за втора ръка могат да са истинска страна на чудесата за непукисти и хора, на които им е писнало от молове.

Дай втори шанс за живот на нещо старо – използвано не означава непотребно!

Като огромен почитател на магазините втора употреба мога да кажа, че съм съжалявала единствено когато не съм намирала нищо, което да вика Деси. За сметка на това съм правила (и получавала!) страхотни подаръци, които никъде другаде не биха могли да бъдат намерени.

Направи (си) сам!

Тук има нещо много важно – направи го сам само ако знаеш, че човекът наистина иска или има нужда от такова нещо. Недей да изработваш излишни сувенири, които да събират прах. Да, много от тях са красиви, но невинаги е вярно, че "красотата ще спаси света". Не и ако погуби планетата преди това. Защото красивите, но безсмислени вещи понякога правят живота ни по-хубав. Но много по-често просто си остават безсмислени. Затова помисли кой от какво има нужда и действай!

Аз обичам да подарявам храна, приготвена от мен и най-много се радвам, когато виждам как бива изядена. Освен да изпечеш бисквити или пай, можеш да стигнеш по-далеч и да направиш заготовки за ястия за някого, който няма време да готви, и могат да стоят във фризера. Ако те бива в ръчното творчество, от мен да знаеш, че повечето хора имат по-голяма нужда от кутия за хляб, отколкото от свещник.

Питай!

Това е най-критичната точка. Най-важната. В търсене на перфектния подарък, който да показва внимание и това колко добре познаваме човека, често забравяме най-простичкото нещо – да попитаме какво иска. В стремежа си да надминем всички очаквания, избираме екстравагантни подаръци, които в крайна сметка може да "уау-нат" някого на момента, но никога повече да не послужат за нищо. С питане наистина се стига далеч - по-далеч от Цариград и често по-далеч и от най-смелите ти представи.


Не знам дали нещо от всичко изписано дотук важи за теб. Дори да съм ти дала една идея или да съм те накарала да купиш едно нещо по-малко, за мен това е достатъчно. Защото най-важното не са подаръците, а с кого споделяме празника.

Заглавна снимка: asustainablelife.co.uk

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара