Успелите

Какво е Международен младежки център и как работи той? Говори Мирчо Христов

Увод от Десислава Иванова, главен редактор:

Днес ще си говорим за младежки политики и включване. Тема, която ми е много близо до сърцето, защото в ученическите си години бях част от две младежки структури (Детски парламент и Младежки общински съвет Стара Загора). Благодарение на тях създадох много приятелства, започнах живо да се вълнувам от каузи, участвах в купища инициативи и се запознах със страхотни хора с най-различен социален статус. Такива места наистина овласяват младите хора, карат те да се чувстваш полезен, чут и разбран. Времето ми там се оказа безценно, защото направих първите си стъпки в социалните дейности и в журналистиката - професиите, които впоследстие избрах за себе си (или те ме избраха).

Младите хора имат нужда от места, на които да бъдат себе си и да реализират идеите си. Места, на които можеш да пробваш, да бъркаш, да успяваш, да падаш и да ставаш. И всичко това да е безопасно. Има кой да ти подаде ръка. Точно по тази причина следващата новина ме натъжи и ядоса едновременно. На третото заседание на Общински съвет – Варна, стана ясно, че в морската столица няма да бъде изграден Черноморски младежки център. Протокол от заседанието може да видиш ТУК. Ние не пишем за политика, но смятаме, че това е обществен въпрос (или поне трябва да е, когато са замесени думи като "джендъризъм", каквото и да значи това).

От своя страна познаваме доста добре работата на един такъв център - този в Стара Загора, и в тази връзка Венко Добрев покани бившия му управител Мирчо Христов да сподели повече по темата за това как работи едно такова учреждение и какво реално се прави там. Единствената ни цел е да информираме, защото дезинформацията е коренът на всяко зло в съвременната ни действителност.

Мирчо Христов се занимава с развитие на общности и вдъхновяващи идеи в сферите на образованието, културата и младежките политики. От 2016 до 2018 година беше изпълнителен директор на сдружение „Варна – Европейска младежка столица“, което съвместно с Община Варна реализира програмата във връзка със спечелването на титлата „Европейска младежка столица 2017“. Преди заминаването си във Варна беше управител на Международния младежки център към Община Стара Загора, а в момента съвместява дейности в младежкия и културния сектор в града на липите.

Беше управител на Международния младежки център в Стара Загора. Разкажи ни малко повече за това?

От 2014 до 2019 година в дейностите на ММЦ Стара Загора са участвали над 2500 души. През 2016 година той стана първият български център, сертифициран със знак за качество от Съвета на Европа. През 2017 младежкият център в Пловдив също получи престижния приз, като по този начин България стана първата страна в Европа с два сертифицирани центъра. През октомври 2016 г. в град Добрич бе подписан договор за сътрудничество между четирите младежки центъра и това постави началото на Националната мрежа на младежките центрове, която към настоящия момент функционира като неформално обединение за планиране и реализиране на съвместни инициативи и кампании. 

Обясни ни за мрежата от международни младежки центрове - тяхната роля, функции и финансиране.

Изграждането на младежки центрове, които работят спрямо стандартите за качество за младежка работа на Съвета на Европа, започна през 2013 година. Бе обявена покана за набиране на проектни предложения, насочена към общините в страната по програма „Деца и младежи в риск“, реализираща се с финансовата подкрепа на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и с програмен оператор Министерството на образованието и науката. От 10 подадени проекта бяха одобрени тези на Стара Загора, Добрич, Пловдив и Враца.

Най-общо казано, дейностите на младежките центрове са свързани с подкрепа за личностното и професионалното развитие на младежи от 15 до 29 години. Те са базирани на методите на неформалното образование и включват учене чрез правене, интерактивни занимания, логически и стратегически игри, активно участие на младите хора в дискусии, презентации, и други съвременни обучителни похвати.

Програмата има изискване 20% от обхванатите младежи да са от уязвими групи. Под тази дефиниция се визират млади хора с по-висок риск от бедност и социално изключване от общото население, например от етнически общности, младежи с увреждания, мигранти, ученици, отпаднали от училище, сираци, деца и младежи от семейства с един родител, деца и младежи от семейства с ниско ниво на образование, лица, борещи се с наркотични зависимости, бездомни лица, безработни лица. В младежките центрове работи образователен персонал, състоящ се от младежки работници и образователни медиатори, който съдейства и подкрепя младежите.

Би ли посочил полезни примери от работата на младежките центрове в България, които са допринесли за развитието на младите хора?

Аз мога да говоря конкретно за Стара Загора. Международният младежки център към община Стара Загора осъществява дейност в 4 основни направления – образователна и обучителна дейност, работа на терен, дейности за свободното време на младежите и международна дейност. Основна философия на центъра е да овластява младите хора, да ги насърчава да бъдат активни, да изразяват себе си и да проявяват заинтересованост към обществено значими теми.

Младежите от града имат свобода да използват пространството в младежкия център напълно безплатно за осъществяване на техни инициативи и занимания. Много младежи посещават танцовата ни зала, за да репетират и развиват свои собствени хореографии, особено в стиловете K-Pop и Hip-Hop. Домакинстваме и репетиции на младежки театрални формации, събирания за настолни игри - DixIt, Catan, Cash Flow, арт работилници, гледания на TEDx, дискусии и срещи.

Нашата най-голяма гордост за 2019 година е създаването на неформална група „ИЗКЛЮЧитЕлНИТЕ“. Тя се състои от 7 младежи, които, с подкрепата на екипа на ММЦ, измислиха обществено значима идея, разписаха я като проект за солидарност към програма „Европейски корпус за солидарност“, която отпуска грантове на неформални младежки групи, и получиха 3800 евро за реализирането ѝ. „ИЗКЛЮЧитЕлНИТЕ“ реализират ежемесечни езикови кафенета, готварски работилници и speaking формати, на които дават думата на млади чуженци, които учат или работят в града, както и на местни младежи от уязвими групи, които да разкажат за себе си и за предизвикателствата, пред които са изправени.

Значим фокус се дава на достъпната архитектурна среда за незрящи лица, тъй като един от членовете на групата е именно такъв младеж, който е световен шампион по Голбал (Goalball, специален спорт за незрящи), прекарал дълги години в Германия, но решил да се върне в България и да променя средата в своята родина. На тези събития се представят и българските традиции, храни и обичаи – например на Никулден „ИЗКЛЮЧитЕлНИТЕ“ разказваха за българските традиционни обреди и поверия, свързани с този празник, а вечерта приключи с право хоро, на което се хванаха младежи от близо 10 националности.

Друг интересен формат, който се домакинства в младежкия център и е насочен към малко по-специфична целева група – бъдещи и млади родители, се реализира от Алианс на Българските Акушерки. В него се обсъждат ситуации и се дават консултации на майки, бащи, бременни жени и всички, които проявяват интерес към теми, свързани с отглеждане на деца, например захранването на децата, кърменето, поведение при бременност.

Екипът на ММЦ Стара Загора започва на 18 януари своята първа Еко младежка академия (ЕМА). Тя ще се състои от 8 обучителни модула, които ще развият сред младите хора умения за лидерство, работа в екип, презентиране и мотивиране, съчетавайки ги с познания за опазването на околната среда, рециклирането на отпадъци и материали, биоградинарството и градското земеделие, устойчивото развитие и други ключови за бъдещето на човешкия вид теми в сферата на екологията. Използвам възможността да поканя всеки, който желае да се включи в обучението, което ще завърши с организиране на еко хепънинг от участниците, да потърси повече инфо на фейсбук страницата на Международен младежки център – Стара Загора.

Какво си пожелаваш още да видим в България по отношение на развитие на младежките политики?

Бих пожелал в България все повече хора и политици да разбират важността на младежките политики, да вярват повече в младите хора и техните възможности и да насърчават и подкрепят тяхното активно участие в обществените процеси. Надявам се на приемане на закон за доброволчеството и промени в закона за младежта, който към настоящия момент създава повече въпросителни, отколкото функционална рамка за качествена младежка работа. 

Опиши ни България на своите мечти.

Аз мечтая България да бъде винаги едно прекрасно място за живот. Мирът за мен е на първо място, най-важното. Бих се радвал всички, които сме избрали да живеем тук, да го правим в хармония със себе си, с другите и с природата. Искам да бъдем широкоскроени и отворени към положителните емоции и изживявания, да уважаваме както културното многообразие, така и нашите корени и традиции. Защото този свят е голям, има място за всеки и спасението дебне отвсякъде.

Бележка от автора: Скъпи читатели, моля, не се водете по първосигнални послания от самопровъзгласили се патриоти - било то от политици или други "герои" на деня. Проверявайте внимателно всичко, което ви се поднася. Много често тези, които се бият в гърдите и крещят някакви неща, са най-големите празнодумци.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара